اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز پنجشنبه شورای عالی احزاب جهادی و ملی افغانستان اعلام موجودیت کرد تا یکبار دیگر برخی از سران و رهبران دوران جهاد یکجا جمع شوند و سخن از اتحاد با یکدیگر به میان آورند.

 

بزرگان جهادی، شخصیت های ملی و نخبگان این شورا متعهد شدند تا سعی کنند زیربنای یک جامعه سیاسی را در کشور بوجود آورند و حالات زندگی سیاسی مردم را تغییر دهند و احزاب فراگیر سیاسی را تشکیل دهند تا مشارکت سیاسی از طریق این شورا انجام شود تا یک بستر مناسب برای مشارکت های سیاسی به وجود آید.

 

از سخنان سخنرانان این نشست اینگونه بر می آمد که سران جهادی افغانستان پس از گفتگوها و مشورت های فراوان لازم دیدند که در برابر بحران‌ها، حرکت‌های فرا حزبی و قومی را در سطح کشور آغاز کنند آن هم بصورت مستقل و بدون وابستگی به هیچ کشوری.

 

به بیان دیگر شورای عالی احزاب جهادی افغانستان قرار است از فعالیت‌های مثبت حکومت حمایت کند و در برابر ناعدالتی و کج‌روی‌های آن نیز واکنش نشان دهد. مجاهدین در این شورا تلاش می‌کنند تا در برابر تخطی‌ها و سرباز زدن از حامیت قانون ایستادگی کنند.

 

بنا به گفته ی بزرگان این شورا، اساس کار شورای عالی احزاب جهادی حمایت از حرکت‌های مدنی است و هرگز دست به اقدام نظامی نخواهد زد، زیرا هر نوع حرکت نظامی به ضرر افغانستان است.

 

محترم کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی در این زمینه با توضیح بیشتر در نشست آغاز به کار این شورا اظهار داشت: به پدیده‌های منفی از جمله گروه تروریستی داعش، القاعده، طالبان و هر گروه هراس‌افکن دیگری، اجازه نخواهیم داد که بار دیگر کشور ما را به لانه‌های تروریزم تبدیل کنند. و در طرف دیگر از هر پروسه صلحی که عزت مردم افغانستان و منافع ملی را به همراه داشته باشد، حمایت خواهیم کرد.

 

ظاهرا این شورا نیز طالبان را برادر خود یا مخالف سیاسی دولت فعلی می دانند چرا که همین جناب خلیلی در بخشی از سخنا خود گفت: از طالبانی که هنوز غرور افغانستانی دارند، می‌خواهیم به پروسه صلح بپیوندند و کشور را در مشارکت با حکومت از این وضعیت خارج کنند، شورای عالی احزاب جهادی نیز در راستای بوجود آمدن صلح از هیچ اقدامی دریغ نمی ورزد.

 

احمد ضیا مسعود نیز در این نشست از شخصیت های بزرگ جهادی خواست تا درباره مسایل ملی کشور، صلح و ثبات سیاسی و مبارزه عملی با تروریزم راهکارهای مناسب را بسنجند تا عدم امنیت، بی ثباتی، یاس، خشونت علیه زنان، بیکاری از کشور برداشته شود.

 

خلاصه اینکه: شورای عالی احزاب جهادی مصمم است تا محورهای قومی را ضعیف سازد و با تقویت محورهای ملی، در سایه ی یک حکومت ملی، تغییر و تحولات اساسی در همه ی عرصه ها به وجود آورد! امری که سی سال سابقه ی این بزرگوران نشان داده امری بعید است زیرا غربیها نمی خواهند چنین اتفاقی بیفتد و الا این روحیه در تک تک مردم افغانستان وجود دارد ولی این خلاف خواست مستکبرانی چون آمریکا و انگلیس است.

 

واقعیت این است که اگر همه مجاهدین به عنوان کلمه جهاد جمع می شدند و با همدیگر متحدانه عمل می کردند، از هر دریچه ای دشمنان تفرقه ایجاد نمی کردند تا امروز شاهد این همه مصیبت باشیم. ولی غربیها نگذاشتند این اتفاق بیفتد و با آمریکایی کردن مجاهدین باعث شدن تا پیروزی جهاد به کام مردم افغانستان تلخ شود و امروز دیگر مردم از شنیدن نام اتحاد مجاهدین هیچ رغبتی حاصلشان نشود.

 

اگر رهبران جهادی با همان خلوص نیت دوران جنگ علیه شوروی در میدان باقی می مانند و اسیر توطئه های شوم غرب نمی شدند اکنون هر دردی را دوا بودند ولی وقتی مجاهدین اسلامی، مجاهدین آمریکایی، مجاهدین پاکستانی، مجاهدین سعودی و در یک کلام مجاهدین دالری شدند، دیگر امید داشتن به آنها بی فایده است و افسوس که نام آن مجاهدین حقیقی و شهدای راستین را نیز محو تر از پیش می کنند.