اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هر حکومتی که تاکنون در افغانستان شکل گرفته در واقع سرخط کارش مبارزه با فساد بوده است اما همواره در این گیر و دار غرق شدند و مبارزه با فساد در حد شعار باقی مانده است…

 

فساد اداری در کشور به مثابه یکی از لکه های ننگین، سایه شوم خود را حتی بر هویت افغانستان افکنده است. هرچند حکومت از چهارده سال به این سو، با ایجاد ادارات عریض و طویل مبارزات ظاهری را علیه ریشه کن کردن و یا حداقل ساختن فساد اداری انجام داد اما این تلاش ها و مبارزات نتایج نسبی اقناع کننده را در قبال نداشته است.

 

شاه گل رضایی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: یکی از دلایل عمده ای که باعث شده جایگاه افغانستان در فساد اداری همچنان به عنوان یک لکه ننگ بر پیشانی افغانستان مطرح باشد بحث عدم موجودیت اراده قاطع در راه مبارزه با فساد بوده است. اگر روند مبارزه علیه فساد را از چهارده سال به این طرف و یا حداقل از پنج شش سال گذشته به این طرف ببینیم، همیشه نوع برخورد سیاستمداران ما به این قضیه نگاه شعاری بوده تا برخواسته از یک اراده جدی. دلیل آن هم این است که بیشترین آمار موجود در افغانستان در رابطه با فساد اداری برمی گردد به مقام های بلندپایه و بنابراین مقام های بلند پایه می خواهند که کمتر نسبت به این قضیه تعهد داشته باشند.

 

وی، با بیان اینکه موجودیت ادارات موازی بر فساد در کشور افزود، بیان داشت: اخیراً کمیته عدلی و قضایی ایجاد شد و کمیته مشترک نظارت و ارزیابی که بحث فساد اداری را در برمی گیرد قبلاً ایجاد شده بود. ریاست اداره عالی مبارزه در فساد اداری در کنار اینکه دادستانی کل وجود دارد، در کنار اینکه بخش کشفی در نهادهای امنیتی وجود دارد، تشکیل شد. وقتی ما پنج شش اداره موازی را همزمان می سازیم نتیجه اش این است که ما هم مردم افغانستان را و هم جامعه جهانی را به عنوان تمویل کننده ها گیج می سازیم و هیچ اداره ای مسوولیت اساسی خود را نمی داند. گرچه از لحاظ حقوقی ما از هر روندی که برای مبارزه با فساد کمک کند استقبال می کنیم اما باید کنکاش صورت بگیرد که آیا واقعا ایجاد ادارات موازی کمک به فساد اداری است و یا کمک به مبارزه با فساد اداری؟ موجودیت ادارات موازی در افغانستان بدون در نظر داشت وظایف و مسوولیت ها و صلاحیت های مشخص به جای اینکه اداره را در مبارزه با فساد اداری کمک کند از اصل نهاد هم مسوولیت را می گیرد.

 

رضایی، در خصوص هدف حکومت از تشکیل نهادهای موازی مبارزه با فساد گفت: حکومت وحدت ملی می خواهد نهادهایی را بوجود آورد که این نهادها کلمات دهان پر کن برای جامعه جهانی باشد و به عنوان یک دستاورد برای سیاسیون افغانستان درکنفرانس های بین المللی قلمداد شود. در غیر آن اراده ای برای مبارزه با فساد وجود ندارد.

 

این نماینده مجلس، در پاسخ به این بحث که مردم وظیفه مبارزه با فساد را دارند گفت: بحث مبارزه با فساد جزو وظیفه مردم نیست. چرا که مردم به پای صندوقهای رای رفته اند و افراد و اشخاصی را به نمایندگی از خود برگزیدند که آنها مسوولیت های خود را انجام دهند. فلسفه وجودی حکومت ها و نهادهای دولتی این است که مردم از آنها خدمات می خواهند و مسوولیت مردم به آنها واگذار شده است. مردم نمی توانند در بسیاری از موارد فساد را افشاگری کنند چرا که هیچ پشتوانه ای ندارند و هیچ نهادی از این افشاگری حمایت نخواهد کرد.

 

شاه گل رضایی، با بیان اینکه دلیل این همه آشفتگی در مبارزه با فساد و ازیاد فساد اداری این است که ما وظایف را به اصل نهادها نمی سپاریم و افزود: نهادهای موازی بوجود می آوریم و بخاطر بوجود آمدن یک فضای مصونیت و معافیت برای سیاسیون خود می خواهیم به ابزارهای مختلف متوسل شویم. مرکز عدلی و قضایی با استقبال عمومی مواجه شد چرا که مردم چنان ازفساد اداری رنج دیده اند که از هر اقدامی که بر علیه فساد اداری انجام می گیرد استقبال می کنند. اما اگر از لحاظ حقوقی بررسی کنیم از پنج یا شش نهادی که در راستای مبارزه علیه فساد اداری شکل گرفته ما تعریفی نداریم و نمی دانیم جایگاه آنها کجاست؟ تعریف حقوقی ، تعریف وظایف وصلاحیت های آنها چیست؟ ما چطور می توانیم در خلا قوانین و خلا جایگاه حقوقی نهادها از نهادها کار بخواهیم و انتظار داشته باشیم علیه فساد اداری مبارزه کنیم.

موضوع : اخبار