اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آیا اشرف غنی مامور انجام تجزیه‌ این سرزمین است؟

به باور من سیاستگر موفق کسی است که دست‌ کم صف مخالفان خویش را طویل نسازد.‌

بر این بنیاد غنی احمدزی ناکام‌ ترین سیاستگر پشتون پساطالبانی است اعمال غنی صرفا شماری از نوچه‌ ناسیونالیست‌ های برتری طلب، کم سوادان پشتون و پیران شوونیست پشتو زبان را خوشحال می‌کند و بس غنی نه تنها رهبران ازبک، تاجیک و هزاره را از خود دور کرد که با شمار زیادی از متحدان سیاسی همتبار خودش نیز سر به مهر نشست.

او واقعا چه می‌ خواهد؟ در پی انجام چه ماموریتی است؟ من از دیر زمانی تا اکنون فکر می‌ کنم و این دو پرسش در ذهنم رژه می‌ روند. انتخاب مجدد روسای جمهوری برای دور دوم در جهان خیلی معمول است. جورج بوش دو دور انتخابات را برد، بارک اوباما دو دور انتخابات را برد، در ایران احمدی نژاد و حسن روحانی هر کدام دو دور حکومت کردند. در ترکیه و روسیه اردغان و پوتین نیز دو دور انتخابات را بردند حتی در افغانستان حامد کرزی دو دور با تقلب رییس جمهور شد.

آیا می‌ شود غنی را در چنان موقعیتی نشاند؟ غنی در دو دهه‌ی پسا طالبانی تنها پشتونی است که تقریبا نفرت عمومی تاجیک، ازبک و هزاره را علیه‌ی خود بسیج کرده است. جنبش‌ های جوان تاجیک و هزاره؛ جنبش روشنایی (محوریت هزاره) و رستاخیز تغییر (تاجیک محور) در حکومت غنی و به دستور غنی مورد حمله قرار گرفت. در نسل کهن‌ سال عموم به اصطلاح رهبران تاجیک را به حاشیه راند، بزرگترین رهبر ازبک را تبعید کرد، فقط اندکی با رهبران هزاره مدارا می‌ کند.

گمان نمی‌کنم از نسل جوان و سنتی تاجیک و ازبک کسی در انتخابات ریاست جمهوری پیشِ‌ رو کنار غنی بایستند. ایستادن در کنار غنی شاید ننگین‌ ترین کاری باشد که رهبران تاجیک و ازبک می‌ کنند. شاید از میان هزارگان بتواند باز سرور دانش را قناعت بدهد. در میان سران پشتون غیر از کوچی و غلجایی دیگر چنان محبوب نیست. با این پیش درآمد می‌ خواهم بگویم که اگر رای در انتخابات معیار باشد غنی کمترین شانس ریاست جمهوری را نخواهد داشت. آیا غنی چنین محاسبه‌ای دارد؟

من شکی ندارم که غنی چنین محاسبه‌ای را دارد او قطعا آگاه‌ است و می‌ داند که جایگاه مردمی اش به شدت صدمه دیده است اما چرا دست به اعمال نفرت انگیز می‌ زند؟
به باور من غنی مامور تجزیه‌ی افغانستان است. خودش به درستی می‌ داند که رفتار و اخلاق او معطوف به دولت-ملت‌ سازی نیست.

کشورها بیشتر به دو دلیل تجزیه شده اند:
1. شدت تضاد‌های قومی و مذهبی
2. ایجاب منافع قدرت‌ های خارجی

فکر می‌ کنم در کشور ما هر دو عامل مصداق عینی دارد و اشرف غنی احمدزی مامور انجام تجزیه‌ی این سرزمین است اگر چنین نباشد هیچ آدم ملی‌ گرا، عاقل و مهین دوست دست به اعمالی نمی‌ زند که سبب ساز نارضایتی مردم تا سرحد برافراشتن پرچم‌ های قومی و جدایی طلبی شوند.

كليم الله همسخن