اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز سه‌شنبه دو خبر خوشایند درخصوص مبارزه با تروریزم و به صورت مشخص مبارزه با داعش نشر شد. نیروهای سوریه دموکراتیک از در هم پیچیدن طومار این گروه تروریستی در شهر رقه خبر دادند و ایتلاف ضد داعش نیز اعلام کرد، این گروه تروریستی ۸۷ فیصد از اراضی تحت اراضی تحت کنترول شان از سال ۲۰۱۴ در سوریه و عراق را از دست داده‌اند.

داعش تسلیم شد و فروپاشید این تیتر خوشایند همزمان با سومین سالگرد تاسیس ایتلاف ضد داعش تمامی رسانه‌ها را دربرگرفت اما به نظر می‌رسد این گروه تروریستی هرگز در سوریه و عراق به پایان کارش نخواهد رسید.

راپور‌های متعددی هستند که درباره شرایط فرزندان داعشی‌ها تنظیم شده نسبت به این بمب‌ های ساعتی هشدار می‌دهند.

روزنامه گاردین در تحقیقی که پس از آزادی شهر موصل نشر کرد نوشت، اطفال داعش یا تسلیم می‌شوند و یا پدرانشان در درگیری‌ها کشته می‌شوند. آنها هنوز هیچ گونه کارت شناسایی نداشته و از سوی جامعه پذیرفته نمی‌شوند و در معرض تهدید قرار دارند.

گاردین نوشت: اطفال داعش با تهدیدات برای انتقام مواجه بوده و اکثر آنها در اردوگاه‌هایی در شمال عراق مخفی شده‌اند و هیچ گونه برنامه‌ و پلانی برای بازپروری آنها وجود ندارد.

صندوق حمایت از اطفال سازمان ملل (یونیسف) نیز در تعین تعداد دقیق آنها ناکام ماند، دولت عراق نیز تصمیم گرفت به دلیل حساسیت این دوسیه از پرداختن به آن خودداری کند.

براساس راپور‌ها دوری و تاخیر در اقدام، استراتیژی کلی بین‌المللی است که مانند روغنی بر آتش این طفلی سلب شده می‌ریزد.

پایان یافتن داعش در سوریه و عراق فاجعه‌ای را بر جای گذاشته که به حمایت مالی کافی و پلان‌های عملی برای مقابله با آن نیاز دارد. من‌حیث مثال طبق آمار یونیسف تنها در عراق بیش از پنج ملیون طفل به کمک عاجل برای حمایت‌های روحی و روانی نیاز دارند.

آمار رسمی حاکی از آن است که از میان ۸ ملیون طفل عراقی،‌ دو ملیون طفل به دلایل مختلفی از جمله آوارگی خانواده‌هایشان و یا ورود به بازار کار از رفتن به مکتب بازمانده‌اند و اکثر آنها نیز پس از این نیز فرصتی برای تکمیل تحصیلاتشان ندارند.

شرایط این اطفال در اردوگاه‌های پناهجویان و آوارگان وخیم‌تر است.

آمارها در سوریه که طبق قوانین جنگی بدترین فاجعه انسانی از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود، بسیار بدتر و وخیم تر است.

بچه شیرهای خلافت

با بررسی دوسیه‌های مربوط به اطفالی که از سوی داعش جذب شده و مجبور به اشتراک در درگیری‌ها می‌شوند فاجعه در سوریه و عراق سخت‌تر می‌شود.

طبق آمار مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه تنها در این کشور بیش از ۱۲۰۰ طفل در سال ۲۰۱۵ به گروه موسوم به بچه شیرهای خلافت پیوسته‌اند.

در موصل نیز تعداد این اطفال به ۹۰۰ تن می‌رسد.

یکی از داعشی‌ها با افتخار در این خصوص می‌گوید تنها ظرف یک سال در نینوا ۴۵۰۰ طفل را جذب کرده‌ایم.

آیا این اطفال خواهند توانست از ترس رهایی یافته و کشتارها و خونریزی‌هایی که خود یک طرف آن بودند را فراموش کنند؟ این سوالی است که تحلیل‌های روانشناسی از پاسخگویی به آن بازمانده‌اند.