اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

افغانستان، از رتبه چهارم به رتبه سوم و سپس به رتبه دوم در رده بندی فساد اداری در جهان ارتقا یا به عبارتی تنزل درجه یافت؛ این درحالی است که هرساله اداره مبارزه با فساد اداری، هیات های نظارت بر روند امور و جامعه مدنی نسبت به نفوذ و گسترش فساد در لایه های مختلف هشدار می دهند و ابراز نگرانی می کنند.

گرچه هر کاندیدا و نامزد انتخاباتی که در سطوح و لایه های مختلف دولتی روی کار می آید “مبارزه با فساد اداری و گام برداشتن در روند شفافیت و قانونمندی” را شعار خود می سازد؛ اما با حل شدن در سیستم حکومتی، فسادها نه تنها کمرنگ نمی شود که گسترش می یابد.

در سال های اخیر، در موعد مقرر گزارش سازمان جهانی شفافیت و مبارزه با فساد اداری، رسانه ها، مسوولان، منتقدان، مردم ملکی و صاحبنظران بین المللی درخصوص نفوذ و عمق فساد در افغانستان و جایگاه ننگین آن در جهان سخن پراکنی و قلم فرسایی می کنند اما با گذر زمان، همه چیز فراموش می شود.

در حکومت وحدت ملی، اشرف غنی همراه با دار و دسته اش و عبدالله همراه با دار و دسته اش از یکدیگر سبقت گرفته اند تا در میدان لابی و زد و بند و پارتی و رشوت و اختلاس عقب نمانند؛ تغییر رتبه سومی و چهارمی افغانستان به رتبه ی دومی گواهی بر این مدعا است.

طبق گزارش اخیر سازمان جهانی شفافیت و مبارزه با فساد اداری در سال 2016 میلادی که تحرکات و اتفاقات سال گذشته را ارزیابی می کند؛ افغانستان، کره شمالی و سومالی در صدر فاسد ترین کشورهای جهان قرار گرفتند بدین ترتیب که کره شمالی در جایگاه نخست روی افغانستان را سفید کرد.

با سرپرستی شدن پارلمان، سنا، وزارت دفاع، امنیت ملی، والیان ولایات و نهادهای ارشد دولتی، با تعویق انتخابات تا اطلاع ثانوی، با افزایش خشونت های خانوادگی، با سیر صعودی قاچاق و سوء مصرف مواد مخدر، با علنی شدن رشوت در ادارات، با شکاف عمیق ملت و حکومت و با بسیاری موارد دیگر؛ این سوال پیش می آید که چرا ما اول نشده ایم؟

درحالی که اشرف غنی و عبدالله گوی سبقت در چشم پوشی و حتی دامن زدن به فساد را از حامد کرزی ربوده اند، درحالی که رهبر کره شمالی وزیر دفاعش را به جرم خواب آلودگی در جلسه رسمی به ضرب گلوله کشت ولی سران ارگ نشین در انفعال و سکون بسر می برند و درحالی که پیوینگ یانگ در تحریم شدید جهانی اداره می شود اما کابل از انواع و اقسام کمک های بین المللی بهره مند است؛ کسب رتبه اول حق افغانستان بود و با تداوم این روند در سال های آتی به آن نایل می شویم.

موضوع : اخبار