اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ماه جوزای سال گذشته خورشیدی بود که فرمان تقنینی ریاست جمهوری در مورد انتخابات به پارلمان فرستاده و به بحث گرفت شد، اما نتیجه ای در پی نداشت و آن فرمان با اکثریت آرا رد شد. دلیل روشن بود. پارلمان مدعی بود که ولسی جرگه حق ندارد در آخرین سال کاری خود تغییری در قانون انتخابات بیاورد. نتیجه اما این شد که ولسی جرگه یک سال دیگر به کار خود ادامه داد. حالا امسال نیز، بعد از یک سال از گذشت آن ماجرا، باری دیگر فرمان تقنینی ریاست جمهوری در پارلمان به بحث گرفته شد و موافقان و مخالفان هر کدام یکدیگر را متهم ساختند. و در نهایت روز گذشته جنجال به حدی بالا گرفت که ریاست پارلمان از ادامه بحث جلوگیری کرد و موضوع را به وقت دیگری موکول کرد. با توجه به روحیه ای که در جلسات پارلمان حاکم است و در این اواخر معمولا بحث ها به شدت و حدت تمام برگزار می گردد و شماری از وکلا از این که هم قطاران شان را به انواع و اقسام گناهان و جرایم متهم بسازند، هیچ ابایی ندارند، باید انتظار داشته باشیم که بحث های داغ و تندی را در روزهای آینده در پارلمان شاهد باشیم.
دولت وحدت ملی از آغاز روی کار آمدنش متعهد به انجام اصلاحات در انتخابات بوده است. این تعهد بر می گردد به آنچه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته اتفاق افتاد که نتیجه آن حکومت وحدت ملی بود. حکومت وحدت ملی باید اصلاحات را در تمامی زمینه های انتخابات به وجود بیاورد. این اصلاحات نیز باید از جایی شروع شود. در این میان پارلمان چه نقشی را در می تواند ایفا کند؟ یکی از نقش های پارلمان می تواند این باشد که در مقابل دولت قرار بگیرد و همان گونه که در سال گذشته فرمان تقنینی را رد کرد و یک سال به کار خود ادامه داد. دیگر اینکه پارلمان و حکومت در یک گفتگوی سازنده شرکت کنند و راه حل نهایی برای اصلاحات انتخابی بسنجند و در نهایت انتخابات برگزار شود.
پارلمان و دولت به خوبی می دانند که جامعه جهانی تا زمانی که دولت و پارلمان به توافق نرسند و راه را برای انتخابات باز نکنند به هیچ وجه حاضر به پرداختن هزینه های انتخابات نخواهند بود و در عین حال پارلمان نیز مشروعیت خود را برای کار بیش از این، از  دست داده است و در حال حاضر نیز کار پارلمان هیچ جنبه قانونی نمی تواند داشته باشد. ادامه این وضعیت که پارلمان با تمدیدهای خود خواسته مدت کار وکلای فعلی را تمدید نماید، در مقابل افکار عمومی و قوانین قرار خواهند گرفت.
در سال گذشته ظاهرا نظر پارلمان در مورد اصلاحات انتخاباتی و خصوصا در مورد اصلاحات در مورد کمیسیون های انتخاباتی گرفته نشده بود در حالی که در سال روان بحث های فشرده ای میان نمایندگان حکومت و پارلمان گزارش شده است. اصلاحات در نظام انتخاباتی افغانستان به مرحله ای رسیده است که راه برگشتی برای آن وجود ندارد. تجربه ای تلخ در کارنامه کمیسیون های انتخابات و رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان درج شده است که نیاز به انتخابات را بیشتر کرده است.
پارلمان در سالهای اخیر ثابت کرده که در موضوعات مهم نمی تواند وحدت و همدلی خود را حفظ کند و به زودی به محلی برای درگیری های لفظی مبدل می شود. پارلمان در وضعیت فعلی باید به نقش سازنده خود در حل بحران های مختلف کشور بپردازد و از تبدیل شدن به یک میدان مناظره و جنجال میان وکلای ملت جلوگیری کند. مردم بی صبرانه منتظرند تا انتخابات پارلمانی را شاهد باشند. وکلای پارلمان نباید به این خواست مردم بی توجه باشند و از پارلمان جایی برای نادیده گرفته شدن خواسته های مردم استفاده کنند.

موضوع : اخبار