اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به راپور روزنامه گاردین، امریکا پلانی برای تقسیم لیبیا به سه کشور دارد!

 

روزنامه گاردین در راپور خود به قلم مشترک جولیان برگز از واشنگتن و استفانی کرش گاسنر از رم از یک مسئول امریکایی سخن گفت که در مقابل یک دیپلومات اروپایی نقشه ای برای تقسیم لیبیا به سه کشور را ترسیم کرده است.

 

این دو روزنامه نگار گفتند: یک مسئول بلندپایه ارگ سفید که در حیطه سیاست خارجی فعال است، در نشستی با یک دیپلومات اروپایی پلان تقسیم لیبیا را پیشنهاد داد و نقشه ای بدین منظور ترسیم کرد.

 

به نوشته گاردین، این مسئله به سباستین گورکا دستیار دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا مرتبط می باشد که به خاطر روابط گذشته اش با جناح راستگرا در مجارستان مورد انتقاد قرار گرفته است. او چند هفته پیش از تقرّر ترمپ به ریاست جمهوری امریکا تقسیم لیبیا را پیشنهاد داده بود.

 

گاردین به نقل از یک منبع آگاه درباره این موضوع نوشت: دیپلومات اروپایی یاد شده در پاسخ به به گورکا گفت که تقسیم لیبیا بدترین راه حلی است که می توان در این کشور متصور شد.

 

این دو روزنامه نگار افزوند: گورکا اکنون در تلاش برای دستیابی به پست فرستاده ویژه ترمپ در امور لیبیا است. این درحالی است که ارگ سفید همچنان اهمیتی به آنچه در این کشور می گذرد، ندارد و تصمیم نگرفته است که آیا فرستاده رییس جمهور را تعین کند یا نه.

 

این دو روزنامه نگار، گورکا را فردی توصیف کردند که سیاست های تندروانه می گیرد و به اسلام حمله می کند.

به نوشته گاردین، گورکا دو دیپلومات یاد شده را با ارایه نقشه ترسیمی خود درباره آینده لیبیا شوکه کرد. امریکا در این نقشه به ایالت های عثمانی قدیم تکیه کرده است که شامل برقه در شرق و طرابلس در غرب و فزان در جنوب بود.

 

روزنامه گاردین در راپور خود اظهار نظر ماتیا تاولدو کارشناس امور لیبیا را نشر کرد که درباره نقشه گورکا و پلان او گفته است: اگر همه آنچه درباره لیبیا می دانید این است که این کشور در گذشته به سه ایالت تقسیم شده بود، پس این نشان می دهد که شما چیزی نمی دانید.

 

این روزنامه نوشت: فیلیب اسکراوج افسر استخباراتی سابق امریکا که بیش از 10 سال در لیبیا کار کرده است، یکی از رقبای کورکا برای تصدی پست فرستاده ویژه ترمپ برای لیبیا است. به نظر می رسد که وی بیشترین چانس را برای تصدی این پست را دارد.

 

برپایه این راپور، گمان می رود که اسکراواج پیشنهادی برای حل بحران در لیبیا مطرح کرده است که متکی به دهها ملیارد دالر حمایت غرب از این کشور است.

موضوع : اخبار