اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اكنون در افغانستان تنها گروه القاعده و طالبان تهديدي جدي نيستند. آنچه حكومت اعلام مي كند 21 گروه تروريستي از جمله داعش كه وحشتناك ترين گروه تروريستي جهاني است در كشور فعاليت دارند.

شانزده سال پيش گروه تروريستي القاعده برج هاي تجارت جهاني در ايالات متحده امريكا را هدف قرار داد. در واكنش به اين رويداد امريكا اين گروه و گروه هاي تروريستي همسو از جمله طالبان را تهديدي براي امنيت امريكا و جهان پنداشته و براي هدف قرار دادن اين گروه ها به افغانستان حمله كرد. درجريان بيش از يك و نيم دهه حضور امريكا در افغانستان فعاليت گروه طالبان در كشور نه تنها كه متوقف نشد بلكه در دو سه سال اخير اين گروه دوباره قوت گرفت و در مواردي آنها حتي موفق شدند مراكز ولایات و شهرها را تصرف كنند. اكنون در افغانستان تنها گروه القاعده و طالبان تهديدي جدي نيستند. آنچه حكومت اعلام مي كند 21 گروه تروريستي از جمله داعش كه وحشتناك ترين گروه تروريستي جهاني است در كشور فعاليت دارند شايد همين مساله هم سبب شد كه امريكا دوباره استراتیژي حضور عساکر نظامي اش در افغانستان را روي دست گرفته و تازه به شمار نيروهايش در افغانستان نيز افزود.

افزايش روحيه ضد امريكایی در افغانستان

نابودي گروه تروريستي داعش شكست القاعده و جلوگيري از سقوط افغانستان به دست طالبان استراتیژي تازه دونالد ترمپ رئيس جمهور امريكا است اهدافي كه تصميم امريكا براي اعزام نيرو و امكانات جنگي تازه به افغانستان را در پي داشت اما اين استراتیژي جديد مورد پذیرش همه واقع نشده است خيلي از سياست گران افغانستان به نحوي مستقيم و يا غير مستقيم با اين تصميم جديد كاخ سفيد مخالفت خود را اعلام كردند. برخي از نمايندگان مجلس افغانستان روزهای گذشته حتي جهاد عليه امريكا را واجب و لازم دانسته اند. شايد يكي از دلايل اين همه احساسات، اقدام چند روز پيش نيروهاي حمايت قاطع مستقر در بگرام بود كه در آن به عقايد ديني مردم توهين شديد صورت گرفته بود. مولوي تره خيل عضومجلس نمايندگان در نخستين نشست علني مجلس پس از رخصتی های تابستاني گفت كه امريكایی ها با اين كار دين اسلام را به سخره گرفته اند. آقاي تره خيل افزود كه خداوند در قرآن كريم به مسلمانان خطاب كرده است با كساني دوستي نكنند كه دين آنان را به سخره مي گيرند اما ما با امريكایی هایی دست دوستي داديم كه دين ما را مسخره مي كنند. اين عضو مجلس نمايندگان تاكيد كرد اشتباه بزرگي انجام داديم و دنيا و آخرت خود را خراب كرديم و آن اين بود كه وثيقه كشتار مردم افغانستان را با امريكایی ها امضا كرديم.

عبدالستار خواصي عضو مجلس نمايندگان نيز گفت، امريكايي ها عمدا دست به چنين كاري زده اند تا احساسات ديني مردم افغانستان را سنجش كنند. آقاي خواصي با تاييد اينكه دوستي با كسي كه دين اسلام را ریشخند مي كند خلاف دستور خداوند است گفت: پيمان امنيتي امريكا به بحث گرفته شود و بايد ملغا شود.

الله گل مجاهد عضو ديگر مجلس نمايندگان مي گويد كه امريكايي ها از 16 سال به اين طرف به مقدسات و ناموس مردم افغانستان توهين كرده اند. آقاي مجاهد افزود: اگر به اين شكل باشد خود اين ها آمده اند كه طالب را قوت بدهند. الله گل مجاهد هشدار داد كه اين تحركات امريكا تكرار شود در آن صورت بازهم راكت و پيكا را سر شانه كرده به مقابله با آنان مي پردازيم.