اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شماری از فعالان مدنی با راه اندازی یک نشست خبری با صدور قطعنامه ای تاکید دارند که گفته های اخیر پرویز مشرف رییس جمهور پیشین پاکستان مبنی بر حمایت طالبان اعتراف صریحی بر مداخله است و باید وی به محکمه جهانی کشانیده شود.

 

باقی سمندر فعال جامعه مدنی در برنامه «آغاز روز» گفت: طالبان ساخته پرداخته انگلستان، آمریکا و پاکستان و کشورهای دیگر است. پیش از این بی نظیر بوتو به این قضایا اعتراف کرده بود. پاکستان در امور داخلی افغانستان بیش از حد مداخله کرده بود. پاکستان هنوز هم که هنوز است در امور افغانستان مداخله می کنند. پرویز مشرف هم که چندی پیش اعتراف کرد که طالبان را علیه افغانستان تمویل می کرده است. آنها باید غرامت بپردازند و محاکمه شوند.

 

وی در خصوص خساراتی که پاکستان به افغانستان زده است عنوان کرد: شهر کابل در این جنگهایی که پاکستان و دیگر کشورها راه انداختند، خالی از مردم کابل شد. بعد از آن بزرگترین خسارت مالی، معنوی ، فرهنگی و اجتماعی که طالبان به افغانستان زد از بین بردن بت های بودا است. این خسارت را چگونه می خواهند پرداخت کنند. حتی اگر میلیاردها دالر هم پرداخت کنند جبران نمی شود. بتهای بودا جزو آثار تاریخی بشریت بود.

از روز جدایی پاکستان از هند این کشور در افغانستان مداخله می کند. جوانان ما باید بدانند که دولت پاکستان در تخریب دولت افغانستان یک لحظه غفلت نمی کند واز هر فرصتی استفاده می کند.

 

باقی سمندر پاکستان را در گفتگوهای صلح صادق نمی داند و می گوید: پاکستان حالا به مداخلات گذشته اعتراف کرده و ادعای صلح می کند اما این صلح هیچ فایده ای به حال ما ندارد چرا که پاکستان با همکاران بین المللی خود در این مرحله جدید به حمایت گروه داعش می پردازد و به وسیله طالبان از کار افتاده با ما صلح می کند. ما نباید فریب پاکستان را بخوریم این کشور مار خوش خط و خالی است که هر بار ما را به گونه ای می فریبد و این را در طول تاریخ نیز ثابت کرده است هر گاه ما بیشتر به پاکستان اعتماد می کنیم بیشتر شکست می خوریم.

 

وی افغانستان را کشور بیچاره ای می داند که حتی رییس جمهور آن هم خیانت کار است و می افزاید: اشرف غنی سالهای قبل، در بانک جهانی و در گروهی بود که از طالبان حمایت می کرد. مردم همه این ها را می دانند و احمق نیستند. برای گفتگوهای صلح نه تنها پاکستان بلکه خود اشرف غنی هم با مردم افغانستان صادق نیست و معلوم نیست در پشت پرده چه چیزهایی جریان دارد.

موضوع : اخبار