اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بسم الله الرحمن الرحیم

برادران و خواهران گرامی،

هموطنان عزیز،

اندوه سنگین و تأثر شدید خود را بابت شهادت هموطنان مان در زابل که به شکل دردناک و تاثر برانگیزی به دست عناصر افراطی جنایتکار سر بریده شدند ابراز می دارم، و خود را در غم یکایک خانواده های قربانیان شریک می دانم. این، مصیبت یک منطقه و یک قوم نیست، این، مصیبت افغانستان است. این، درد مشترک یک ملت است. این، خنجری است که دشمنان ما می خواهند بر قلب وحدت و یکپارچگی ما فروکنند.

 

مردم ما از شرق تاغرب و از شمال تا جنوب کشور از این حادثه درد می کشند و از جنایتی که بر هموطنان ما می رود رنج می برند و احساس تنفر می کنند. این، تنها حادثه دردناک از این نوع نیست که دشمنان ما دست به ارتکابش می زنند. ما هر روز در هر گوشه این کشور، بدخشان، ننگرهار، هلمند، فاریاب کندز یا پکتیکا شاهد شهادت کسانی، زخمی شدن کسان دیگری، و به ماتم نشستن شماری از خانواده های داغدیده هستیم.

 

دشمنان ما می خواهند با خلق حادثه هایی که رنگ قومی و منطقه ای به آن می دهند اتحاد و یکدلی ما را از ما بگیرند. آنان دیده اند که در دیگر جبهات شکست مفتضحانه خورده اند. دیده اند که منطق کور آنان جایی در این خاک ندارد. دیده اند که جنگ آنان جز شکست ذلتبار شان نتیجه ای ببار نمی آورد. دیده اند که در هیچ جبهه ای توان مقابله با سربازان دلیر ما را ندارند. سربازانی که از پشتون، تاجیک، هزاره، ازبیک، ترکمن، پشه ای، نورستانی، بلوچ و همه اقوام کشور تشکیل شده، و مانند بنیان مرصوص در مقابل جنایتکاران، در مقابل مزدوران، در مقابل سنگدلان، در مقابل تاریک اندیشان، در مقابل مدنیت ستیزان، در مقابل خرابکاران، و در مقابل دشمنان قسم خوردۀ این آب و خاک با قدرت و رشادت می ایستند، از خانه و کاشانه ملت خود دفاع می کنند و مشت کوبنده را بر فرق تروریستان فرود می آورند.

 

دشمنان ما در تمام سال جاری تلاش کردند که جغرافیایی برای حاکمیت سیاه خود به دست آورند، تمام تلاش خود را به خرج دادند که مناطقی از کشور را از کنترل دولت خارج کنند تا بتوانند آن را به لانه وحشت و بربریت خود تبدیل کنند. کوشش کردند که راهی پیدا کنند تا مثل گذشته حاکمیت ننگین خود را در گوشه ای از این ملک برپا نمایند و آن را پایگاه جنایت های بیشترشان بسازند. آنان می خواستند که آتش جنگ و نا امنی را در هر نقطه این کشور که بتوانند شعله ور گردانند.

 

اکنون که شسکت شان در این عرصه ها به یقین تبدیل شده و امیدهای شوم شان بر باد رفته است، تنها به یک چیز امید بسته اند و آن افشاندن تخم نفاق و تفرقه در میان اقوام این کشور است. آنان می دانند که پیروزی بر مردم ما از راه زور و جبر ممکن نیست، و تا زمانی که وحدت و استواری این ملت پا بر جا باشد در برابر هیچ قدرتی سر خم نخواهد کرد. از این رو، اکنون تمام تلاش های تخریبکارانه آنان متمرکز شده است بر ایجاد شکاف و تفرقه میان ما.

 

آنان به شکل آگاهانه و خبیثانه دست به ارتکاب جنایاتی می زنند که بتواند شعله اختلافات درونی را در میان مردم ما شعله ورگرداند. آنان امید به این بسته اند که با غلبه احساسات آنی و عواطف مهار ناپذیر، عرصه بر تدبیر و تامل تنگ شود، و فضا برای شرارت های آنان مساعد گردد.

 

هموطنان عزیز،

ما و شما، در عین حالی که ماتم دار شکریه معصوم و همسفرانش هستیم و تلخی این جنایت را تا عمق جان خود احساس می کنیم، باید دشمنان خود را در این توطئه شوم شیطانی ناکام گردانیم. باید از یاد نبریم که در صورتی می توانیم انتقام شهدای خود را از این کوردلان بگیریم و عاملان چنین جنایتی را گرفتار کرده و به مجازات برسانیم و عدالت را تامین کنیم که همه در کنار همدیگر قرار داشته باشیم. پیروزی ما در همدلی ما است.

