اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز اول و دوم حمل از سوی دولت رخصتی اعلام شد تا مردم در بسیاری از نقاط کشور به دید و بازدید و شادی سرگرم باشند.

 

ادب حکم می کند طبق سفارشات رسیده، این روزها به دیدار بزرگان قوم رفته و از مریضان و ناتوان ترها دلجویی کنیم که به حمدالله مردم مسلمان افغانستان این رسم را بهتر از گذشته انجام می دهند. اما افسوس که یک قشر از جامعه هستند که در این میان غریب و مظلوم مانده اند.

 

این ایام، روزهای اول سال است و شاید برخی فراموش کرده باشند که ما مدیون خون هزاران پیر و جوانی هستند که طی این سالها شهید شده اند و در راستای وطن دوستی جان خود را از دست داده اند. هرچند دولتمردان افغانستان هرگز آنگونه که باید و شاید حرمت خون شهدا را نگه نداشتند و به خانواده های آنان رسیدگی نکردند، ولی ما اولین مطلب سال 1394 را به احترام همه خانواده شهدا اختصاص می دهیم به یاد این شهدای مظلوم و غریب.

 

خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: هَلْ جَزَاءُ الإِحْسَانِ إِلَّا الإِحْسَانُ . آیا سزای خوبی غیر از خوبی است؟ این شهدا برای حفظ امنیت و آرامش ما جان خود را تقدیم وطن کردند، آیا این صحیح است که ما نیز مانند برخی رهبران و سران، جانثاری آنها را فراموش کنیم؟

 

در کشورهای دیگر به شهدای خود بسیار احترام می گذارند و مراسم یادبود و بزرگداشت آنها را به بهترین نحو برگزار می نمایند، ولی شهدای مظلوم افغانستان که بسیاری از آنان واقعا به خاطر خدا به جهاد با کفر رفتند و به شهادت رسیدند، علاوه بر اینکه حتی نامی از آنها در خاطر کسی نمانده، خانواده هایشان در بدترین وضعیت اقتصادی زندگی می کنند.

 

اگر وضعیت کشور همسایه ایران را در نظر بگیریم، خانواده های شهدای 8 سال جنگ با عراق، از هر نظر تحت حمایت مالی و اجتماعی دولت قرار دارند. یعنی از حقوق ماهیانه گرفته تا بورسیه های تحصیلی، وام های قرض الحسنه، زمینه سازی ازدواج فرزندان، تسهیلات ویژه و … همه از سوی دولت ایران برای خانواده های این شهدا تعیین شده است تا نبود سرپرست را در خانواده احساس ننمایند.

 

ولی در حال حاضر به باز مانده های شهدای جنگ در افغانستان کمترین کمک از سوی دولت پرداخت می گردد. نام گذاری یکی دو جاده در افغانستان که آن هم به فراموشی سپرده شده است برای برخی از شهدای جنگ که در دوران حیات خود نیز امکانات بهتری داشتند تنها امتیازی است که برای آنان داده شده است. افرادی که مبالغه نخواهد بود اگر بگوییم سرنوشت اینگونه نبود، کشوری مستقل و آزادی به نام افغانستان را با خون خود رقم زدند.

 

شاید بسیاری این شهدا در خانواده های خود نیز که ممکن است از هم پاشیده به فراموشی سپرده شده باشند. کودکان یتیم و آواره ی آنان، زنان بیوه و بی نوا که روز ها در پی لقمه نان آبرومند برای بقای حیات خود در نگرانی و تشویش به سر می برند، کار می کنند و با بدست آوردن اندک پول و هزاران حسرت آن چه را زندگی می نامند ادامه می دهند.

 

غم انگیز تر از هر چیز دیگر این که دولت نیز دستاورد مشخصی برای بازمانده های شهدای افغانستان ندارد. پرداخت پول اندکی که بیشتر توهین آمیز خواهد بود تا پرداخت حقوق به بازماندگان کسانی که در راه کشورش جان باخته است تنها حرکتی است که دولت برای این خانواده ها انجام می دهد.

 

از آن طرف قیافه های آراسته، مرفه ترین زندگی در پیشرفته ترین کشور های جهان ارمغان بزرگی است برای آنانی که در زیر لوح جهاد افغانستان زندگی کردند. بسیاری از این ثروتمندان بی درد مرگ عزیزانی را که برای آزادی کشور شان رزمیده اند فراموش کرده اند و نمی دانند بعضا کسانی که در زباله دانی های خانه ها برای بدست آوردن لقمه نانی سرگردان اند خانواده افرادی هستند که دیروز همسنگر نزدیک آنها بود.

 

به هر حال براساس آمارهای غیر رسمی درحدود يك میليون معلول و دو میليون نفر بازماندگان شهدا در كشور وجود دارد که تنها حدود سه صد هزار خانوار آنان ثبت وزارت شهدا و معلولين مي باشد که نرسیدن معاش و امتیازات به خانواده های شهدا و معلولین از مشکلات اساسی این خانواه ها خوانده شده است.

 

مسوولان وزارت کار و امور اجتماعی و شهدا و معلولین مدعی هستند که دولت بودجه کافی در اختیار این وزارتخانه قرار نمی دهد ولی این وزارت برخی نمرات زمین در ولایات مختلف را به خانواده های شهدا تخصیص داده است. اما براساس گزارشات مردمی در برخی از ولایات همین زمینها نیز توسط کارمندان این وزارتخانه غصب شده، که هنوز از سوی مسوولان مورد بررسی قرار نگرفته است.

 

از سوی دیگر بعضی وقتها وزارت مالیه از پرداخت مبلغ تعیین شده خودداری می نماید یا اینکه مبلغ توشیح شده از سوی ارگ ریاست جمهوری هیچگاه به وزارتخانه شهدا نمی رسد و در بین راه وزارتخانه های مختلف سهم خود را برداشته تا خود را شریک در خون شهدا کنند!!!

 

در پایان برای همه شهیدان اسلام، علی الخصوص شهدای غریب و مظلوم افغانستان آرزوی علو درجات در بهشت برین را داریم و امیدواریم روزی فرا برسد که خانواده های شهدا وضعیت بهتری از آنچه تا به امروز داشته اند، داشته باشند.

 

از همین جا نیز به نیابت از همه مردم منصف افغانستان، فرا رسیدن سال نو را به خانواده شهدا تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

موضوع : اخبار