اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ولایت ارزگان یکی از ولایاتی است که باشندگان آن مى گویند که دولت مرکزى این ولایت را فراموش کرده چرا که آنها سهولت هاى ابتدایى زندگى نیز محروم هستند.

 

گفته های مردم این ولایت نشان می دهد که طی سیزده سال گذشته به جز قیر ریزی چند متر سرک، کار مفید دیگری صورت نگرفته و در زمان باد و باران تمام شهر از گرد و خاک پُر میشود که از اثر آن مردم دچار مریضى هاى مختلف می گردند.

 

رسیدگی به بخشهای مختلف معارفی و مسایل صحی از موارد اصلی خواسته های مردم این ولایت از والی جدید است چرا که به علت نبود امکانات پیشرفته در شفاخانه های ارزگان مردم مجبور هستند مریضان خود را به قندهار یا پاکستان منتقل کنند. که این امیدواریم والی پیشنهادی از سوی اشرف غنی از والی های پیشین ارزگان بهتر عمل کند.

 

ولایت ارزگان

 

ارزگان که به نام هاى روزگان یا ارووزگان نیز مسمى گردیده از جمله ٣۴ ولایات افغانستان است که در جمله ولایات مرکزی نیز محسوب میشود .

 

ارزگان بین ولایات قندهار، غزنى، دایکندى، زابل و هلمند موقعیت دارد که یکى از ولایات مرکزى افغانستان شمرده میشود؛ اما شمارى دیگران آن را از جمله ولایات جنوبى کشور حساب مى نمایند .

 

ولایت ارزگان درجنوب با ولایت زابل و قندهار، در جنوب غرب با هلمند، در شمال با دایکندى و درشرق با ولایت غزنى همسرحد است .

شهرترینکوت مرکز این ولایت و دهراوود ، چوره، گیزاب ، چارچینو و خاص ارزگان از ولسوالى هاى این ولایت میباشد ؛ اما اخیرا ولسوالى هاى سراب و چنارتو نیز در این ولایت تاسیس شده که تا به حال رسمى نیست .

 

ولایت ارزگان بیشتر از ١٢،۵ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و یک ولایت نسبتا پس مانده افغانستان محسوب میشود .٧٢در صد ساحات این ولایت کوه ها بزرگ و کوچک تشکیل کرده و ٢١ درصد دیگر آن زمین هموار میباشد .

 

نفوس این ولایت به اساس سرشمارى هاى سال ٢٠١١ میلادى ٣٢٨ هزار تن تخمین شده است .

برخى بیشتر باشندگان این ولایت پشتون ها تشکیل کرده و یک تعداد هزاره نیز در آن سکونت دارند.

 

قبیله هاى مهم پشتون ها در این ولایت عبارت است پوپلزى ،اڅکزى ، نورزى ، بارکزى، الکوزى و درانى ؛ اما یکتعداد کوچى هاى نیز در آن سکونت دارد .

 

سابقه :

 

ارزگان با منطقه باستانى اراکوزیا پیوند داشت ، قبل از میلاد کنترول آن در دست سکندر مقدونى بود و با مرور زمان تحت حاکمیت اشوکا نیز آمده است .

در قرن ٧ زمانیکه اعراب به هدف نشر و دعوت اسلام وارد افغانستان شدند، پس در ابتدا کنترول آن در دست زمبلیان و صفاریان بود و بعداً در قرن ٩ غزنوى ها ، غورى ها و منگولى ها نیز بالایشان حاکمیت کرده است .

 

آنها حاکمیت خود درسال قرن ١٧ در قندهار و مناطق اطراف آن آغاز کرد و زماینکه احمدشاه درانى به قدرت رسید ، پس ارزگان نخستین منطقه بود که در داخل ساحه امپراطورى وى آورده شد .

 

در زمان تجاوز اتحاد شوروى بر افغانستان ، ارزگان شاهد جنگ هاى بزرگ بود و در آن زمان جان محمدخان رهبرى مجاهدین را بعهده داشت. درسال ١٩٩۴میلادى تحت حاکمیت رژیم طالبان آمد؛ اما در سال ٢٠٠١ میلادى زمانیکه رژیم طالبان سقوط کرد، رییس جمهور کرزى همرا با هوا خواهانش وارد ارزگان شد و از اینجاد به سوى کابل حرکت کرد .

 

معارف :

سطح سواد در این ولایت خیلى پایین است ، برخى کمتر باشندگان این ولایت نبست به سایر ولایات به مکتب میروند؛ اما در بخش سهولت هاى صحى نیز نسبت به ولایات دیگر کشور عقب مانده است، با وجود این همه اخیراً شمارى از کار هاى در این ولایت صورت گرفته است .

