اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آیا سقوط ولسوالی به ولسوالی و منطقه به منطقه ی یک کشور که دارای ارتش ملی، اردوی ملی، امنیت ملی و پولیس ملی است چیزی جز یک شکست و خط بطلان بر حکومت وحدت ملی را به ذهن متبادر می کند؟ آیا این نشانه ی عدم اتحاد و انسجام نظامیان و مسوولان محلی و مرکزی نیست؟

 

علیرغم شماری اخطارهای علنی و عمومی و منتشر شده درخصوص سقوط یک ولسوالی حایز اهمیت و استراتژیک، و بیشمار اخطار و تذکر و استمداد طلبی محرمانه و سری رد و بدل شده از جنوب تا پایتخت، این غیرقابل اغماض است که موسی قلعه در چندساعت سقوط کند و طالبان مارش نظامی اجرا کنند.

 

مسوولان امنیتی ولایت هلمند و نیز اعضای شورای مدنی در مرکز این ولایت و در ولسوالی موسی قلعه بارها زنگ خطر را به ارگ نشینان حکومت ظاهرا وحدت ملی گوشزد کرده بودند اما بی اعتنایی و بی مسوولیتی حکومتی ها کار دستشان داد.

 

اینک ننگ و آبروریزی رژه و تیاتر نظامی خیابانی طالبان و مخالفان مسلح در انظار عمومی و در روز روشن مقابل دیدگان مردم بی پناه این ولسوالی و نیز مخابره به تمام نقاط افغانستان را چه کسی پاسخگو خواهد بود و پاک خواهد کرد؟

 

این چندمین ولسوالی و برای چندمین بار متوالی است که سقوط می کند درحالی که معاش گیرندگان از اردوی ملی و پولیس و امنیت ملی و ارتش و ارگ ریاست جمهوری در خیابان های کابل می چرخند و … نمی توانند کاری از پیش ببرند چون روسای شان نمی خواهند.

 

گرچه شنیده ها از مقام های مختلف متفاوت است و هرکس از ظن و غرض خود به واگویی بخشی از شرایط بحرانی موسی قلعه در هلمند می پردازد و از شرح ماوقع صرف نظر می کند اما سقوط این ولسوالی در ولایت بزرگ و حایز اهمیت جنوبی توسط محمد شریف و عمر زواک تایید شده است.

 

گذشته از تمام تبعات روانی و مالی وارد شده بر مردم ملکی در هر ولسوالی سقوط کرده یا محاصره شده توسط طالبان و دیگر گروهک های تروریستی، تلفات جانی سربازان جوان جان بر کفی که در راه اهمال کاری و تعلل ارگ نشینان به خاک و خون می غلتند جای بسی درنگ دارد.

موضوع : اخبار