اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اولویت مبارزه با داعش به عنوان یک گروه کاملا تروریستی و غیر انسانی که به هدف قتل و کشتار مردم بی گناه افغانستان قدم به این سرزمین گذاشته اند، یک اقدام عالی و کاملا ضروری است.

از زمانی که  نشانه های حضور داعش در افغانستان دیده شد، تا اکنون که داعش به یک نیروی تروریستی تبدیل شده مدتی می گذرد. در این مدت دولت افغانستان عکس العمل های متفاوتی داشته است. اولین عکس العمل  دولت در برابر  هشدارهایی مبنی بر حضور داعش در بخش هایی از کشور، با بی توجهی دولت روبرو شده و معمولا از سوی مسئولین دولتی انکار شده است. در مرحله دیگری حضور داعش بزرگنمایی شده است. در این مدت داعش بسیار بیشتر از آنکه بود، نشان داده می شد و اکنون نیز داعش به عنوان یک تهدید جدی تلقی می شود و باید از بین برود.
افغانستان شاهد حضور گروه های تروریستی فراوانی است. این گروه ها در قالب های متفاوت و نام های مختلف کار و فعالیت می کنند. طالب، داعش، شبکه حقانی، و… همه اسم های مختلفی هستند که برای فعالیت های تقریبا یکسانی داده می شود. افراط گرایی و خشونت وجه مشترک همه این گروه ها است. این گروه ها با استفاده از ابزارهای دینی و مذهبی و احساسات مردم به سربازگیری از مردم می پردازند. آنها علیه نیروهای  دولتی و خارجی می جنگند، و به اهداف غیر نظامی حمله می کنند، از حملات انتحاری و انفجاری، بمب های کنار جاده ای و… برای کشتن افراد استفاده می کنند.
بنابر این تفکیک حملات تروریستی از یکدیگر کار ساده ای نیست. خصوصا در مناطقی که در ناامنی کامل به سر می برند، تفکیک حملات تروریستی از یکدیگر سخت است. در ضمن اگر فرض کنیم که در منطقه ای مثل غزنی که حضور داعش و طالبان و شبکه حقانی گزارش شده است، چگونه می توانیم با داعش مبارزه کنیم و با دیگران مدارا و تساهل؟
اولویت مبارزه با داعش به عنوان یک گروه کاملا تروریستی و غیر انسانی که به هدف قتل و کشتار مردم بی گناه افغانستان قدم به این سرزمین گذاشته اند، یک اقدام عالی و کاملا ضروری است که باید بسیار زودتر از اینها آغاز می شد و دولت می بایست هشدارها را در این زمینه جدی می گرفت، اما تفکیک گروه های تروریستی از یکدیگر نمی تواند منطقی و عملی باشد. وجود گروه هایی مثل طالب و شبکه حقانی سبب شده که گروه های تندروتری مانند داعش وارد افغانستان شده اند.
طالبان و داعش و حقانی و … از زمینه های مشترکی استفاده می کنند که زمینه حضور آنها در افغانستان را فراهم ساخته است. تقویت بنیانهای دولت و نیروهای نظامی و امنیتی کشور راهی است که باید در مقابل همه گروه های دهشت افگن و تروریستی گرفته شود، تا زمینه های خشونت، افراط گرایی، تندروی و افراط گرایی از بین برود. در غین این صورت حتا اگر داعش از بین برود ولی بدیلی برای آن پیدا خواهد شد و از این زمینه ها استفاده خواهد کرد.
اداره کردن ادارات امنیتی توسط سرپرستان برای طولانی مدت، خود یکی از نشانه های بی توجهی دولت به امنیت پایدار در کشور است. در حالی که این وزارت خانه ها پیش از هر اداره دیگری دارای افراد ثابت در راس خود می شدند. بدون تردید مبارزه عملی با تروریزم و افراط گرایی و گروه های تروریستی تنها با بیانیه، جلسه و تصمیم های کلان نمی شود، بلکه باید عملا وارد میدان مبارزه شد و از هر امکانی برای از بین بردن ناامنی بهره جست.
وضعیت بحرانی فعلی دولت را موظف می سازد تا به ولایاتی مثل هلمند، غزنی، بغلان و … توجه نماید و علت های افزایش ناامنی را جستجو نماید. هر ولایتی که به نحوی ناامن می شود و یا از کنترول دولت خارج می شود، زمینه حضور همه گروه های تروریستی را فراهم می سازد. بدین جهت باید به ناامنی بیشتر و فراتر از طرز دید فعلی نگریسته شود.

موضوع : اخبار