اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روزنامه هاآرتص فاش کرد که تاسیسات هسته‌ای دیمونا در حال بررسی مکان‌های متعددی برای دفن زباله‌های هسته‌ای خود است.

 

روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت، این تاسیسات درصدد است این زباله‌های هسته‌ای را در اقصی نقاط مناطق اشغالی دفن کند اما نام این مناطق اعلام نشده‌اند.

 

این روزنامه در ادامه افزود، علاوه بر محل دفن زباله‌ها که در حال حاضر در نزدیکی این رآکتور فعالیت می‌کند، مسوولان در حال بررسی امکان دفن زباله‌های هسته‌ای در منطقه شمال شرقی صحرای نقب هستند.

 

این روزنامه به نقل از یک پژوهش که توسط پایگاه موسسه زمین شناسی منتشر شد، به این امر اشاره کرد که تاسیسات دیمونا در دو سال اخیر به دنبال یافتن اماکن جدیدی برای دفن زباله‌های هسته‌ای است.

 

این روزنامه به این امر اشاره کرد که در این گزارش آمده است که تعدادی از کشورها این مواد هسته‌ای را در اعماق زمین دفن می‌کنند و هدف از این گزارش، پیدا کردن مکان‌هایی برای دفن زباله‌های هسته‌ای در جنوب اراضی اشغالی است.

 

تاسیسات دیمونا پس از گذشت حدود نیم قرن از تاسیس آن قدیمی شده است و دیوارهای آن پوسیده شده‌اند و این امر احتمالا به نشت تشعشات هسته‌ای می‌شود که آسیب‌های محیط زیستی و تاثیرات منفی بر سلامتی افراد برجای می‌گذارد.

 

همچنین این تشعشعات ضررهایی را به تاسیسات دیمونا وارد می‌کنند چرا که نیتروژن‌ها حباب‌های گازی کوچکی را در داخل ستون‌های بتونی این ساختمان ایجاد می‌کنند و این امر باعث می‌شود که شکننده و قابل شکافت باشد و این در کنار خطرهای ناشی از آزمایش‌های هسته‌ای است که در آن انجام می‌شود.

 

هارولد هاور، کارشناس مسایل هسته‌ای آمریکا نیز ریزش در این رآکتور را در هر لحظه‌ بعید ندانسته است.

 

طبق گفته کارشناسان، تاسیسات دیمونا خطر محیط زیستی را به وجود آورده است، چراکه غبار اتمی که از آن بلند می‌شود و به سمت اردن می‌رود، همچنین پیش‌بینی می‌شود که در صورت زمین لرزه، ضرر ناشی از آن احتمالا به قبرص برسد.

 

همچنین اخیرا موارد زیاد ابتلا به سرطان در میان شهروندان فلسطینی در مناطق مجاور این رآکتور همچون شهر الخلیل گزارش شده است.

 

طبق گزارش‌ها، اردن با خطر واقعی نسبت به احتمال وجود نشت تشعشعات این رآکتور و سه آزمایشگاه آن و اقدامات هسته‌ای صورت گرفته به ویژه در منطقه بئر السبع مواجه است.

 

اخیرا گزارشی که شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی آماده کرده بود، اعلام کرد که ده‌ها تن از کارگران این تاسیسات هسته‌ای به علت سرطان جان باخته‌اند. این در حالی است که مدیریت این تاسیسات و دولت رژیم صهیونیستی ربط دادن مرگ آنها به تشعشعات هسته‌ای نشت کرده را رد کرده‌اند.