اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شیخ الصمیدعی گفت: هرگونه عقب‌نشینی در قبال فلسطین و تلاش برای عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها، خیانت به خدا و نبی اکرم(ص) و مؤمنان است.

حضور به‌موقع علما در صحنه و نشان دادن راه صحیح به امت اسلامی از طریق تبیین حقایق و بیان دیدگاه خود در قبال تحولات جاری منطقه و جهان می‌تواند مانع از تحریف حقایق و گمراهی مسلمانان شود. تلاش برای فراموشی فلسطین و از بین بردن وحدت مسلمانان، تجاوز سعودی‌ها به یمن و سرکوب انقلاب مسالمت‌آمیز مردم بحرین توسط آل خلیفه نیز از جمله تحولات مهمی است که به روشنگری علما نیاز دارد. در همین زمینه مهدی الصمیدعی سخنگوی دارالافتای اهل تسنن عراق تحلیلی را در قبال تحولات منطقه و اقدامات علیه یمن و فلسطین و بحرین بیان کرده است.

شیخ الصمیدعی درباره تلاش‌ها برای از بین بردن وحدت مسلمانان بیان داشت: مسلمانان باید همواره با یکدیگر وحدت داشته باشند، زیرا اگر اختلافی هم میان امت اسلامی وجود دارد، قابل چشم‌پوشی است ولی اختلافات ما با غربی‌ها اصولی و اساسی است، بر همین اساس نیز ما هر روز مسلمانان را به تقارب و نزدیکی و اقدامات مسالمت‌آمیز دعوت می‌کنیم، زیرا صلح بهتر از خشونت است.

وی در خصوص تجاوز سعودی‌ها به مردم بی‌گناه یمن طی دو سال اخیر و تأثیر انتخاب محمد بن سلمان به ولیعهدی پادشاه سعودی بر تشدید بحران‌های منطقوی تصریح کرد: خداوند متعال می‌فرمایند که جنگ میان مسلمانان حرام است. در حال حاضر دولت‌ها باید به‌دنبال اسلامی حقیقی برای خدمت رساندن به مسلمانان و مردم خود باشند. ما خواستار این هستیم که مداخله سعودی‌ها برای پایان دادن به درگیری باشد.

مفتی اهل‌سنت عراق در رابطه با انقلاب مسالمت‌آمیز مردم در بحرین نیز اظهار داشت: متأسفانه برخی از حکام حرکت‌های مسالمت‌آمیز را با قدرت و زور پاسخ می‌دهند و با آن برخورد می‌کنند ولی ما انتظار داریم که این گونه حرکت‌های مسالمت‌آمیز یا انسانی به همان صورت بشردوستانه و بدون ظلم پاسخ داده شود. مردم بحرین با بیان سخنان و مطالبات خود نشان می‌دهند که کشور را دوست دارند.

وی در ادامه به بررسی مواضع علمای الازهر مصر در قبال تجاوز سعودی‌ها به یمن و سرکوب مردم بحرین توسط آل خلیفه پرداخت و تصریح کرد: علما میراث‌داران انبیا و پیامبران هستند و باید نقش خود را در تحولات منطقه بشناسند و مسئولیتشان را در این زمینه به‌عهده گیرند. اگر حکام خوب باشند، علما نیز با آنها به‌خوبی تعامل می‌کنند و در غیر این صورت، علما به حاکمان همچون طواغیت نگاه و با آنها مقابله خواهند کرد.

شیخ الصمیدعی در پایان درباره تلاش برخی خاصتا سعودی‌ها برای فراموشی فلسطین گفت: مسأله فلسطین یک مسأله اسلامی و متعلق به تمام مسلمانان است نه مُـلکی خاص. من اعتقاد دارم که هرگونه عقب‌نشینی در قبال فلسطین و تلاش برای عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها، خیانت به خدا و نبی اکرم(ص) و مؤمنان است.