اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

گزارش تکان دهنده شکنجه های سازمان سیا و افشا دومین فساد کلان مالی توسط یک سازمان آمریکایی نشان داد که مردم ما هم مثل مایکل براون سیاه پوست، در حالیکه دستان استعمار کاخ سفید بر دور گردن شان حلقه زده توان نفس کشیدن آزادانه در کشور خود را ندارند

 

 

بعد از قتل “مایکل براون” و اجرا نشدن عدالت در مورد پولیسی که وی را به قتل رساند، تظاهرات بسیار گسترده ای در سطح آمریکا برگزار شد که با دخالت نژادپرستانه پولیس به خشونت و سرکوبی معترضان انجامیده. اما معترضان ساکت ننشستند و هنوز بعد از گذشت چندین هفته، شهرهای مختلف آمریکا شاهد آشوب های شبانه و تظاهرات روزانه است.

 

این تظاهرات با تبرئه ناعادلانه پولیس سفید پوست دیگر که یک سیاه پوست را خفه کرده بود بالا گرفت.”اریک گارنر” دستفروش سیاه پوستی بود که توسط پولیس به قتل رسید و دادگاه این بار نیز قاتل این مرد سیاه پوست را تبرئه کرد.

 

اما حرکت دو مقتول سیاه پوست در آمریکا به دو سمبل فراموش نشدنی تبدیل شدند. حرکت “مایکل براون” که در آخرین لحظات زندگی خویش به نشانه تسلیم “دو دست خود را بالا برده بود”، و آخرین جمله “اریک گارنر” در حالی که دستان افسر پولیس قاتل دور گردن وی بود گفت : “نمیتوانم نفس بکشم”.

 

حال این دو قضیه به حرکت نمادین در آمریکا در اعتراضات و تظاهرات تبدیل شده است.اعتراضاتی که روز به روز گسترده تر می گردد، برخی از نمایندگان در کنگره، هنرپیشه ها و سیاستمدارن در برخی جلسات به نشانه اعتراض دو دست خود را بالا گرفته اند و شعار می دهند” نمی توانم نفس بکشم”

 

گزارش تکان دهنده شکنجه های سازمان سیا و افشا دومین فساد کلان مالی توسط یک سازمان آمریکایی نشان داد که مردم ما هم مثل مایکل براون سیاه پوست، در حالیکه دستان استعمار کاخ سفید بر دور گردن شان حلقه زده توان نفس کشیدن آزادانه در کشور خود را ندارند.

 

حتی فرزندان و کودکان ما نیز نمی توانند نفس بکشند، همین دیروز صبح بود که هواپیمای ناتو پنج کودک را بمباران کرد و بعد هم فرمانده شان با ابراز تاسف کوتاهی، گفت این کودکان را با نیروهای طالبان اشتباه گرفته ایم!!! هرچه طالبان می کشند و هرچه هم خارجی ها کشتار می کنند.

 

این ننگ برای کاخ سفید به حدی است که حتی اشرف غنی نیز که به تازگی متحد واشنگتن شده است گزارش سنای آمریکا درباره شکنجه‌های سازمان سیا علیه زندانیان را تکان‌دهنده خواند و گفت: من این گزارش را خواندم. تکان‌دهنده است و دولت کابل این اعمال غیرانسانی را به شدیدترین الفاظ تقبیح می‌کند چرا که نشان می‌دهد کارمندان سیا، تمام معیارهای پذیرفته شده حقوق بشر را نقض کرده‌اند.

 

همچنین، محترم اشرف‌ غنی به عنوان رییس جمهور حکومت وحدت ملی از دولت آمریکا خواست فهرست شهروندان افغانستانی که پس از حملات یازدهم سپتامبر در بازجویی‌های سازمان سیا شکنجه شده‌اند، در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

 

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا روز سه‌شنبه گزارشی را درباره شیوه‌های شکنجه سیا در بازجویی علیه مظنونان به تروریزم در دولت بوش منتشر کرده است. این گزارش شش هزار و ۲۰۰ صفحه‌ای نتیجه تحقیقات پنج ساله سنا و بررسی شش میلیون و ۳۰۰ هزار سند است و خلاصه‌ای ۵۰۰ صفحه‌ای از آن منتشر شد. بررسی این اسناد نشان می‌دهد که سازمان سیا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش در پیشبرد برنامه «بازجویی بهبود یافته» موفق نبوده است.

موضوع : اخبار