اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کار بررسی نامزد وزیران در مجلس نمایندگان آغاز شده است. اما بسیاری از مردم از رعایت نشدن معیارها در انتخاب کابینه و عدم توازن قومی ناراضی هستند. پرسش هایی وجود دارد که این افراد معرفی شده با چه مکانیزمی انتخاب شده اند و آیا می توان به کارکردها و تخصص آنها اعتماد داشت؟ آیا رییس جمهور و رییس اجرایی در این بازه زمانی افرادی را معرفی کرده اند که متحد به کشور و متخصص به وزارت خود هستند؟ آیا مسایل قومی مانند گذشته در کابینه نقش پررنگی داشته یا کمرنگ شده است؟

 

احمد فرهاد مجیدی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «سرخ و سبز» گفت: دور از انتظار بود اما به جز تعداد کمی از نامزد وزرا که شایستگی وزارت را داشتند، تعداد بیشتر آنها بر اساس روابط و زد و بندهایی که وجود داشته انتخاب شدند. در انتخاب این افراد شایستگی، لیاقت، تعهد و تخصص و تجربه در نظر گرفته نشده است.

 

وی در ارتباط با چگونگی گزینش افراد در کابینه عنوان کرد: این بیست و پنج نفر نامزد در کابینه بر اساس سفارش ده نفر انتخاب شده اند نه بر اساس درخواست و انتظار مردم که از رهبران و دولت وحدت ملی داشتند. حال تنها کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که این افراد را از فیلتر مجلس عبورندهیم. این هم انتظار مردم از نماینده هایشان در مجلس است.

 

مجیدی با اعلام نارضایتی مردم از این ترکیب کابینه گفت: تمام مردم افغانستان باید خود را در آینه قدرت ببینند اما در این کابینه متاسفانه این موضوع رعایت نشده است. هیچ گونه توازن قومی در انتخاب کابینه وجود ندارد. وزارت های کلیدی همه در اختیار یک قوم است، به عبارتی قومیت گرایی در انتخاب کابینه موج می زند. این موضوع غیر عادلانه است و در دراز مدت مشکلات زیادی را به وجود می آورد. در انتخاب اعضای کابینه باید معادله براساس جغرافیا و گزینش از بین اقوام مختلف افغانستان حفظ می شد و اساس گزینش افراد با حفظ این معادلات،شایستگی، کارایی، تعهد، تجربه و صداقت می بود.

 

این نماینده مجلس از رعایت نشدن موقعیت جغرافیایی هم در کابینه انتقاد کرده و اظهار کرد: من از ولایت خود برای هر وزارت حداقل پنج نفر می توانم معرفی کنم که شایستگی و لیاقت واقعی برای کابینه دارند. پس رهبران وحدت ملی نمی توانند این بهانه را بیاورند که معیار آها شایستگی بوده و در شهر هرات فرد شایسته ای وجود نداشته است. همچنین برای هر ولایت دیگری نیز می شود برای هر وزارت پنج نفر را معرفی کرد. این کمکاری و گزینش اشتباه خود رهبران و براساس روابط و زد و بند بوده است.

 

وی در ارتباط با عناصری که رای ها را در مجلس تعیین می کند عنوان کرد: در پارلمان چند عناصر تعیین کننده برای رای دهی به نامزد وزرا وجود دارد. گرایش های قومی شدیداً وجود دارد، گرچه خود نماینده ها ادعا دارند که این موضوع مطرح نیست. سمت گرایی در این رای دهی اهمیت دارد، جغرافیا نیز مهم است. موضوع دیگر این جمله است که هر که نان داد فرمان داد. کشورهای خارجی بیشتر اوقات تعیین کننده سرنوشت ما است. این بدین معنی است که هر آنچه آنها به مجلس ما فرمان دهند تقریباً عملی می شود.

 

مجیدی در پایان گفت: کار بررسی نامزد وزرا در پارلمان آغاز شده است. پیش بینی اینکه چه نامزدی از پارلمان رای اعتماد خواهد گرفت و چه کسی نمی گیرد، کار بسیار سختی است. پس این موضوع به بعد از رای دهی موکول می شود و بعد به مردم اعلام خواهد شد که بر چه اساسی این نامزدها انتخاب یا رد شده اند.