اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چندی قبل افغانستان بازهم دومین کشور فاسد جهان شد. سازمان شفافیت بین الملل درگزارشی تازه، افغانستان را پس از کره شمالی و سومالی به عنوان دومین کشور فاسد جهان معرفی کرد. دانمارک با نود و یک امتیاز شفاف ترین کشور جهان و سودان با دوازده امتیاز پس از افغانستان در رده فاسدترین کشورهای جهان قرار گرفت. باروی کار آمدن حکومت وحدت ملی مردم انتظار داشتند تا مبارزه با فساد به شکل جدی مطرح شود. اما خلاف شعارهای سران حکومت، افغانستان در مبارزه با فساد یک گام به عقب گذاشته است. اما چه چیز افغانستان را به فهرست فاسدترین کشورهای جهان برده است؟

 

پرتو نادری نویسنده و پژوهشگر در برنامه «فراخبر» گفت: فسادی که هم اکنون در افغانستان وجود دارد، میراث شومی است که از دولت گذشته مانده است. دولت وحدت ملی در آغاز، در روزهای اول، بی آنکه برنامه ای را تدوین کرده باشد و بی آنکه افزارهای مشخصی را برای مبارزه برضد فساد ساخته باشد، یاراهکارهایی را مشخص کرده باشد، شعارهای بلندبالایی را مطرح کرد و سبب خشنودی مردم شد و مردم هم انتظار داشتند که کارهایی انجام شود اما رهبران حکومت، هیچ اقدام جدی در مورد فاسدانی که برای کل مردم افغانستان شناخته شده بودند انجام ندادند. مساله کابل بانک بدون اینکه کار شود، باقی ماند، وزارت معارف نیز در همان وضعیت فساد باقی ماند، در طول این یک سال ندیدیم که رهبران حکومت، یک زورمند فاسد را دستگیرکرده باشند، وی را به پای میز محاکمه آورده باشند و دیگران از این دستگیری ترسیده باشند و به فساد خود ادامه ندهند.

 

وی، شعارهای کنونی رهبران حکومت را نیز بدون عمل دانسته و افزود: داکتر عبدالله اعلام کرده است که هیچ شکی در اراده حکومت برای مبارزه با فساد نیست. این حرف، فقط جمله ای زیبا است. اما گفتن این جمله های زیبا هیچگاه نمی تواند درد مردم را دوا کند. ما امیدوار هستیم که رهبران، این اراده را نشان دهند و مردم افغانستان به یقین برسند که با یک دولت شفاف رو به رو هستیم. البته از طرفی اگر این دولت اراده هم داشته باشد، متاسفانه درون دولت افرادی وجود دارد که نمی خواهند، وضعیت بهتر شود.

 

نادری، در خصوص مافیای فسادی که درون دولت وجود دارد اظهار کرد: ما در تمام عرصه ها یک عقبگرد داشته ایم، مساله فساد حالا به یک فرهنگ تبدیل شده است. یک فرهنگی که کسی ازآن شرم ندارد. این فرهنگ می گوید که «فقط باید پول پیدا کنید، از مقامی که در آن هستید سوء استفاده کنید.» هم اکنون، ارگان های بزرگ دولتی، همه هسته های فساد هستند و این مافیاها شبکه های بسیار گسترده ای را ساخته اند که این دولت با این سازو کاری که دارد هیچ وقت موفق نخواهد شد از این فسادهای بزرگ جلوگیری کند. ممکن است یک مامور دولت را که مبلغی ناچیز رشوه گرفته است، دستگیر کنند اما آنهایی که میلیاردها و میلیونها دلار دزدی می کنند و از کشور خارج می کنند را نمی توانند دستگیر کنند.

 

این نویسنده و پژوهشگر، اداره افغانستان را به دست مافیای زور و قدرت دانسته و گفت: تازمانی که دولت یا مقام های بالای دولت، کابینه وپارلمان، خانه هایی بزرگ برای فساد است، فساد از بین نخواهد رفت، چرا که افراد پایین رتبه هم الگو می گیرند. افغانستان فقط توسط رییس اجرایی و رییس جمهور اداره نمی شود بلکه توسط دستان مافیا و تفکر مافیایی اداره می شود. مافیا چنان تلقینی به آنها می دهد و به راه هایی می برد که آنها نادانسته و ناخواسته به نفع این مافیاها عمل می کنند.

مافیا در افغانستان، پول، قدرت، زور و توجه بیگانگان و غربی ها را دارند و هرچه بخواهند انجام می دهند. این مافیا است که افغانستان را اداره می کند نه رهبران حکومت.

موضوع : اخبار