اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

خبرهای رسیده از پاکستان حاکی از آن است که پولیس ایالت پنجاب بر اساس اجرای “طرح اقدام ملی برای مبارزه با تروریزم” !!! برای شناسایی مهاجرین افغانستانی در شهر لاهور، با حروف AH روی درب‌ خانه‌های پناهندگان را علامت‌گذاری کرده است !!!

 

این اقدام که جز توهین و تحقیر هیچ پیام دیگری به همراه ندارد، باعث شده تا پولیس ایالت پنجاب اطلاعات کاملی در مورد آمار این خانواده‌ها، جنسیت و سن آنها را به دست آورد و افرادی که کارت مهاجرت یا کارت شناسایی ملی کامپیوتری پاکستان (CNICs) را دارند، در طی حملات پولیس برای بازجویی بازداشت شوند.

 

هرچند در برابر توهین هایی که سران دولت افغانستان توسط پاکستان می شوند، تحقیر مهاجرین امر عجیبی نیست چرا که گزارش های نشر شده نشان می دهد مقام‌های پاکستانی در سفر گذشته ی هیات بلند پایه افغانستان به اسلام آباد، از هر گونه دیدار و گفتگو با وزیر خارجه و سرپرست وزارت دفاع افغانستان امتناع ورزیدند تا جناب ربانی و استانکزی با تحقیر هرچه تمام تر به کابل بازگردند.

 

هرچند برخی رسانه ها درخواستهای پاکستان برای گفتگو و همکاری با دولت کابل را چند مورد به شرح زیر بیان نموده اند. از موارد مهمی که در درخواست‌های پاکستان دیده می‌شود، یکی آن است که حکومت افغانستان باید خط دیورند را به رسمیت بشناسد تا صحت گفته ی جناب اشرف غنی مبنی بر اینکه اختلافات مرزی دو کشور مساله ای مربوط به گذشته است، اثبات شود.

 

درخواست دوم پاکستانی ها از دولت اشرف غنی این است که آب‌های سرازیر شده به پاکستان بدون مهار یا استفاده اجازه ورود به این کشور را داشته باشند!!! تا یکبار دیگر حاکمیت ملی افغانستان زیر سوال برود و پاکستان نفوذ خود در کشور ما را بیش از پیش به رخ بکشد.

 

سومین خواست حکومت پاکستان، محدودیت رابطه با هندوستان است و هم چنان گفته شده که طالبان باید در 50 درصد از ارگان‌های حکومتی افغانستان نقش داشته باشد. حتی در خواست شده تا در تعیین مقام‌های بلند پایه دولتی حداقل 35 درصد ملاحظات پاکستان مد نظر قرار گیرد.

 

آنچه که این در خواست‌ها را قرین به یقین می سازد آن است که شورای عالی صلح رسما اعلام کرده که کلید صلح افغانستان در دست پاکستان است و تا وقتی این کشور روش دوگانه خود را تغییر ندهد و موضع خود را در برابر دولت کابل و طالبان تغییر ندهد صلحی برقرار نخواهد شد.

 

با این حال، دولتمردان کابل هنوز هیچ واکنشی نشان نداده اند و درگیری مستقیم با پاکستان را تداوم جنگ و خونریزی می دانند و ترجیح می دهند همین تحقیرهای پاکستان را تحمل کنند ولی زبان به مخالفت با اسلام آباد و اربابانشان در کاخ سفید نگشایند.

 

به راستی که اگر کمی غیرت در وجود دولتمردان افغانستان بود، اوضاع کنونی را نداشتیم. خانه مهاجرین افغانستانی را به اتهام تروریست بودن در پاکستان علامتگذاری می کنند. دو وزیر افغانستانی به اسلام آباد می روند و کسی حاضر به ملاقات آنها نمی شود. پاکستانی ها پنج درخواست غیرمعقول از اشرف غنی طلب می کنند که هرکدام یک توهین بیشرمانه به ملت افغانستان است، ولی باز هم جواب عین و غین سکوت است و سکوت.