 

برادران و خواهران هموطن،

من از آغاز حادثه گروگان گیری هدایت مستقیم دادم که همه تلاش های ممکن برای حفظ جان گروگان ها و نجات آنان از چنگ دشمن انجام شود. من خود روند حوادث را دنبال می کردم. شاید از خبرها شنیده باشید که در اولین عملیاتی که برای نجات گروگان ها به راه افتاد، بیش از 90 تن از تروریستان به هلاکت رسیدند. کسانی که در آن عملیات از نیروهای دفاعی ما به شهادت رسیدند از اقوام مختلف این کشور بودند. در عملیاتی دیگر که با حمایت قاطع نیروهای بین المللی انجام یافت، شمار دیگری از جنایتکاران نابود شدند. دشمن در این مدت بیشتر از 56 بار گروگان ها را جابجا کرد تا از دسترس نیروها و از پوشش عملیات ما به دور باشند. در خلال این دست از عملیات بود که 19 تن از گروگان ها در یک نوبت و 8 تن در نوبت دیگر از دست دشمنان رهایی یافتند.

 

پس از حادثه هولناک اخیر، به مسئولین هدایت دادم که تمام تلاش خود را به خرج دهند که عاملان این جنایت شناسایی، دستگیر و به اشد مجازات رسانیده شوند. درد تمامی این شهدا چه از جاغوری است چه از یحیی خیل، شینوار و هلمند و یا در وردوج و فاریاب و غور، درد من است، درد مشترک ملت مان. مانند شما من نیز تا زمانیکه عاملین این جنایات به عدالت کشانیده نشوند آرام نخواهم داشت. همچنان دستور دادم تا تمام تدابیر لازم را که در حدود امکانات دولت تان هست جهت امن سازی شاهراه های کشور و جلوگیری از تکرار چنین حوادثی روی دست گرفته شود.

 

ما مصمم هستیم که انتقام خون این هموطنان خود را بگیریم، و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد. اما به یاد داشته باشیم که تمام اینها در صورتی امکان پذیر می گردد که بر احساسات خود غالب شویم، از واکنش هایی که موجب هرج و مرج می شود اجتناب کنیم و از آبیاری تخم نفاقی که دشمنان ما می کارند جلوگیری کنیم.

 

قدرمنو وطنوالو،

هغه ترخې تجربې چې مونږ په اویایمو کلونو کې د داخلي جنګونو په موده کې ورسره مخامخ شو او هغه بدې تجربې چې نن سبا د عراق، یمن، لیبیا او سوریې مظلوم خلک ورسره مخامخ دي، مونږ ته دا پیغام لري چې د دولتداري د نظم ساتنه او د قانون د ستنو تقویه، له فتنې، ناامني او بغاوت سره د مقابلې یوازنۍ کامیابه لاره ده.هر ډول داسې ناسنجیده او احساساتي عمل چې د قانون حاکمیت ته صدمه رسوي او ګډوډي ته لاره اواروي، په حقیقت کې له هغو غلیمانو سره مرسته ده چې د لا زیاتو جنایتونو د ارتکاب لپاره د خلکو او حکومت تر منځ د باور د ختمیدو په لټه کې دي او د افغانستان تباهي غواړي.

 

برادران و خواهران گرامی،

من یکبار دیگر تعهد خود را با شما تکرار می کنم که ما انتقام خون شهدای خود را از داعشیان، طالبان، و هر گروه تروریست دیگر که شریک چنین جنایاتی باشد خواهیم گرفت. همچنان مصمم هستیم که بیش از گذشته برای تحقق عدالت اجتماعی در همه سطوح و در همه نقاط کشور و محو تبعیض میان اقوام و مردم افغانستان تلاش کنیم. ما نمی خواهیم بیشتر شاهد محرومیت در غور، پکتیا، بدخشان، کنر، دایکندی و ارزگان، و هیچ نقطه ای از کشور خود باشیم. ما نمی خواهیم هیچ فردی از این کشور خود را در معرض تبعیض و تفاوت احساس کند.

 

مونږ غواړو چې زموږ د شهیدانو وینې زموږ د ملي میثاق د تحکیم سبب شي او داسې سبا ته مو هدایت کړي چې غمونه او دردونه پکې تر وسه وسه کم وي. مونږ په خپل ګران هیواد افغانستان کې ثبات، کراري او ترقي غواړو او پکار ده هغه جنایتونه، چې دښمنان یې زموږ د تفرقي لپاره ترسره کوي، موږ په خپل منځ کې لا ډیر وحدت او اخوت ته راوبولي ، څو په دې ډول، د وطن دښمنان په خپلو مقصدونو کې نامراده او ناکام شي.

 

پیروز باد افغانستان

تل دې وي افغانستان

موضوع : اخبار