اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آمارها نشان می دهد که قاچاق کودکان افغانستانی از ولایت های مرزی نیمروز، هلمند و قندهار به ایران و پاکستان در یک سال گذشته افزایش یافته است.

 

قاچاقبران انسان از فقر اقتصادی مردم در کشور ما سوء استفاده می کنند و با وعده های دروغین به خانواده های فقیر، کودکان آنها را به منظور بهره برداری هایی مانند استفاده از اعضای بدن،‌ کارهای شاقه و سوء استفاده های جنسی از طریق کشورهای همسایه به کشورهای مختلف قاچاق می کنند.

 

تنها در سال جاری خورشیدی بیش از ۸ هزار کودک که بیشترشان از سوی قاچاقبران انسان به ایران منتقل شده بودند از سوی مقام های ایرانی به افغانستان بازگردانده شده اند، اما این روند تاسف بار در کشور پاکستان همچنان ادامه دارد بطوری که دیروز نیروهای پولیس این کشور موفق شدند تا از قاچاق ۱۷ نوجوان افغانستانی در پنجاب جلوگیری کند.

 

قاچاق کودکان پس از قاچاق مواد مخدر بزرگترین عاید غیر قانونی را در جهان تشکیل می دهد به نحوی که گفته می شود قاچاقچیان انسان در پاکستان در سال ۲۰۱۳ بیش از ۹۲ میلیون دالر از راه قاچاق کودکان و نوجوانان به دست آورده اند.

 

هرچند سال گذشته وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان از کاهش ۵۰ درصدی در کاهش قاچاق کودکان خبر داد، اما تا اکنون هیچ موردی از بازداشت و یا مورد پیگرد قرار دادن قاچاق بران کودکان به نشر نرسیده است و براساس آمار همین وزارت در حال حاضر ۶ میلیون کودک در افغانستان در معرض آسیب پذیری قرار دارد.

 

متاسفانه قاچاق کودکان در افغانستان هم مانند کارهای بزرگ غیر قانونی دیگر توسط افراد زورمند و گروههای مافیایی اجرا می شود. قاچاقچیان انسان با همکاری برخی متنفذین، کودکان و حتی برخی از باشندگان را در شهرهای مختلف افغانستان خریداری کرده و آنها را به کشورهای همسایه و حتی اروپا منتقل می‌کنند.

 

بنا بر گزارشهای نهادی حقوق بشر عمدتا افراد آسیب پذیر در خانواده ها و جامعه به وسیله قاچاقچیان انسان قاچاق می شوند. ۵۴ درصد از کودکان قاچاق شده از حمایت پدر و مادر محروم بوده و ۳۲ درصد از قربانیان گداها، فروشندگان دوره گرد و جمع کنندگان زباله بوده اند. ۱۷ درصد از قربانیان قاچاق انسان در افغانستان را زنان خانه دار و باقی آنها را معلمان، کارکنان دولت و کسبه تشکیل می دهند که حدود ۸۱ درصد قربانیان قاچاق انسان قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند.

 

اما خوب است بدانید که پدیده شوم قاچاق کودکان در افغانستان نیز میراث شوم غربیها به ویژه آمریکا در کشور ما است همانگونه که تمامی فسادها از بی بندوباری زنان و مردان گرفته تا فسادهای کلان مالی و گسترش روزافزون مواد مخدر و ترویج ناامنی و بی ثباتی های سیاسی همه زیر سر کاخ سفید است.

 

برای اثبات این مطلب هم همین کافی است که وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که قاچاق انسان دومین جرم پس از قاچاق موادمخدر در این کشور است.

 

بر اساس آمار ارایه شده از سوی وزارت دادگستری آمریکا، کودکان نیمی از قربانیان این تجارت غیرقانونی هستند. از میان ۲۵۱۵ پرونده در حال بررسی در دادگستری آمریکا در سال ۲۰۱۰، بیش از هزار پرونده مربوط به کودکان بوده است. مرکز ملی تدبیر قاچاق انسان» تخمین زده است که قاچاق انسان یک صنعت ۳۲ میلیارد دالری است که نیمی از این درآمد از کشورهای صنعتی به دست می‌آید.

 

براساس اسناد یک دادگاه آمریکایی، خرید و فروش کودکان و زنان برای استفاده‌های جنسی، استفاده رایگان از زنان برای کارهای نظافتی و خدماتی از جمله اهداف این تجارت وحشتناک در دنیا است. اغلب این زنان و کودکان برخلاف میل‌شان و به زور به این کارها گماشته می‌شوند.

 

و این است همان صداقتی که اشرف غنی به پاکستان و آمریکا دارد که در تمامی فسادهای هر روزه در افغانستان ریشه دوانیده است.