اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در اوج کشمکش های سیاسی بر سر انتخابات پارلمانی، رییس کمیسیون انتخابات، زمان برگزاری انتخابات بعدی را اعلام کرد.
این در حالی است که چند روز قبل رییس اجرایی کشور گفته بود که انتخابات آینده با اعضای کنونی کمیسیون انتخابات برگزار نخواهد شد و انتخابات، تحت نظر کمیسیون جدید انتخابات برگزار می گردد و مردم نباید تکرار تجربه تلخ گذشته را داشته باشند.
سرانجام کشمکش حکومت و کمیسیون انتخابات به کجا خواهد انجامید؟ آیا کمیسیون قبلی انتخابات، برای ادامه کار، مشروعیت دارد؟

عزیز رحمان رفیعی فعال جامعه مدنی در برنامه «فراخبر» گفت: ما در یک نظام غیر مشروع نسبی به سر می بریم. وضعیت کشور، وضعیتی بحرانی است و شرایطی عادی در کشور حکمفرما نیست. یک تفاهمنامه سیاسی سبب شد که تا حکومت ایتلافی در افغانستان، به نام حکومت وحدت ملی ایجاد شود. متاسفانه ضعف حکومتداری در نظام حکومت وحدت ملی افغانستان، تا به حال نتوانسته است که اساسی ترین نیازهای مردم را برآورده کند و همچنان به آنچه خودشان تفاهم کردند بپردازند. یک فضای بسیار درهم و برهم مشروعیت برای نظام سیاسی افغانستان ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه مجلس نمایندگان فرمان تقنینی رییس جمهور را در خصوص اصلاحات انتخاباتی رد کرده است گفت: یگانه ارگانی که می تواند این مشکل را از نقطه نظر حقوقی و قانونی حل کند، دادگاه عالی افغانستان است که ماده 109 قانون اساسی را تفسیر کند تا روشن شود، آیا مجلس نمایندگان می تواند فرمان رییس جمهور را زیر بحث بیاورد یا نه چرا که در سال آخر به سر می برند.

رفیعی کمیسیون انتخابات گذشته را کمیسیونی سالم برای ادامه کار ندانسته و افزود: کمیسیونی که سال گذشته انتخابات را دایر کرد، یک کمیسیون کاملاً متقلب بود که از نقطه نظر بحثهای تکنیکی انتخابات، فاسد ترین انتخابات در سطح جهان مطرح شده بود. این کمیسیون اشتباه بزرگی مرتکب شد و آن هم غیر قابل جبران است. از یک انتخابات باید یک رییس جمهور بیرون می آمد و آنها بنابر مسوولیت خطیر ملی که داشتند باید یک نفر را به عنوان رییس جمهور افغانستان اعلام می کردند که متاسفانه این کار را نکردند. پس از این اشتباه بزرگ، راه دیگری برای ترمیم آن، توسط این کمیسیون وجود ندارد بلکه باید افراد جدیدی با صلاحیت های جدید و شایسته بیایند.

این فعال مدنی از عدم مجازات متقلبان انتخابات انتقاد کرده، گفت:از آنجا که در افغانستان حاکمیت قانون مستولی نیست، هیچ مجرمی احساس خطر نمی کند، هیچ کسی نمی فهمد که اشتباه بحران سال گذشته مربوط به چه کسی است. این جرم و جنایت را چه کسی انجام داده است و چه کسی وضعیت کشور را به سوی بحران برده است. ما امروز در بحران مشروعیتی به سر می بریم که حاصل کار کمیسیون انتخابات قبلی است اما با انجام این خطاهای بزرگ توسط این کمیسیون، واکنش خاصی انجام نشده و مجرمان همچنان به کار خود ادامه داده اند.

رفیعی با اعتقاد بر اینکه مردم دیگر هیچگونه اعتمادی به حکومت ندارند بیان داشت: هیچ نوع اعتمادی بین حکومت وحدت ملی و پارلمان وجود ندارد. تشویش و نگرانی مردم افغانستان این است که اگر کمیسیون دیگری ایجاد شود و آن هم به امر و به حساب پنجاه پنجاه دو رهبر تعیین شود، این کمیسیون هم دیگر به نفع مردم کار نخواهند کرد بلکه به نفع این دو رهبر کار می کنند.

وی ادامه داد: هم اکنون فضای بی اعتمادی سراسر افغانستان را گرفته است. مردم نسبت به هر چه اتفاق می افتد بی اعتماد هستند، حتی به تصمیم های که برای بهبود وضعیت شان گرفته می شود هم مشکوک هستند. این موضوع به خاطر این است که رهبران سیاسی ما در طول یک سال و نیم که از حکومتشان می گذرد، هیچ نوع تماس مستقیم را برای ارایه خدمات برای مردم انجام نداده اند. به همین دلیل مردم هیچ نوع اعتمادی نمی توانند کنند. پارلمان افغانستان نیز از مردم جدا شده است. متاسفانه ما در فضای بسیار بدی قرار داریم که در آن، مردم کاملاً به حاشیه رانده شده اند و دولت مصروف تقسیم بندی قدرت، سیاست، پول، منابع و زور، بین اعضای خود است. ما در کشمکشی وحشتناک هستیم که تمامی منافع علیای کشور، در گرو چندتا از جنگ سالاران، قدرت سالاران و زورسالاران است.

رفیعی در پایان گفت: اگر رهبران حکومت وحدت ملی تصمیم جدی برای بیرون آمدن از این بحران نگیرند و اقدام سریع نکنند، آنوقت مردم افغانستان تصمیم خواهند گرفت که چه کار انجام دهند. آنها صد در صد خود تصمیم می گیرند که بحران را از بین برند و با این کار، حکومت وحدت ملی را نیز برکنار خواهند کرد. فریاد مردم به آسمان ها رسیده است. هیچ چیز وحشتناکتر از کشتار جوانان در آبهای راههای اروپا و استرالیا نیست. ما بی سرنوشتی بدی را متحمل شده ایم. اگر رهبران، جنبشی به خود ندهند تاریخی به مراتب بدتر ازاین، از خود برجا خواهند گذاشت.

موضوع : اخبار