اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شبکه خبری فرانس24 در گفتگوی ویژه ای با فردریک تیسو سرقونسول فرانسه در کردستان عراق، نظر وی را خاصتاً درباره موضوع استقلال کردستان جویا شد.

فردریک تیسو در این مصاحبه، بی‌محابا می گوید که از هیچ تلاشی برای برگزاری همه پرسی تعین سرنوشت و استقلال کردستان عراق فروگذار نمی کند.

وی مدعی است که با توجه به ژیوپلیتیک منطقه که قدمت آن به خیلی وقت پیش یعنی به سال 1920 زمان فروپاشی امپراتوری عثمانی بر می گردد ملت کرد نتوانسته سرنوشت خود را به دست گیرند در حالی حق آنهاست که سرنوشت خود را خود تعین کنند. به هر حال، امروز کردها بیشتر از هر زمان دیگری برای داشتن حق تعین سرنوشت سزاوار هستند. آنها حق دارند به استقلال و توانایی زنده گی مستقل را داشته باشند. من کاملا از این حق برای کردها دفاع می کنم و بر این باورم که به زودی این هدف برای کردها محقق خواهد شد.

وی در عین حال تصریح کرد: آرزوی استقلال که من درباره کردها دارم، فقط درباره کردستان عراق است. زیرا کردها اکنون بین چهار کشور ایران، عراق، ترکیه و سوریه تقسیم شده اند و هر کدام آنها بینش خاص خود را از آینده و توسعه دارند که با دولت مرکزی حاکم بر مُـلکی که در آن قرار دارند عجین شده است. اما این وضع برای کردستان عراق صدق نمی کند و آنها بیشتر از هر زمان دیگری برای استقلال آماده گی دارند.

مجری پروگرام در ادامه این گفتگو تردید مسعود بارزانی برای برگزاری همه پرسی را مطرح کرد که هر بار اعلام می کند همه پرسی استقلال کردستان به زودی برگزار خواهد شد و بعد حرف خود را پس می گیرد.

فردریک تیسو در همین باره گفت: فکر می کنم مسعود بارزانی برای برگزاری همه پرسی استقلال کردستان آماده گی داشته باشد. او چندین بار همین مسئله را عنوان کرده است .اما مشکل اختلافاتی است که کردها با خود دارند. بارزانی برای حل مشکلات داخلی کردها، خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخاب رییس جدید پارلمان کردستان عراق شده است. او اعلام کرده است با احزاب سیاسی کردی برای حل بحران داخلی نیز آماده رایزنی است.مشکلی که برای برگزاری همه پرسی در کردستان عراق وجود دارد ، اختلاف نظر میان خود کردهاست. مسعود بارزانی برای حل مشکلات داخلی کردستان حتی برگزاری انتخابات برای تعین رییس جدید اقلیم کردستان را نیز پیشنهاد داده و اعلام کرده است که حتی خود نیز در آن نامزد نخواهد شد.

تیسو سپس ادعا کرد: شرایط اکنون در حال دست به دست هم دادن برای برگزاری همه پرسی تعین سرنوشت و استقلال کردستان عراق است. در نتیجه به محض آنکه کردها اختلافات خود را حل کنند و به یک نتیجه کلی برسند به بغداد خواهند گفت: اکنون 100 سال است که ما باهم زنده گی می کنیم، اما حالا می خواهیم که از شما جدا شویم.

وی در پایان سخنان خود نیز در اظهاراتی تحریک‌آمیز، ابراز امیدواری کرد که حتی اگر فقط برای یک روز هم که شده، نخستین سفیر فرانسه در کشور مستقل کردستان باشد.

بدین ترتیب، دولت فرانسه که در 5 سال گذشته از مهمترین حامیان عناصر مسلح و تروریست‌های حاضر در سوریه بوده، اکنون برای تجزیه عراق نیز نقشه دارد و این پلان استعماری-صهیونیستی را رسماً و بدون پنهان‌کاری، اعلام می‌کند.

موضوع : اخبار