اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مقامات افغانستان به خوبی نشان داده اند که قومیت بیش از امنیت مردم برای آنان مهم جلوه می کند و همواره به دنبال مسیر منتهی به منفعت خود بوده اند نه صلاحیت یک کشور و ملت.

جنرال عبدالرشید دوستم که برای رهبری جنگ به شمال کشور رفته است در تازه ترین سخنرانی خود، رهبران حکومت وحدت ملی را به باد انتقاد گرفت و صراحتا می گوید که برای رییس جمهور پشتون و لوگری بودن معیار است و احمد ضیا مسعود، نماینده ویژه رییس جمهور در امور حکومت داری خوب نیز طی سخنانی در پنجشیر اشرف غنی را متهم به قومگرایی کرد.

 

عدم همکاری مسوولان ولایتی و امنیتی ولایت فاریات با رهبر جنگ شمال که به گفته جنرال دوستم به دنبال جلوه دادن ضعف وی در میدان نبرد بودند دلیلی شد بر ابراز خشم و انتقادهای تند.

 

معاون اول ریاست جمهوری، حنیف اتمر مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری، معصوم ستانکزی رییس اداره امنیت ملی و عبدالسلام رحیمی رییس اداره امور ریاست جمهور را به عنوان چهره های بدنام عنوان کرد که با حقه بر رییس جمهور، به دنبال به انزوای وی هستند.

 

این رهبر جهادی سابق، اتمر را متهم به سازماندهی حمله بر کاروان نظامی وی در ولسوالی غورماچ کرد، استانکزی را طالب خواند که در ترور برهان الدین ربانی دست داشته که درصدد ترور وی نیز است.

 

همچنین به اشاره به هراس سران حکومت از سقوط دوباره شمال و سرنگونی حکومت به دست وی با تاکید بر اشتباه بودن چنین تفکری گفت: اگر اراده کند حتی فرماندهان ارتش شمال نیز توانایی و رویایی با ارتش من را ندارند.

 

اختلافات عمیق در دولت اکنون خود را در همزمانی انتقادهای جنرال دوستم و احمد ضیا مسعودی نشان می دهد که هرچند نقش اساسی در انتخابات سال 2014 به نفع اشرف غنی داشته اند اما اکنون که خطر به انزوا رفتن را احساس می کنند در مقابل رسانه ها از قوم گرایی رییس جمهوری می گویند که از ابتدا با چنین هدفی به ریاست رسید.

 

مقامات افغانستان به خوبی نشان داده اند که قومیت بیش از امنیت مردم برای آنان مهم جلوه می کند و همواره به دنبال مسیر منتهی به منفعت خود بوده اند نه صلاحیت یک کشور و ملت.

 

هرچند که چنین سخنانی که جایگاه شخص غنی را نشانه گرفته است نه تنها دور از واقعیت نیست بلکه دیگر تعجبی را بر نمی انگیزد فقط بار دیگر رییس جمهوری را نشان می دهد که استعداد خوبی نه در حکومت داری بلکه در جابه جایی های سیاسی و قومیتی دارد که اکنون صدای نزدیک ترین افرادبه حکومت را بلند کرده است.

 

اما سخنان تحریک آمیز مقاماتی چون جنرال دوستم که سابقه طولانی در جنگ های داخلی و حکومت بر شمال افغانستان را داشته و با وجود ارتش و حامی ، زنگ خطری بر حکومتی است که سقوط آن، بازگشت دوباره کشور به دوران تباهی و جنگ می باشد.

 

زمانی که کشور در تهدید جدی نیروهای طالبان و داعش به سر می برد، پررنگ شدن چنین اختلافاتی که برمبنای قومیت بوده و هست خطری بزرگتر از مخالفان مسلح برای دولت است.

 

حال غنی با خیل عظیمی از منتقدانی روبه روست که اگر به دنبال راه حل و تغییر رویکرد خود نباشد به سرانجام چون داکتر نجیبی دچار خواهد شد که دولت را در اختلافات سیاس و قومیتی به باد داد.