اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جرایم و بزهکاری های اجتماعی از خطرات و چالش های کلان در جامعه است. بطوریکه با وقوع هرجرم اخلاقی و جنایی، علاوه بر آسیب پذیری روان های اجتماعی و توسعه آنارشیزم رفتاری در جامعه، سبب آبروریزی نهادهای کنترل در کشور نیز می گردد.

بحث از جرایم اخلاقی در کشوری که هنوزهم جنگ ها و رخدادهای خشن در آن تحت نام دین و مذهب صورت می گیرد، از پارادایم های خجلت آور اجتماعی است که متاسفانه اینک از محدوده کنترل و مواظبت عبور می نماید. بزهکاری های اجتماعی ممکن است در هر کشوری وجود داشته باشد اما مقیاس وسیع آن در افغانستان بیشترینه این مفهوم را تداعی می کند که شاید به دلیل بحران های ممتد و روان پریشی های ناشی از آنارشیزم، اینک افغان ها وادار به یک عقب نشینی از داشته های فرهنگی و سنت های پسندیده افغانی خود شده است.

احترام به نوامیس مردم و احترام به کودکان چیزی بوده است که تاریخ کشور گواهی به آن می دهد و حتا در سال هایی که جنگ به شکل گسترده و فراگیر در کشور جریان داشت رخدادهای نظیر آنچه که اکنون اتفاق می افتد کمتر بود. و البته پرواضح است که در عنعنه پسندیده افغانی در گذشته های دور تاریخی، احترام به جایگاه زن به عنوان مقدس ترین موجود روی زمین یعنی مادر هماره وجود داشته است و حتا در بدترین حالات خصومت بین افراد و قبایل وقتی پای زنان به میان می آمده است طرف های متخاصم وادار به حیا و ارزشگزاری به مقام والای زن می شدند. و صد البته که بعضی از رسومات ناپسند اجتماعی، قبیلوی نظیر بددادن و اجبار به ازدواج کودکان زیرسن از این بحث مستثنی هستند.

مگر با تمام آنچه که گفته شد رشد رو به بالای گراف جرایم اخلاقی، اینک در حالتی که افغانستان صاحب حکومت، قانون اساسی و پارلمان شده است، موضوع غیر قابل توجیه به نظر می رسد. حوادث تلخ و آبروریزی که در ولایت سرپل، قندهار، کندز و جاهای دیگر اتفاق افتاده است، یقیناً باعث شرمندگی جامعه ما است و پیش از همه موجب شرمساری عناصر مسئول در تامین امنیت شهروندان کشور می باشد. اگرچند حادثه تجاوز چند نفر مسلح به یک دختر ، موجب برافروختگی احساسات عمومی گردید ، لکن هر روزه حوادثی دیگری نیز اتفاق می افتد.

ریشه یابی این گونه بزهکاری ها و جرایم شرم آور اخلاقی در کشور به دوش نهادهای مسئول و جلوگیری از وقوع آن و پیگیری قضایای رخداده از وظایف مسئولین امنیتی و پلیس کشور است. فکر می شود که بی بند و باری های رو به گسترش در کشور در سایه انارشی لجام گسیخته ای وجود دارد

حکومت موظف است در جهت تامین امنیت روانی و اجتماعی شهروندان از هیچگونه جدیت و تلاش فروگذار ننمایند و بدیهی است که برخورد قاطع با مرتکبین جنایات و کوشش برای جلوگیری از وقوع جرایم، می تواند گراف بالای جرایم را پایین بیاورد و این مهم مستلزم برخورد مسئولانه مقامات با قضایای جاری است. و البته نقش رسانه ها را در ترویج و اشاعه فرهنگ انسانی نیز نباید نادیده گرفت. رسانه ها بجای نشر مطالب و تصویرات خلاف شئونات انسانی می توانند بسترساز یک جامعه سالمی باشند که در آن به ارزش ها احترام می شود و بی ارزشی ها جای خود را به ارزش های بلند جامعه افغانی تبدیل می کند.

موضوع : اخبار