اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در پی حملات ایتلاف تحت فرمان امریکا در شهر موصل، 230 فرد ملکی عراقی کشته شدند.

براثر انفجاری مهیب که ناشی از حملۀ هوایی ایتلاف تحت فرمان امریکا بوده است، تاکنون بیش از 230 فرد ملکی ازجمله زنان و اطفال، به علت ریزش تعمیر‌های مسکونی، جان باخته‌اند.

ساکنان محلی و مقامات آژانس دفاع مدنی عراق روز پنج‌شنبه (3 حمل 1396) اعلام کردند امدادگران در نزدیکی شفاخانه رحما در منطقه جدیده موصل همچنان در حال جستجو در میان آوارهای ناشی از انفجار مهیب 16 مارچ (26 حوت 1395) هستند.

منابع عراقی آمار قربانیان این رویداد را بیش از 230 کشته اعلام کرده‌اند که بر اساس راپور‌های نشرشده، تاکنون 130 جسد از میان آوارها خارج شده است.

علت دقیق انفجار نامعلوم است، اما ساکنان محلی می‌گویند یک لاری حاوی مواد منفجره در پی حملۀ هوایی ایتلاف تحت فرمان امریکا در منطقه، منفجر شده و در اثر آن تعمیر‌های این منطقۀ پرجمعیت فروریخته‌اند.

منابع امنیتی از ادامۀ عملیات گروه‌های امداد و نجات برای خارج کردن اجساد دیگر قربانیان از زیر آوارها خبر داده‌اند.

فارس السنجری، از نماینده گان محلی پارلمان عراق، با بیان این‌که ایتلاف تحت فرمان امریکا یک لاری بمب‌گذاری‌شده را هدف قرار داده است، افزود: امکان ندارد تنها با انهدام یک لاری بمب‌گذاری‌شده که در نزدیکی منازل مسکونی پارک بوده است، ده‌ها نفر کشته شوند.

یک مقام پولیس نیز می‌گوید: جمعۀ گذشته در حملۀ هوایی ایتلاف، یک سَرَک مسکونی هدف قرار گرفت و دست‌کم 30 منزل مسکونی ویران شد.

این در حالی است که ایتلاف تحت هدایت امریکا دربارۀ حملات هوایی به منطقۀ جدیده در شهر موصل عراق جزئیات خاصی را ارائه نداده است.

این ایتلاف در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از راپور‌های نشرشده دربارۀ حملات هوایی در موصل که تلفات افراد ملکی در پی داشته است، باخبر هستیم. ایتلاف چند حملۀ هوایی در نزدیکی موصل اجرا کرده است و ما اطلاعات را در اختیار تیم تلفات ملکی‌مان قرار خواهیم داد تا بررسی‌ بیشتری صورت گیرد .

راپور‌های نشرشده همچنین از توقف موقت عملیات امداد و نجات به علت نبود تجهیزات و امکانات در منطقه حکایت دارد.

سرلوا محمد الجواری، رییس دفاع مدنی، این رویداد را فاجعه‌ای بسیار کلان دانسته و گفته است: یافتن افرادی که از این انفجار جان به دربرده باشند، بسیار دشوار است چراکه منطقه به‌طور کامل ویران شده است.

بر اساس راپور یک گروه غیرانتفاعی موسوم به ایروارز (Airwars)، که عملیات هوایی ایتلاف بین‌المللی علیه داعش را پیگیری و شمار قربانیان ملکی این حملات را جمع‌آوری می‎کند، از آغاز عملیات در سال 2014 عیسوی تاکنون، در حملات هوایی ایتلاف تحت هدایت امریکا در عراق و سوریه، دست‌کم 2 هزار و 463 فرد ملکی جان باخته‌اند.