اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اکنون در افغانستان تنها گروه القاعده و طالبان تهدیدی جدی نیستند. آنچه حکومت اعلام می کند ۲۱ گروه تروریستی از جمله داعش که وحشتناک ترین گروه تروریستی جهانی است در کشور فعالیت دارند.

شانزده سال پیش گروه تروریستی القاعده برج های تجارت جهانی در ایالات متحده امریکا را هدف قرار داد. در واکنش به این رویداد امریکا این گروه و گروه های تروریستی همسو از جمله طالبان را تهدیدی برای امنیت امریکا و جهان پنداشته و برای هدف قرار دادن این گروه ها به افغانستان حمله کرد. درجریان بیش از یک و نیم دهه حضور امریکا در افغانستان فعالیت گروه طالبان در کشور نه تنها که متوقف نشد بلکه در دو سه سال اخیر این گروه دوباره قوت گرفت و در مواردی آنها حتی موفق شدند مراکز ولایات و شهرها را تصرف کنند. اکنون در افغانستان تنها گروه القاعده و طالبان تهدیدی جدی نیستند. آنچه حکومت اعلام می کند ۲۱ گروه تروریستی از جمله داعش که وحشتناک ترین گروه تروریستی جهانی است در کشور فعالیت دارند شاید همین مساله هم سبب شد که امریکا دوباره استراتیژی حضور عساکر نظامی اش در افغانستان را روی دست گرفته و تازه به شمار نیروهایش در افغانستان نیز افزود.

افزایش روحیه ضد امریکایی در افغانستان

نابودی گروه تروریستی داعش شکست القاعده و جلوگیری از سقوط افغانستان به دست طالبان استراتیژی تازه دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا است اهدافی که تصمیم امریکا برای اعزام نیرو و امکانات جنگی تازه به افغانستان را در پی داشت اما این استراتیژی جدید مورد پذیرش همه واقع نشده است خیلی از سیاست گران افغانستان به نحوی مستقیم و یا غیر مستقیم با این تصمیم جدید کاخ سفید مخالفت خود را اعلام کردند. برخی از نمایندگان مجلس افغانستان روزهای گذشته حتی جهاد علیه امریکا را واجب و لازم دانسته اند. شاید یکی از دلایل این همه احساسات، اقدام چند روز پیش نیروهای حمایت قاطع مستقر در بگرام بود که در آن به عقاید دینی مردم توهین شدید صورت گرفته بود. مولوی تره خیل عضومجلس نمایندگان در نخستین نشست علنی مجلس پس از رخصتی های تابستانی گفت که امریکایی ها با این کار دین اسلام را به سخره گرفته اند. آقای تره خیل افزود که خداوند در قرآن کریم به مسلمانان خطاب کرده است با کسانی دوستی نکنند که دین آنان را به سخره می گیرند اما ما با امریکایی هایی دست دوستی دادیم که دین ما را مسخره می کنند. این عضو مجلس نمایندگان تاکید کرد اشتباه بزرگی انجام دادیم و دنیا و آخرت خود را خراب کردیم و آن این بود که وثیقه کشتار مردم افغانستان را با امریکایی ها امضا کردیم.

عبدالستار خواصی عضو مجلس نمایندگان نیز گفت، امریکایی ها عمدا دست به چنین کاری زده اند تا احساسات دینی مردم افغانستان را سنجش کنند. آقای خواصی با تایید اینکه دوستی با کسی که دین اسلام را ریشخند می کند خلاف دستور خداوند است گفت: پیمان امنیتی امریکا به بحث گرفته شود و باید ملغا شود.

الله گل مجاهد عضو دیگر مجلس نمایندگان می گوید که امریکایی ها از ۱۶ سال به این طرف به مقدسات و ناموس مردم افغانستان توهین کرده اند. آقای مجاهد افزود: اگر به این شکل باشد خود این ها آمده اند که طالب را قوت بدهند. الله گل مجاهد هشدار داد که این تحرکات امریکا تکرار شود در آن صورت بازهم راکت و پیکا را سر شانه کرده به مقابله با آنان می پردازیم.