اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آمریکا هیچ گاه نخواسته است که در افغانستان یک دولت قوی و نیرومند وجود داشته باشد بلکه در جهت تحقق اهداف خود کار کرده و خواستار وجود یک حکومت ضعیف در کشور بوده است.

 

آمریکا و کشورهای متحد وی بیش از یک دهه است که در افغانستان حضور دارند.

حضور این کشورها در ابتدا با بهانه هایی چون ریشه کن ساختن لانه های تروریزم، مبارزه با افراطیت و ایجاد یک افغانستان با ثبات درکشور شکل گرفت اما پس از گذشت 14 سال حکومت خوب عقیم ماند، اقتصاد کشور همچنان شکننده و از طرفی دیگر نیز بی ثبات و نبود امنیت در کشور بیداد می کند.

در این میان اهمیت جغرافیایی و استراتژیکی کشور زیر سوال می رود که شاید افغانستان دیگر اهمیتی برای آمریکا و کشورهای متحد آن ندارد.

 

داکتر محمد آصف بکتاش در برنامه راه حل در رابطه با این موضوع گفت: افغانستان همچنان اهمیت جغرافیایی خود را در سیاست های قدرت های بزرگ جهان دارد وآمریکا هنوز از اهدافی که در خارج از افغانستان و در منطقه دارد دست برنداشته است واهداف بزرگی را تعقیب می کند.

 

وی افزود: مناسبات بین کشورها را قوت نظامی و قوت اقتصادی کشورها تعیین می کند و زمانی که سوال در زمینه مناسبات افغانستان و آمریکا پیش می آید به طور طبیعی به نفوذ آمریکا در افغانستان منتهی می شود.

 

بکتاش تاکید کرد که هنوز هم افغانستان به عنوان یک جغرافیا برای آمریکا اهمیت دارد زیرا برنامه های این کشور فراتر از افغانستان است و در کل آسیا است. به ویژه آن که قرار است اقتصاد آسیا تا 2025 به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل شود و بر همین اساس آمریکا نسبت به منابع زیر زمینی و منابع طبیعی قاره آسیا بی علاقه نیست.

 

وی گفت: آمریکا با شعارهای بسیار خوبی به این کشور آمد از جمله این که به کشت و تولید مواد مخدر در کشور پایان می بخشد، حکومتداری خوب را به وجود می آورد، به موجودیت تروریزم در منطقه پایان می بخشد، دموکراسی در افغانستان تحقق می یابد، حقوق بشرتامین می شود و حاکمیت قانون تامین می شود اما درعمل چیزی که شاهد هستیم هیچ کدام تحقق نیافته است بلکه بدترین حاکمیت دنیا را در افغانستان شاهد هستیم و به عنوان فاسد ترین دولت دنیا تشکیل شد.

 

بکتاش افزود: آنان خواستند در کشور نظام سرمایه داری را به وجود بیاورند، نظام سرمایه داری غیر قانونی که از طریق چپاول دارایی های عامه را دزدی کنند و از لحاظ اقتصادی مسلط شوند و به دلیل داشتن سرمایه بر کشور حکومت کنند.

 

وی با توجه به نیت ناپاک آمریکا در افغانستان اظهار داشت: آمریکا هیچ گاه نخواسته است که در افغانستان یک دولت قوی و نیرومند وجود داشته باشد بلکه در جهت تحقق اهداف خود کار کرده و خواستار وجود یک حکومت ضعیف در کشور بوده است.

افغانستانی ها به صلح و امنیت ضرورت دارند اما کسانی که در قدرت بودند بخاطر منافع خود کار کردند و امروز صاحب میلیاردها دالر شدند، القاب و عنوان گرفتند و ادعای جهاد می کنند، در حالی که دزدی کردند و جهاد کنندگان اصلی مردم افغانستان هستند که قربانی داده اند.

 

این تحلیلگر امور سیاسی در پایان افزود: متاسفانه ابراز فشاری وجود ندارد زیرا ما از لحاظ اقتصادی، سیاسی و نظامی به خارجی ها وابسطه هستیم و درصورتی که آنان کمک های خود را قطع کنند همین حکومتی که الان هست نیز دیگر وجود ندارد.

موضوع : اخبار