اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

فساد پديده ای است كه كم و بيش در كليه كشور های جهان وجود دارد اما نوع، شكل، ميزان و گستردگی آن در هر كشور متفاوت است. در هر صورت فساد موجب انحطاط شده و سياست های دولت ها را در تضاد با منافع اكثريت قرار مي دهد.

 

افغانستان کشوری است که با كسب 11 امتياز بعد از سومالی و كوریای جنوبی در مقام سوم قرار دارد. نهاد شفافیت بین المللی كشورهای مختلف جهان را با توجه به مشخصات فساد، از 1 الی 167 رتبه بندی كرده است و افغانستان با اخذ 11 امتياز از 100 امتياز، در مقام 166 قرار دارد.

 

فساد اداری در افغانستان به اوج خود رسیده است و برعلاوه فساد اخلاقی نیز افزایش پیدا کرده است. فساد اداری خود سبب فساد اخلاقی در جامعه می شود. اگر دولت افغانستان توجه جدی در این رابطه ننماید جامعه به انحراف های گوناگون سوق داده می شود.

 

در چنین وضعیتی که فقر و ناداری بیشتر شده است در بیشتر ساحات کابل که مردمِ فقیر هستند، دور از آگاهی دولت تن فروشی می نمایند و زیادتر جوانان به گمراهی روان اند و همان فرهنگ نادرست که میان مردم محلی رواج دارد یعنی فرهنگ بچه بازی که با برگزاری رقص بچه ها پول پرداخت می نمایند و همه را به گمراهی می کشانند. این نوع اعمال نادرست در یک کشور اسلامی مردود بوده و سبب ضعف و عقب ماندگی کشور می شود.

 

زیادتر جوانان و نوجوانان اعم از دختران و پسران در مکاتب با خود موبایل می برند و فجایع مختلف در موبایل های شان می باشد اما متاسفانه در چنین اوضاع خانواده ها نیز جلو فرزندان خویش را گرفته نمی توانند و این سبب انحراف ها در جامعه می شود. فرار دختران از مکاتب و جوانان که معتاد به مواد مخدر می شوند یکی از مشکلات بسیار بزرگ دولت می باشد.

 

نظر من این است که دولت یک اداره تفتیش بزرگ را ایجاد کند و هم یک نهاد بزرگ تربیت و اخلاق در کشور ایجاد شود تا بواسطه ایجاد اداره تفتیش برای مدیران و معاونان مکاتب و پدانشگاه ها امر داده شود تا مسوولیت هر شاگرد را بگیرند و نگذارند که شاگردان در مکاتب با خود موبایل بیاورند و همچنان در دانشگاه ها. نهاد تربیت و اخلاق نیز اصول و آداب معاشرت را به خانواده ها تعریف کنند تا آنها به فرزندان خویش یاد بدهند تا چگونه بتوانند اطفال خویش را از سن کوچک اداره کنند.

 

در رابطه با فساد اداری باید گفت: منبع این نوع فساد اشخاص بلند رتبه دولتی می باشد و دولت مکلف است تا در جهت پیشبرد حکومتداری خوب تماما فاسدان را مجرم ثابت نموده و حکم قید را بالای شان صادر نماید و همچنان جریمه گزاف نقدی از ایشان گرفته شود.

 

اگر دولت در این عرصه جدی باشد تمام مشکلات کاهش می یابد و فقر که اساس تمام مشکلات است، از بین خواهد رفت و گروه های داعش و طالب که با سربازگیری برای جوانان پول می پردازند، توان این را نخواهند داشت که در مقابل دولت بدون سرباز بجنگند.

موضوع : اخبار