اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تروریست‌ها پس از تصرف منطقه‌ شیعه‌نشین میرزا اولنگ در بامداد روز شنبه، نزدیک به 80 تن از مردم محل به شمول 30 دختر جوان و زن را با خود به مناطق نامعلومی انتقال دادند.

هنوز واکنش‌ها به دو حمله انتحاری در میان نمازگزاران شیعه در شهر هرات افغانستان فروکش نکرده که شیعیان کشور در منطقه ای دیگر، باز هم با فاجعه مواجه شدند. با گذشت هر روز ابعاد تازه‌ای از جنایت طالبان و گروه داعش در قریه ی میرزا اولنگ وُلسوالی صیاد ولایت سرپل افشا می‌شود. آنچه در این قریه و بر مردم شیعه و هزاره آن رخ داده، حاکی از یک جنایت جنگی تمام‌عیار و نسل‌کشی در این منطقه است که در ادامه حملات دنباله‌دار سه سال اخیر بر شیعیان افغانستان صورت می‌گیرد که به گفته رییس‌جمهور اشرف غنی، حاکی از یک رویکرد جدید جنگی مخالفان مسلح است.

راپور‌های محلی حاکی است حمله‌کننده گان به قریه ی میرزا اولنگ، کالا‌ها و بیرق‌های سفید و سیاه داشته‌اند که بیانگر حضور و هماهنگی دو گروه طالبان و داعش در این حمله و جنایات صورت گرفته است. بر اساس راپور روزنامه نیویارک تایمز، در این حمله مشترک، طالبان به رهبری ملا نادر و داعش به رهبری شیرمحمد غضنفر اشتراک داشته‌اند، اما سخنگوی طالبان با رد هماهنگی میان داعش و طالبان، گفته است که ملا غضنفر، قوماندان برجسته این گروه است. با وجود این ادعای طالبان، منابع محلی از ملا غضنفر من‌حیث یک قوماندان داعش نام می‌برند.

در مورد جنایات صورت گرفته در میرزا اولنگ راپور‌های ضد و نقیضی وجود دارد. آنچه مشخص است اینکه به دنبال تصرف این قریه در روز شنبه(14 اسد)، داعش و طالبان 150 خانواده شیعه هزاره را به گروگان گرفته و زنان و اطفال را از مردان جدا می‌کنند. در مرحله اول حداقل 32 ملکی به شمول زنان و اطفال و 18 نیروی پولیس محلی تیرباران یا سربریده می‌شوند. سه مسجد و تکیه‌خانه و 10 منزل مسکونی نیز در این حمله به آتش کشیده شده‌اند. یک روز پس از این حادثه، راپور‌های جدید دیگری از کشته شدن 30 ملکی دیگر خبر دادند، به دنبال این راپور جدید، هشدارها در مورد سرنوشت 150 خانواده اختطاف شده بیشتر شد تا اینکه یک راپور تکان‌دهنده دیگر نشر گردید.

بر اساس برخی راپور‌های تأیید نشده، ابعاد تازه‌ای از فاجعه میرزا اولنگ افشا شد. بر اساس این راپور‌ها، تروریست‌ها پس از تصرف این منطقه‌ شیعه‌نشین در بامداد روز شنبه، نزدیک به 80 تن از مردم محل به شمول 30 دختر جوان و زن را با خود به مناطق نامعلومی انتقال دادند.

این گونه برخورد تروریست‌ها، جنایاتی را که گروه داعش علیه زنان ایزدی در عراق انجام داد، در ذهن مجسم می‌سازد. هرچند باید گفت به دنبال این راپور، بیش از 230 تنی که با میانجیگری بزرگان قومی از چنگ تروریست‌ها رها شده‌اند، گفته‌اند اختطاف شدن زنان را تأیید نمی‌کنند و فقط شاهد تیرباران برخی از زنان و اطفال بوده‌اند، اما این مسئله وسعت جنایاتی را که در میرزا اولنگ صورت گرفته است، کم نمی‌کند، البته باید گفت که حکومت در گذشته همواره تلاش کرده حقایق فجایعی از این دست را پنهان کند.

با توجه به آنچه در میرزا اولنگ صورت گرفته، ذکر چند نکته مهم است:

ـ ابتدا اینکه در طول ماه‌های گذشته راپور‌های متعددی از حضور و فعالیت گروه داعش در وُلسوالی صیاد ولایت سرپل نشر شده و شخص والی و مقام‌های امنیتی این ولایت آن را تأیید کرده بودند اما هیچ توجهی به خواست این مقام‌ها و همچنین برای برخورد با هسته‌های داعش و همچنان طالبان نشد تا اینکه فاجعه رخ داد. هنگام حمله به میرزا اولنگ نیز نیروهای محلی خواستار حمایت هوایی و کمک زمینی شدند، اما هیچ کمکی صورت نگرفت.

ـ نکته دوم اینکه در برخی موارد، رویدادهایی به خصوص در ولایت سرپل وجود داشته که حکومت مرکزی و نیروهای خارجی چندان علاقه‌ای برای کمک به گروه‌های قومی ـ مذهبی به خصوص شیعیان افغانستان نداشته‌اند. ولایت سرپل سال گذشته شاهد حمله گسترده طالبان بر وُلسوالی سانچارک بود اما به دلیل اینکه مردم قریه هایی که مورد حمله قرار گرفته بودند شیعه بودند، در کمک‌رسانی تعلل و تأخیر صورت گرفت و تلفات بیشتری برجای ماند. متأسفانه باید گفت که همزمان با افزایش حملات بر شیعیان افغانستان، مفکوره‌های تکفیری نیز علیه آنها ترویج و گسترش یافته است. در این بین، فشارهایی بر رهبران

قومی ـ مذهبی شیعیان افغانستان وجود دارد که به خاطر آنچه وحدت ملی می‌خوانند، این گونه رویدادها را من‌حیث رویداد قومی ـ مذهبی برجسته نکنند. از طرف دیگر، اصل حمله به شیعیان افغانستان در رسانه‌های داخلی کشور نیز بازتاب اندکی داشته است.

نکته دیگر اینکه امریکا در پشت پرده گسترش حضور و فعالیت داعش در شمال افغانستان قرار دارد.

حکومت نیز به دنبال نادیده گرفتن فعالیت‌های مشکوک در حمایت و انتقال داعش، در این مسئله شریک است. از سال گذشته به این سو هشدارهای جدی در مورد جابه‌جایی داعش در شمال افغانستان داده شده است. در این مناطق، برخی پروازهای مشکوک چرخبالهای خارجی راپور شده است. روسیه نیز نسبت به این تحرکات در نزدیکی سرحدات کشورهای آسیای مرکزی بارها ابراز نگرانی کرده و حتی نسبت به مداخله نظامی هشدار داده است.