اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با اینکه ولایت لغمان ولایت اشخاص شهیری از جمله اسماعیل یون، محمد حنیف اتمر، زلمی خلیل زاد، احمدظاهر می باشد اما در سالهای اخیر همیشه باشندگان آن از بیکارى و نا امنى ها شکایت داشته اند.

 

متاسفانه علاوه بر نا امنى ها که مشکل اساسی تمام ولایت کشور است، بیکارى یکى از مشکلات بزرگ مردم لغمان است که از اثر آن با مشکلات زیاد مواجه شده اند و اکثریت جوانان این منطقه بیکار و براى مزدورى به ایران و پاکستان میروند که درجریان راه با مشکلات گوناگون حتى مرگ مواجه می گردند.

 

لذا امیدواریم شخصی که به عنوان والی این ولایت از سوی اشرف غنی صاحب منصوب می شود، علاوه بر دغدغه ایجاد امنیت، جوانان این منطقه را نیز از بیکاری نجات دهد.

 

ولایت لغمان

 

لغمان یکى از ولایات شرقى افغانستان است که درسال ١٣۴٣ هجرى شمسى تاسیس شده و مرکز آن مهترلام میباشد .

 

مساحت این ولایت ٣،٨۴٣کیلومتر مربع و نفوس آن به اساس سرشمارى سال ٢٠٠٩ میلادى ۴٣۵ هزار تن تخمین شده و در ارتفاع ٧٧٢ متر از سطح بهر موقعیت دارد .

 

باشندگان این ولایت از اقوام پشتون، تاجیک و پشه یى تشکیل شده و به اساس شمارى اخیر ۵٨ درصد آن پشتون ، ٢١ تاجیک و پشه یى نیز ٢١ درصد است .

پشتون هاى این ولایت از قبیله هاى ساپى، سهاک، هوت خیل ، خروتى، الکوزى ، تره خیل ، رستم خیل ، میچن خیل ، اکاخیل ، نیازى و وردک تشکیل شده است .

 

ولایت لغمان در دامنه هاى کوهاى هندوکش درپهلوى دریاى کابل موقعیت دارد که دریاى هاى الینگار و الیشنگ به زیبایى این ولایت افزایش داده است .

 

تعداد تمامى قریه هاى لغمان به (۶۴٠) میرسد و یک زمان ازمربوطات الینایان بود و همچنان این منطقه مرکزیت مدنیت بودایى خوانده شده و علاوه برسنگ نوشته هاى اشوکا( شاه خانواده یوریایى ها هندى) و اثار درونته یک تعداد اثاربودایى در آن وجود دارد که مورد توجه محققان و دانشمندان قرار گرفته است ، حدودالعالم به بت خانه هاى آن اشاره کرده و روایات مختلفت تاریخى درمورد کالام (مرکز) یا مهترلام و مهترلمک وجود دارد .

 

موقعیت :

 

ولایت لغمان در شرق و جنوب با ولایت ننگرهار، در شمال شرق با کنر، در شمال با نورستان، درشمال غرب با پنجشیر و در غرب با کابل و کاپیسا همسرحد است .

 

واحدهاى ادارى :

 

ولایت لغمان به شمول مرکز ( مهترلام ) شش واحد ادارى دارد که عبارت است از: مهترلام ( مرکز ) ، الیشنگ، الینگار، دولت شاه ، قرغه یى و بادپش .

 

مشاهیر :

 

محمدنور بابا، گل باچا الفت ، محمد شاه خان بابکرخیل، عبدالله لغمانى، اسحاق ننگیال، شهید مولوی حبیب الرحمن، قیام الدین کشاف، رییس محمد قاسم خان، انجنیر محمد عالم قرار، اسماعیل یون ، محمد حنیف اتمر، زلمى هیوادمل، داکیر عبدالظاهر (صدر اعظم اسبق)، زلمى خلیلزاد، داکتر محمد حسن کاکر، احمد ظاهر (آواز خوان) شفیق مرید (آوازخوان) منګل (آوزار خوان)، سعید افغانى، حبیب الرحمن مهدى،خانم سایره،غلام حسن خان ساپی، صدیق کاوون توپانى، عبدالحق ورنتاوال و اسدالله دانش .

 

زراعت :

 

علاوه بر دریاى کابل دریاهاى الینگار و الیشنگ از این ولایت مى گذرد و با داشتن آب هاى زیاد کاریزها و ذخیره ها ، برخى بیشتر مردم این ولایت مصروف زراعت میباشند .

 

سبزیجات و محصولات دیگر نباتى این ولایت علاوه بر نیاز مردم لغمان نیازهاى ولایت مشرقى و کابل نیز مرفوع مى سازد، در این ولایت علاوه بر برنج ، لوبیا و ترکارى هاى مختلف و میوه ها، چون نارنج ، مالته ، لیمو، کینو، سیب، زردالو، چهارمغز و دیگر پیدا میشود . جنگل هاى جلغوزه نیز در مناطق کوهى این ولایت وجود دارد و علاوه بر آن جنگل هاى ولایت لغمان از درخت هاى ارچه ، صبر ،بلوط ، چنار و درخت هاى دیگر تشکیل شده است .

 

بندهاى آب و دریاها :

 

دو دریاى بزرگ الینگار و الیشنگ در این ولایت جریان دارد که بعداً در ولسوالى قرغه یى با دریاى کابل یکجا میشود . بند آب برق درونته که ولایت ننگرهار از آن استفاده مى نماید، در منطقه درونته مربوطات ولسوالى قرغه یى موقعیت دارد .

یک پروژه بزرگ ماهى نیز بر لب دریا در ولسوالى قرغه یى این ولایت وجود داشت ؛اما با تاسف که اکنون از بین رفته است .

 

ورزش :

 

بازى هاى والیبال و فوتبال علاوه به بازى هاى دیگر در این ولایت وجود دارد؛ اما اخیراً بازى کرکت در این ولایت بسیار رشد کرده ، تیم منتخب ولایتى دارد و بازى کنان این ولایت به تیم ملى کشور نیز راه یافته است .کرکت علاوه بر مرکز ولایت در ولسوالى ها بسیار رشده کرده است و همچنان ورزش هاى رزمى ، تکواندو ، بوکسنگ ، کاراته و دیگر در این ولایت مروج است .

 

صنعت :

 

ولایت لغمان با درنظر داشت موقعیت ستراتیژیک خود ، محیط مساعد براى صنعت دارد؛ اما طوریکه لازم بود به آن اندازه رشد نکرده است .

آب و هواى این ولایت بسیار خوب است و شرایط خوب براى کار کردن دارد ،فابریکات صنعتى در لغمان بسیار کم دیده میشود و اگر موجود هم باشد ، پس بسیار کوچک است؛ اما فابریکات دیگر کوچک و بزرگ وجود ندارد و نه هم کدام کسى در این بخش سرمایه گذارى کرده است .

موضوع : اخبار