اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سمنگان نیز مانند بسیاری دیگر از ولایات کشور طی سیزده سال گذشته از نداشتن مسوولان دلسوز و متخصص در رنج بوده به نحوی که حتی نیازهای اساسی باشندگان آن از جمله آب زراعتی و آشامیدنی فراهم نگردیده است.

 

متاسفانه در حکومت کرزی این خصوصیات اکثر والیان بوده که دلسوزی لازم برای رفع مشکلات مردم را نداشته اند که امیدواریم در دولت اشرف غنی و عبدالله این مشکلات مدنظر مسوولان جدید قرار گیرد تا لااقل مردم غم و غصه تامین ملزومات اولیه ی زندگی خود را نداشته باشند.

 

ولایت سمنگان

 

ولایت سمنگان، بین ولایات بلخ و بغلان در شمال کشور موقعیت دارد؛ این ولایت، با کشورهاى تاجکستان و ازبکستان همسرحد است؛ همچنان در جنوب این ولایت، کوتل چنغور هندوکش و زمین هاى زراعتى منطقۀ ایبک قرار دارد؛ و از سمت شمال، دشت ریگزار آبدان میرعلم و دریاى آمو، آن را احتوا کرده است.

 

باشندگان این ولایت، به بزکشى و شکار آهو علاقه مندى خاص دارند.

 

این ولایت؛ باغات شفتالو، پسته، آلو، زردالو و بادام نیز دارد و باشندگان این ولایت، در صنعت قالین بافى مهارت خاص دارند.

 

هواى این ولایت، در فصل تابستان گرم و از ٢۵ تا ٣٠ درجۀ سانتى گرید میباشد و در فصل زمستان ، از۵ الى١٠ میرسد و میزان متوسط سالانه بارندگى در آن، ٣٠٠ الى ۴٠٠ ملى متر تخمین شده است.

 

نفوس ولایت سمنگان، به اساس آخرین آمار؛ حدود ۳۱۲۵۲۴ تن و مساحت آن ۱۶۲۰۰ کیلومتر مربع تخمین گردیده است.

 

باشندگان سمنگان؛ از اقوام ازبک، پشتون، ترکمن، ایماق، عرب و…، تشکیل شده و مالچرهاى کوچى نیز در این ولایت وجود دارد.

 

تاریخ این ولایت، روشن و باستانى میباشد؛ حضرت سلطان، مغاره هاى بزرگ سبک بودیزم، مجسمه هاى خاکى سرخرنگ و تخت رستم، از اماکن تاریخى این ولایت میباشند.

 

اکثر مغاره هاى باستانى، به اساس کشفیات تثبیت شده و این را به اثبات میرساند که ریشه هاى ازبکى و تاریخى دارد؛ زیراکه در ازبکى (سومونگ، ایان) یاد میشود، که مفهوم باشندگان مغاره ها را افاده مى کند.

 

تخت رستم پنج قرن قبل، از یک تخته سنگ تراشیده شده است.

 

واحدهاى ادارى:

 

ولایت سمنگان، علاوه بر شهر ایبک مرکز این ولایت؛ از شش واحد ادارى تشکیل شده که عبارت است از شهر ایبک، روى دوآب، حضرت سلطان، فیروزنخچیر، دره صوف بالا و دره صوف پایین.

 

اقتصاد و تجارت:

 

اقتصاد ولایت سمنگان، علاوه بر زراعت و مالدارى، بر سنگ زغال موجود در این ولسوالى استوار است.

 

استخراج سنگ زغال ولسوالى هاى دره صوف بالا و پائین و روى دو آب، زمینه کارى را براى مردم این ولایت مساعد کرده است. همچنان اقتصاد باشندگان این ولایت، با تولید قالین و همچو صنایع دیگر دستى، استوار است و مصروف تجارت میوه هاى خشک و محصولات حیوانى نیز میباشند.

 

دریاها و بندها:

 

دریاى تاشقرغان- سمنگان، از منابع بزرگ زراعتى این ولایت شمرده میشود؛ اما علاوه بر آن؛ آب کلى، مغل، و قچن دره نیز سه بند بزرگ آب دارد که کاملاً محتاج بازسازى میباشد.

 

بند آب کلى؛ بین ولسوالى هاى روى دوآب و حضرت سلطان موقعیت دارد که تحت کار است.

 

همچنان یک بند آب در ولسوالى فیروز نخچیر موقعیت دارد و اگر اعمار شود، مشکلات آب مزارع این ولسوالى، کاملاً از بین خواهد رفت.

 

بندآب قچن دره؛ بین ولسوالى هاى خرم و سارباغ و شهر ایبک، موقعیت دارد که با اعمار آن، مشکل آب زراعتى این مناطق حل خواهد شد.

 

زراعت:

 

وضعیت زراعتى سمنگان، بخاطر کمبود آب، با رکود مواجه است؛ اما باشندگان آن با داشتن دشت ها و تپه هاى وسیع خاکى، مصروف باغدارى میباشند.

 

آلوبخارا، آلو، پسته، چارمغز، زردالو و زیره از محصولات مهم این ولایت میباشند؛ همچنان گندم، جو و جوارى، حاصلات خوب در این ولایت دارد؛ همچنان تربوز و اسپ هاى بزکشى این ولایت از شهرت زیاد برخوردار است.

 

دریاى تاشقرغان – سمنگان، از منبع بزرگ آب این ولایت میباشد.

به اساس معلومات ریاست زراعت؛ زمین هاى سمنگان از ٢٢٢٠٠٠هکتار زمین آبى، ٧٣٠٠٠هکتار زمین للمى و همچنان ۶٨٨۵٠٠ جریب زمین آن از درخت هاى چنار، پنجه چنار، توت، زردالو، آلو، آلوبخارا و شفتالو پوشیده است.

 

مشاهیر:

 

عبدالواحد صریر، میرزا عبدالقادر بېدلچه، خادم خرمى، ابویعقوب سمنگانى، ابوجعفر سمنگنى، عبدالخالق وفایى خرمى، میرزا نیازی، میرزاحسین خان خرمى، عبدالغفور رمزى، حفیظ الله قطره، دشتى سمنگانى، عبدالهادى هادى، و میرزا عصمت الله شرقى، از مشاهیر این ولایت میباشند.

 

بازى ها:

 

بازى بزکشى در این ولایت، علاقه مندان زیاد دارد و علاوه بر آن، بازى هاى دیگر نیز در حال رشد در این ولایت میباشد.

 

میدان هاى فوتبال، والیبال، وزن بردارى، تکواندو، کانگفو، کاراته و بازیکنان فوتسال، در این ولایت وجود دارد.

 

از اماکن دیدنی این ولایت به تخت رستم و قصر جهان نما می توان اشاره کرد.

موضوع : اخبار