اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ولایت کاپیسا نیز مانند بسیاری از ولایات دیگر کشور در ۱۳ سال حکومت جناب کرزی پیشرفت چندانی حاصل نکرد. در کاپیسا متاسفانه اشتغال زایی چندانی صورت نگرفت تا نفوس این ولایت برای کاریابی عازم کابل شوند. حتی به قیر ریزی سرکها و آبخیزی زمینهای زراعتی نیز توجهی صورت نگرفت.

 

نه والی و نه وکیلان انتخابی مردم ولایت کاپیسا در طرح و عملی نمودن و نظارت از پروژه های انکشافی ولایت شان عمل بسزایی انجام ندادند تا مشکلات محیطی و پروژه های انکشافی این ولایت حل و فصل گردد.

 

آنچه از گفته های مردم کاپیسا برمی آید این است که والی های گذشته و مسوولان سابق این ولایت آنچنان که باید و شاید کاری انجام ندادند و بیشتر به فکر منافع چند روزه ی خود بودند تا رفع مشکلات و انجام پروژه های زیربنایی. که امیدواریم با انتصاب والی و مسوولان جدید این معزل حل گردد.

 

ولایت کاپیسا

 

کاپیسا یکى از ولایات مرکزى کشور است که با ولایت پنجشیر در شمال، با ولایت پروان درغرب، با ولایت کابل و لغمان در جنوب و با ولایت لغمان در شرق همسرحد و شهر محمودراقى مرکز این ولایت است که در ۶۵کیلومترى شمال کابل موقعیت دارد. کاپیسا یکى از مناطق باستانى کشور است که ۶٢٠سال قبل پایتخت تابستانى کنیشکا در آریانا باستان بود و هندوستان کنونى، بنگلادیش و پاکستان از مرکز کاپیسا اداره و مناطق تحت نفوذ اداره مذکور بود .

 

مساحت آن ١٢١ کیلومترمربع و از سطح بحر ١۵٠٠ متر ارتفاع دارد .این ولایت در ۶٩ درجه و ٢١ دقیقه طول البد شرق و در درجه ٣۵ عرض البلد شمال موقعیت دارد .

 

 

اقلیم ( آب و هوا ):

 

اقلیم کاپیسا در فصل زمستان سرد و در فصل تابستان گرم ؛ اما هواى این ولایت درفصل هاى بهار و خزان معتدل است. ارتفاع آن از سطح بحر نسبت به ولایت کابل کم است که از همینرو آماده براى هر نوع کشت میباشد .انار و انگور کاپیسا به کشورهاى دیگر نیز صادر میشود، سطح بارش آن از ٣٠٠-۴٠٠ملى متر است و درجه حرارت آن در فصل تابستان بین ٢۵ و ۴۵ درجه است .

 

 

معارف :

 

اکنون در ولایت کاپیسا درحدود ١١۵باب مکتب ابتدایه ، متوسطه ، لیسه و انیستیتوت ها وجود دارد .علاوه بر آن دانشگاه دولتى کاپیسا که از آن به نام البیرونى یاد میشود فعال و ٨ دانشکده دارد .همچنان تعلیمات عنعنوى در مناطق دور دست کاپیسا وجود دارد .لیسه ها و مکاتب نسوان بدون ولسوالى هاى اله ساى و تگاب در ولسوالى هاى دیگر روى شاگردان باز و معلمین زن نیز دارد .

 

 

مشاهیر:

 

ولایت کاپیسا زادگاه برخى از چهره هاى مشهوراست که یکى از آن غازى میرمسجدى خان میباشد که در جنگ اول افغان – انگلیس رهبرى مجاهدین ولایات شمال کابل را بعهده داشت .همچنان غازى عبدالکریم خان و غازى عثمان خانى ساپى نیز از مشاهیر این ولایت است . همچنان غفور غفورى یکى از شخصیت هاى بزرگ علمى کاپیسا است و انجینر حبیب الرحمن شهید نیز از شهرت والا برخوردار است، میاگل جان آغا یکى از چهره های مذهبى شهیر این ولایت بود .

 

 

اماکن تاریخى کاپیسا :

 

کاپیسا ازجهت پایتخت اریانا دارای حیثیت تاریخی میباشد.دردامن این ولایت اماکن زیادى تاریخى وجود دارد ، مانند منطقه موسوم به زرگر در ولسوالى اول کوهستان که دارای اثار تاریخی بیشتر است و مردم همواره از آن بازدیدمى نمایند .

 

برج عبدالله یکى از اماکن دیگرتاریخى کاپیسا است که در منطقۀ صیاد مرکز کاپیسا موقعیت دارد ،اثار و تعمیرات زمان یونانى ها در آن موجود است .مرکز کاپیسا نیز یک منطقه به نام ریگروان دارد که مردم از مناطق مختلف کشور براى دیدن آن به کاپیسا میایند، قیصه ها و ساختار ویژه دارد .در تگاب و نجراب نیز اماکن تاریخى و مزدک هاى سابقه ( عبادتخانه ها ) نیز دیده میشود .

 

منطقه صیاد مربوطات مرکز کاپیسا براى چکر از شهرت برخوردار است که صدها تن در فصل تابستان همواره از آن دیدن مى نمایند .

 

 

زراعت :

 

برخى بیشتر مناطق این ولایت کوهى و براى زراعت اماده نیست؛ اما باغ هاى سرشار انار جغلوزه و انگور در ولسوالى هاى تگاب، نجراب و مرکز این ولایت وجود دارد که با اقتصاد مردم تاثیر مثبت گذاشته است. همچنان دربعضى مناطق این ولایت گندم ، لوبیا و جوار نیز کشت میشود .

 

 

بازى ها:

 

در این ولایت علاوه بر بازى هاى عنعنوى، بازى هاى عصرى چون کرکت، والیبال، فوتبال ، بزکشى و دیگرنیز مروج است .تیم ولایت کرکت این ولایت بسیار برجسته و در مسابقات ولایتى دست آورد هاى بیشتر دارد .

 

رسانه ها :

 

در ولایت کاپیسا علاوه بر رسانه هاى دولتى برخى از رسانه هاى آزاد نیز فعالیت دارد .تلویزیون ملى کاپیسا نشرات ١٢ ساعته دارد و رادیوهاى بهار و نجراب از رادیوهاى فعال شخصى این ولایت است . علاوه بر رسانه هاى تصویرى و صوتى، رسانه هاى چاپى چنون هفته نامۀ کاپیسا ، عصرتمدن ، کوهساران و همچو هفته نامه هاى دیگر در این ولایت وجود دارد .

 

 

کلتور :

 

دراین ولایت اقوام پشتون، پشه یى و تاجک سکونت دارد که مانند مردم دیگر کشور عنعنات مشابه دارد، علاوه بر عنعنات تاریخى وملى، روز هاى ویژه و مهم نیز بین مردم کاپیسا تجلیل میشود.

موضوع : اخبار