 

اثار تاریخى :

 

در شهر ترینکوت و سایر ولسوالى هاى این ولایت نمونه ها وساختمان هاى مناطق تاریخى و باستانى موجود است که هر یک آن ارزش پروژه هاى علمى و تحقیقى را دارد .

 

موقعیت جغرافیایى ولایت ارزگان بدون شک نشان میدهد که موقف خود از نگاه نظامى، اقتصادى و سیاسى حفظ کرده است .یک ثبوت اشکار این ادعا ما تحقیقات است که در مناطق مختلف کشورهاى همسایه صورت گرفته.یک مرکز بزرگ شاهان یفتلى و زابل شاهان زابل کنونى است که در جنوب شرق ولایت ارزگان موقعیت دارد. از نام این ولات در برخى بیشتر نوشته ها و متون تاریخى به ویژه در اثار نوسیندگان دور اسلام تذکر یافته است .رویداد هاى بیشتر زمان زابلیان و رتبیلان در صحفات تاریخ ثبت گردیده که به شکل متواتر براى دو قرن از پیشرفت اعراب جلوگیرى کرده و قهرمانى خود در مقابل مهاجمین پى درپى نشان داده است.

 

ولایت غزنى در شرق ولایت ارزگان موقعیت دارد که اثار باستانى و مناطق تاریخى آن توسط باستان شناسان و محققین بررسى و شناسایى شده است .

اثارده ها تعمیر تاریخى ضمن رسیدن به هر ولسوالى ولایت ارزگان به چشم میخورد ؛ اما متسفانه که تاکنون نه مورد توجه خارجى ها و نه هم محققان معاصر کشور قرار گرفته است .مرحوم استاد علامه حبیبى از یگانه محققان معاصر است که ضمن سفرهاى تاریخى به این ولایت ، سنگ نوشته هاى باستانى این ولایت بررسى کرده و از برخى حوادث تاریخى ارزگان یاد آورى کرده که ارزش ویژه خود تا کنون حفظ کرده است .

 

مشاهیر :

 

ملا محمد عمر، وکیل عبدالغفور خان کاکر، دلاورخان، محمد شریف خان مهاجر، حاجى محمد عمر خان، بلاد خان، حاجى خدایداد خان، عبدالرحیم خان، غلام محمد خان، داد محمد خان خروتى، شهزاده خان و عبدالغنى خان اڅکزى از چهره هاى مشهور این ولایت محسوب میشود .

 

زراعت :

 

٩٨در صد باشندگان این ولایت مصروف زراعت میباشند و محصولات مهم زراعتى آنها عبارت است از : گندم، جوار، ماش ، تاریاک ، زیره و برنج

بادام ، چهارمغز، کیشته ، کشمش ، توت و سنجد نیز از محصولات باغ هاى ولایت ارزگان میباشد .

 

کلتور :

 

علاوه بر انکه کلتور ارزگان تراژیدى هاى مختلف را پشت سر گذاشته؛ اما مثل سابق زنده مانده است ، اکثریت مشکلات و نا بسمانى ها این ولایت توسط جرگه ها حل میشود و باشندگان آن با لباس دراز، لونگى سیاه ، ریش دراز و لباس هاى سابقه شناخته میشوند .

یک عنعنه از سابق در این ولات مانده که خورد سالان دست هاى بزرگان را ماچ و در مقابل آن ها گف نمى زنند .

 

اخیرا فرهنگ مطالعه و نوشته کردن کتاب در این ولایت وسعت یافته و همه ساله مشاعره ها در ولسوالى ارزگان برگزار میشود، همچنان نهاد هاى فرهنگى نیز در این ولایت آغاز به فعالیت کرده است .

 

صنعت:

 

صنایع دستى ارزگانى ها تا حدى بیشتر براى فروخت به ولایات دیگر نیز فرستاده میشود، هر چند فابریکات صنعتى در این ولایت وجود ندارد؛ اما صنایع دستى زنان این ولات عبارت است از خامک دوزى ، قالین دوزى و گیلم دوزى .

 

آب بند ها :

 

بندها کوچک آب نیز در این ولایت وجود دارد که عبارت است از بندآغاجان ، بند منى غار و بند ملیزو که تنها براى آبیارزى زمین ها مورد استفاده قرار گرفته است .

 

ورزش :

 

ورزش هاى عنعنوى سابق چون خوسى ، دوره ، تنده خره، وبجلى و همچنان ولیبیال ، باسکتبال ، فوتبال و ورزش هاى رزمى چون تکواندو، کاراته و جودو در این ولایت مروج است ؛ اما خیراً بازى کرکت در این ولایت بسیار مروج شده و یک تیم برجسته ولایتى کرکت نیز دارد .

موضوع : اخبار