اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هنوز افغانستان بالاترین سطح کشت و تولید مواد مخدر را به خود احتصاص داده است تا یکبار دیگر نشان دهد که غربی ها به سردمداری آمریکا هرگز خواهان پاکسازی و بازسازی افغانستان نبوده و نیستند.

 

در طول سال های متمادی نشست های متعددی برای مبارزه با این پدیده شوم برگزار شد که نتیجه همه این بود که برای ریشه‌ کن شدن معضل مواد مخدر باید به سرچشمه تولید و توزیع آن و سرکردگان قاچاقچیان دسترسی پیدا کنیم؛ چرا که کشف مواد مخدر در سطح پایین‌تر و مبارزه با توزیع‌ کنندگان خورد در کاهش قاچاق مواد مخدر هیچ سودی ندارد.

 

حال سوال مهمی مطرح می شود که سرچشمه و ریشه تولید و توزیع مواد مخدر در دستان کیست؟ نهادهای مبارزه با مواد مخدر باید با چه کسانی مقابله کنند؟ کشاورزانی که برای مبلغ ناچیزی مجبور به کشت خشخاش می شوند، موتر دارانی که برای دریافت وجهی ناقابل به ناچار این مواد مخدر را جابجا می کند، سربازانی که با مقداری کمی رشوت از برخی مسایل چشم پوشی می کنند، یا کسان دیگری که در پشت پرده کنترل این کشت و توزیع را بر عهده دارند.

 

مسلم این است که اگر یک مافیای قوی در میان نباشد، همین وزارت مبارزه با مواد مخدر کشور با همین وزیرانی که هر روز تعویض می شوند، می تواند با زور هم که شده از کشت خشخاش جلوگیری نماید، ولی کسانی هستند که نمی خواهند این زنجیره قطع شود.

 

این مساله از چند جنبه به نفع کشورهای غربی به ویژه آمریکا و انگلیس می باشد. یکی اینکه هرچه افغانستان در بعد اقتصادی هرچه بیشتر وابسته به موادمخدر باشد به نفع آنان است زیرا کشور ما از نظر خودکفایی و تولید محصولات کشاورزی هیچگاه نخواهد توانست به رشد لازم و رفع نیازمندی های داخلی دست یابند، لذا همیشه محتاج آنان می باشد.

 

از طرفی در عرصه اجتماعی نیز اهداف بسیار مخوف و سازماندهی شده ای را دنبال می کنند. آلوده ساختن جامعه به فعالیت تولید مواد مخدر، شیوع اعتیاد در بین خانواده ها و جوانان و گسترش فساد و فحشا در جامعه از مهمترین برنامه ها و اهداف ابرقدرت هایی است که از کشت و توزیع مواد مخدر حمایت می کنند.

 

این مطلب که سرچشمه مواد مخدر را باید در آمریکا و انگلیس جستجو کرد، همگان می دانند. حال اگر توان آن را دارند که با این مافیا مقابله کنند، بسم الله. ولی اگر این جرات را در خود نمی بینند، هزار اجلاس هزار روزه فایده ای نخواهد داشت.