اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

علیرغم تمام گام های ظاهرا حساب شده و متوازنی که اشرف غنی بر ان بود تا در شاهراه آتش افروز کابل اسلام آباد بردارد تا بدون ذره ای خدشه و خراش بسلامت از مرز دیورند بگذرد اما در چاهی عمیق افتاد که در قعر آن چیزی جز رد پای حامد کرزی مشاهده نمی شود.

 

نظر به پیمان امنیتی کابل واشنگتن برای حداقل 10 سال و تا پایان 2024 که حضور دوامدار و همیشگی سربازان نیروهای بین المللی به سرکردگی امریکا و نیز پایگاه های دایمی نظامی امریکا در افغانستان را تضمین می نماید؛ ادعای صریح مولانا فضل الرحمن چالش برانگیزتر می باشد.

 

در سفر از پیش بی نتیجه و فاقد فحوای اشرف غنی و همراهانش به اسلام آباد که بدون پرستیژ ریاست جمهوری و فاقد آداب دانی سیاسی در دیدارهای محدود گفتگو با جمعی از پاکستانی ها صورت گرفت و به اعتبار و آبروی قلب آسیا در منطقه لطمه زد مذاکره با فضل الرحمن نقطه کور بود.

 

این مولوی برجسته و سرشناس پاکستانی که تمویل کننده، تجهیزگر و تعلیم دهنده طالبان پاکستانی و پشتون تبارهای مخالف مسلح در دو کشور می باشد و داعیه دار ضدیت تمام و کمال با امریکا است در گفتگوی حضوری با رییس جمهور صراحتا عنوان داشته است که: تا حضور ناتو در منطقه از پای نمی نشینیم.

 

این ضعف دیپلماتیک، این انحطاط سیاسی، این انزوای درایت و منطق در دولت وحدت ملی در دومین ماه از حکومت رییس جمهور محمد اشرف غنی با تحقیر و تخدیر وی در مواجهه با جمعی از پاکستانی ها خارج از بدنه اصلی قدرت در اسلام آباد تا بدانجا پیش رفت که حامد کرزی را سربلند ساخت!

 

اشرف غنی با تصور عقد آسمانی میان کابل و اسلام آباد به سراغ مولوی فضل الرحمن طالب سرشناس پاکستانی رفت، غافل از اینکه وی خطیب طلاق بائن این دو کشور خواهد بود و این یعنی پایانی زودهنگام بر آرمان ها و ادعاهای بی سر و ته دولت وحدت ملی در صلح با طالبان.

 

سیل دیدارهای غیرضروری و پیش بینی نشده هیات بلندپایه (150 نفری) افغانستانی در پاکستان نه تنها تکرار اشتباهات تاریخی حامد کرزی در سیاست بیزاری و تضرع توامان بود که به مراتب بدتر و بیشتر شکاف میان ملت و دولت کابل را در خاک اسلام آباد نمایاند.

 

مبرهن بودن مواضع ضد امریکایی مولوی فضل الرحمن و اعمال خلاف صلح بارها به اثبات رسیده وی در دستور به حملات بی شائبه بر آنسوی مرز دیورند، عزت افغانستانی را برنمی تابد. از این رو اشرف غنی لکه ننگی بر دامان دولت وحدت ملی نهاد که تنها با خون شسته خواهد شد و بس.