اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سوداگران مرگ در افغانستان تنها قاچاقچیان مواد مخدر سنتی و خام نیستند که اکثریت قریب به اتفاق آنان متصل به دستگاه های دولتی، زورمندان محلی و نیروهای ایتلاف بین المللی هستند.

هرچند بسیاری از مسایل اجتماعی و فرهنگی روزمره و جاری در افغانستان همچون مسایل اقتصادی و سیاسی به حل و فصل آنی و مقطعی یا پاک کردن صورت مساله می رسد اما این راهکار درخصوص مبارزه با کشت و تزیع مواد مخدر به مراتب بدتر عمل کرده است.

در مهد تریاک و کوکنار که برخی به عمد مهد تروریسم نیز می خوانندش عدم مبارزه قاطع و جدی خشکاندن ریشه های قاچاق و نیز تولید و توزیع خشخاش تا آنجا ادامه یافته است که باند مافیایی قدرتمندی در لابلای نیروهای نظامی ناتو و بدنه حکومتی ریشه دوانیده است.

همه روزه اخباری مبتنی بر کشف و نابودی ده ها و بلکه صدها کیلوگرم انواع موادمخدر سنتی و صنعتی در راه مرزهای افغانستان برای توزیع به کشورهای همسایه و یا غرب به گوش می رسد که در نیمه راه به آتش کشیده می شوند و تنها آلودگی زیست محیطی آن به مردم ملکی می رسد.

به زیر کشت رفتن هکتارها زمین مرغوب و حاصلخیز برای تولید 98 درصد تریاک جهان دیگر از مرز زنگ خطر و آژیر قرمز گذشته است و بحرانی است که هر لحظه بیش از پیش سرمایه انسانی و طبیعی افغانستان را به کام خود فرو می برد.

سوداگران مرگ در افغانستان نه تنها صرفا قاچاقچیان مواد مخدر سنتی و خام نیستند که اکثریت قریب به اتفاق آنان متصل به دستگاه های دولتی، زورمندان محلی و نیروهای ایتلاف بین المللی هستند از این رو مبارزات همواره مقطعی و در حد هرس کردن شاخه ها می ماند نه خشکاندن ریشه ها.

آنچه که تاکنون به مافیای بزرگ و غیر قابل نادیده انگاشتن کشت و توزیع و صادرات مواد مخدر به اقصی نقاط جهان کمترین ضرری وارد نساخته است سود سرشار و کلان و تضمین شده دوام داری است که هرگز در هیچ کجای جهان و در هیچ حوزه ای بدین گونه نیست.

در کوران ناامنی و فوران نارضایتی ها از فقر و فساد اداری در افغانستان امروز و در دولت وحدت ملی اشرف غنی و عبدالله، پرداختن به روند رو به رشد و سرسام آور کشت و توزیع مواد مخدر می تواند گام بزرگی از ارگ به جلو برای همراه کردن ملت با خود باشد.