اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مانند بسیاری دیگر از ولایات کشور، باشندگان لوگر ناامنى هاى روزافزون، فسادادارى و مواجه شدن کارهاى بازسازى با بن بست را از مشکلات بزرگ خود مى دانند و از دولت می خواهند تا به مشکلات مذکور رسیدگى نماید.

 

قطعا باشندگان لوگر چشم انتظار هستند تا ببینند جناب اشرف غنی برای ولایتی که منصوب است در آن به دنیا آمده، چه کسی را به عنوان یک والی مناسب انتخاب می کند؟

 

ولایت لوگر

 

ولایت لوگر در ۶۵کیلومترى جنوب کابل موقعیت دارد که درشمال با کابل ، در جنوب با پکتیا ، در شرق با ننگرهار و در غرب با ولایات میدان وردک و غزنى همسرحد است . ۴۵۶۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و باشندگان آن از اقوام پشتون ، تاجک و هزاره میباشد .

 

ولایت لوگر در دوره هاى قبلى به نام لوى غر نیز یاد مى شد. تاسال ١٣۴٣ه ش یک منطقه مربوط کابل بود ؛ اما در جریان همین سال بحیث یک ولایت جدا شمرده شد .

 

ولسوالى ها :

 

ولایت لوگر شش ولسوالى و یک مرکز دارد که نام ولسوالى هاى آن محمدآغه ، څرخ ‎، خروار، بره کى برک، خوشى و ازره و مرکز آن شهر پل علم میباشد . اقوام مستقر در آن عبارت است از : احمدزى، ستانکزى، عبدالرحیمزى، تاجکان ، خواجگان، ناصر، وردک ، مسعود، وزیر نایب خیل ،اور مړ و کوچى ها .

 

بندهاى آب :

 

در ولایت لوگر سه بند آب وجود دارد که به نام هاى خروار،آب تک و کرومبى یاد میشود و اعمار آن باعث آبیارى برخى بیشتر زمین هاى زراعتى خواهد شد.

آب بند خروار در خروار، آب تک در خوشى و کرومبى در ولسوالى بره کى برک موقعیت دارد.

 

لوگر بحیث یک منطقه تاریخى از اثار و مناطق تاریخى پُراست .

 

مناطق تاریخى این ولایت طى یک دهه گذشته بسیار آسیب پذیر، غصب و کندن کارى خود سر در بعضى از مناطق آن صورت گرفته که این اثار را متضرر ساخته است .

 

کندن کارى دو مجسمه طلا که یک زن و یک آن مردم است ، آن در زمان حاکمیت طالبان در منطقه تخت جمیشد سجاوند لوگر صورت گرفته و به پاکستان قاچاق گردیده که هنوز هم معلومات در مورد سرنوشت آن در دست نیست .

 

همچنان ١۵ مجسمه مس عینک که از طلا، گچ و نقره ساخته شده بود، به شکل غیر قانونى کندن کارى شده است .

 

هر چند نیروهاى امنیتى در معدن مس عینک به هدف حفظ اثار تاریخى جابجا شده و کندن کارى هاى مسلکى آغاز شده ؛ اما وضعیت برخى بیشتر مناطق هنوز هم بهتر نیست .

 

ولایت لوگر درڅرخ، سجاوند، خروار ( کافر کوت )، مس عینک ، جمشید تخت ، زرغون شهر(زیارت خواجه صدر اولیا) کوه سلطان صاحب و همچو صدها مناطق دیگر تعداد زیادى از اثار تاریخى دارد که قدامت تاریخى آن تا هزار سال میرسد .

 

مشاهیر :

 

ولایت لوگر با در نظرداشت قدامت تاریخى خود، زادگاه یکتعداد مشاهیر چون مولانا یعقوب چرخى، غازى امین الله لوگرى، علامه فیضانى ، بهایى جان آغا، محمدجان خان محمداغى، بایزید روښان و همچو شخصیت هاى دیگر نیز است که نام هاى آنان یک بخش تاریخ میباشد .

 

ولایت لوگر یک تعداد اشخاص و شخصیت هاى نامدار نیز دارد که عبارت است از : داکتر اشرف غنى احمدزى، استاد نصرالله ستانکزى، محمدمعصوم ستانکزى، مولوى محمدنبى محمدى داکتر فضل الله مجددى و دیگر .

 

صنعت :

 

ولایت لوگر در این بخش چندان مطرح نیست وکدام جایگاه خاص ندارد؛ اما کار هاى کوچک صورت میگیرد.

 

زراعت :

 

ولایت لوگر یکى از ولایات زراعتى میباشد که هشتاد در صد اقتصاد مردم آن متکى با زراعت میباشد .

زارعین این ولایت همه سال هزاران تن محصولات زراعتى از ۵۱۵۰۰ جریب زمین آبى و ۳۴۳۰۰ للمى به دست مى آورند.

 

در ولایت لوگر همه ساله هزارتن تُن گندم، جوار ، لوبیا ، جو و سبزیجات مختلف کاشته و بعداً علاوه بر ولایت لوگر به ولایات کابل، پکتیا و خوست فرستاده میشود .

 

همچو میوه جات مختلف چون( سیب، انگور، زردالو و بادام ) نیز تولید میشود که نهال هاى آن در ۳۲۲۷ هکتار زمین کاشته شده و همه سال حاصل میدهد . ولایت لوگر تاکنون فارم ها ندارد .

 

بازى ها :

 

علاوه بر بازى هاى عنعنوى ، شمارى از بازى هاى عصرى نیز در این ولایت مروج است و آمریت وروزسى ده ها کلپ دارد .

بازى هاى فوتبال، والیبال ، کرکت ، بوکس ، تکواندو ، ووشو ، کانکفو ، بوکسینگ و سطرنج نیز در این ولایت شایقین زیاد دارد. بازى هاى کوشتى و دوش نیز شامل بازى هاى عنعنوى لوگر میباشد.

موضوع : اخبار