اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تاکنون بارها و بارها در شرایط مختلف و به اقتضای زمانی، قومگرایی، مسایل مذهبی و نژادی در افغانستان بنابر مقاصد و غرایض غربی ها داغ شده و با تزریق هیجانات کاذب به مردم ملکی و بعضا مسوولان، قدرت های پشت پرده را به امیال شوم و اهداف آلوده شان رسانیده است.

اینک که رفته رفته ارگ نشینان نیز از حالت خامی و ناشی گری محض خارج شده و درحال پوست انداختن می باشند بر آن شده اند تا از ریسمان هایی که بارها توسط باداران و فرماندهان خارجی استفاده شده و براساس طرح های آزموده شده و کم خطر به نیات خود جامه ی عمل بپوشانند لذا…

لذا چه دستاویزی زودبازده تر و مطمین تر از قومگرایی که همواره بلای جان اقوام مختلف و مایه ی بدبختی جامعه ی افغانستانی در دهه های اخیر بوده است، بنابراین می توان به جرات مدعی شد دودستگی ارگ ریاست جمهوری در رد و تایید قومگرایی اشرف غنی، دامی برای فریب افکار عمومی و گزیده شدن از سوراخی تکراری با ماری تکراری است و بس!

در واقع کسانیکه از حمایت بیشتر برای کسب چوکی بالاتر در ادامه ی حکومت وحدت ملی یا حکومت های جایگزین آن، از جانب قدرت های منطقه و غربی ها ناامید شده اند به حمایت عمومی و محبوبیت میان عوام روی آورده اند و دست به دامان احیای آبروی از دست رفته ی خود نزد مردم ملکی گشته اند.

بدین معنا که بیش از آنکه ازبک ها و تاجیک ها از عبدالرشید دوستم و احمد ضیا مسعود سودی ببرند و عایدی ببینند، این رهبران اقوام غیر پشتون بوده اند که از ایل و تبار خود استفاده ی ابزاری کرده اند و به مقصد و مقصود خود رسیده اند. (متاسفانه هزاره ها و رهبرانشان نیز از این قاعده مستثنی نیستند)

آیا اینک زمان آن نرسیده است که اقوام، مطالبه گر و سران اقوام، پاسخگو باشند؟ آیا بهره کشی یکسویه ی رهبران از قوم و تبار و عشیره و اعضای جزء حزب خود دیگر نباید متوقف شود؟ آیا می توان با تداوم این رویه، به تغییر و تحول و اصلاحات و همگرایی امید بست؟

شفافیت سازی و روشنگری درخصوص نیات واقعی و باطن سران اقوام و چهره های شاخص ملی مذهبی و جهادی، برای آگاه کردن مردم ملکی، نهادهای مدنی و جمعی از جوانان دنباله رو و ناپخته در جریانات اینچنینی است که فریب دوستم، مسعود و امثال شان را نخورید!