اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته داکتران در شرق کشور، در پی انفجار مادربم امریکا، مردم ننگرهار دچار انواع مختلف مریضی‌های پوستی و عوارض چشمی شده‌اند.

ماه حمل سال جاری نیروهای امریکایی در حمله به وُلسوالی اچین ولایت ننگرهار از بزرگترین بم غیرهسته‌ای دنیا موسوم به مادر همه بم ها استفاده کردند.

اکنون با گذشت حدود سه ماه از انفجار بم امریکا تبعات این انفجار با گذشت هر روز بیشتر خود را نمایش می‌دهد.

در پی عملیات آزاد سازی وُلسوالی اچین، نیروهای امنیتی افغان پس از دو سال تسلط داعش بر این منطقه، دو روز قبل وارد بازار این وُلسوالی شدند.

داوودشدل رییس مرکز حفظ الصحه وُلسوالی اچین به خبریال گفته است که پس از حمله هوایی امریکا و استفاده از مادربم، مردم این منطقه دچار مریضی‌های پوستی و مشکلات بینایی شده‌اند.

وی همچنین تاکید کرد که مردم وُلسوالی اچین وضعیت خوبی ندارند و عارضه‌های پوستی و مریضی‌های چشمی در بین این مردم در حال افزایش است.

وُلسوالی اچین که از دو سال گذشته من‌حیث مرکز فعالیت گروه تروریستی داعش خاصتاً در شرق کشور محسوب می‌شد در نتیجه عملیات چندین ماهه و بمباردمان‌های مداوم توسط نیروهای امنیتی از کنترول داعش خارج شده است.

اهالی مرکز وُلسوالی اچین که خانه‌های آنها بر اثر بمباردمان‌های مداوم هوایی تخریب شده‌اند نیز از حکومت می‌خواهند تا مناطقی که از وجود گروه داعش تصفیه شده‌اند را بازسازی کند.

گفته می‌شود که اکثر منازل مسکونی در شدلبازار مرکزی این وُلسوالی و منطقه مومند دره به کلی تخریب شده‌اند.

یک کلان قومی گفت: گروه داعش در این وُلسوالی مدارک شناسایی دولت را باطل اعلام کرده و به اصطلاح مدارک شناسایی دولت داعش را به صورت اجباری بین مردم توزیع کرده بود.

از سوی دیگر صمدملنگ قومندان پولیس وُلسوالی اچین نیز گفته است که مردم این منطقه تعهد داده‌اند که در مبارزه با گروه داعش با نیروهای امنیتی افغان همکاری کنند.

اسماعیل‌شینواری ولسوال این وُلسوالی نیز اعلام کرد که حکومت در نظر دارد تا پُسته‌های امنیتی پولیس و پایگاه اردوی ملی در این منطقه ایجاد کنند.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان استفاده از مادربم در افغانستان را در مبارزه با داعش غیرموثر و پرسش‌برانگیز اعلام کرده بودند.

حامدکرزی رییس‌جمهور سابق کشورمان نیز در واکنش به استفاده از این بم گفته بود که امریکا تسلیحات سنگین خود را در افغانستان آزمایش می‌کند که تبعات ویرانگری را برای مردم در پی خواهد داشت.

در همین حال یک مقام امنیتی فرقه 201 اردوی ملی موسوم به سیلاب در ولایت ننگرهار نیز بدون ذکر نامش گفته بود که هرچند نیروهای امنیتی در مورد نوع و اندازه این بم چیزی نمی‌دانند، اما تاکید کرد که در جریان ماه‌های اخیر اردوی امریکا از تسلیحات مختلفی در این منطقه استفاده کرده است.

از سوی دیگر نیز شایعاتی وجود دارد که نیروهای امریکایی برخی از تسلیحات بیوکیمیایی که دارای فسفر سفید بوده‌اند را برای امتحان و آزمایش در برخی نقاط افغانستان به کار برده‌اند که حاصل استفاده از این تسلیحات کیمیایی، مضرات فراوانی برای مردم کشور بوده است.

 

موضوع : اخبار