اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دفتر مطبوعاتی رییس اجرایی کشور روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه‎ای اعلام کرد که محترم داکتر عبدالله در سومین نشست شورای وزیران خواستار بررسی میزان اثرگذاری مشاوران خارجی در وزارتخانه‎های دولت شده است تا میزان اثرگذاری مشاوران خارجی مشخص شود که آنها تنها حقوق‎بگیر نباشند و همچنین باید بر ظرفیت‎سازی نیروهای داخلی کار شود.

 

این بازنگری جناب عبدالله در حالی است که طی سیزده سال گذشته بیش از پنج هزار مشاور خارجی در کشور حضور داشتند که وجود آنها نه تنها مفید نبود و نیست بلکه باری بردوش ملت بودند چرا که آنها معاشاتی دارند که حتی از اوباما که به خیال خودش دنیا را اداره می کند بالاتر است.

 

در حال حاضر تعداد مشاورین خارجی در افغانستان 5 هزار نفر است و این تعداد افراد شاید در کشور خود با ارایه چند مقاله مفید بودند اما در کشور ما به هیچ وجه مفید نیستند. چون هم آشنایی ندارند و هم محیط غریبه است و اگر این تعداد از مشاورین برای کشور ما مفید است لطفا کسی بگوید کارهایی که تا کنون انان انجام دادند که برای کشور ما مفید بوده و مشکلی را حل کرده است، کدام است؟

 

این تعداد افراد با معاشات بالایی که داشتند فقط فشاری برای حکومت و ملت بودند و گرنه هیچ موثریتی ندارند و گزارش هایی که آنها برای جریانی آماده می کنند دیده شده که همه از اینترنت گرفته می شود و فقط بعضی از کلمات عوض شده است. با این کیفیت کاری که آنها دارند بسیاری از افراد ملکی ما هم دارد. مثلا در دانشگاه هایی که این مشاوران درس خواندند بسیاری از مردم ما هم درس خواندند اما فقط مشکل اینجا است که مردم ما اعتماد به نفس ندارند و فکر می کنند چون آنها خارجی هستند حتما چیزی بیشتر می دانند.

 

اگر یک مشاور برای پالیسی بزرگی در پیشبرد استراتژی طرحی می دهد و اگر بعد از اجرای آن طرح دیدیم که طرح ان مشاور چندان موثریت نداشت، چه کسی باید جواب بدهد؟

 

در طی جنگ های سی چهل سال افغانستان همه چیز کشور از بین رفت آن هم توسط مشاورینی که از خارج آمدند که یا از امریکا بودند یا از یک کشور اروپایی. اما هیچ وقت در طول تاریخ به این پیمانه ما مشاور نداشتیم . کارهای آن مشاورین در گذشته تا حدی موثر بود اما این خیل عظیم از مشاوران امروزه هیچ موثریتی ندارند.

 

دلیل موثریت آن مشاوران این بود که آنها تحت اداره دولت افغانستان بودند و مردمی هم که در راس بودند همه مسووولیت پذیر و وطن دوست بودند نه اینکه فقط به فکر خود باشند.

 

به هر حال باید گفت: این وظیفه دولتمردان افغانستان است که از این مشاوران چگونه استفاده کنند. وقتی مقامات محترم، آنها را از خود بالاتر می دانند، پس باید انها ثابت کنند که بالاتر هستند و کارهای مفیدی انجام دهند اما متاسفانه تا کنون هیچ موثریتی از این مشاوران دیده نشده است.

 

گزارشات نشان می دهد درسالهای گذشته متخصصین خارجی قریب ده میلیارد دالر معاش گرفتند که این مقدار پول از بودجه افغانستان است یا از کمک های اتحادیه اروپا .

 

به یقین ما زمانی از با فرهنگ ترین مردم بودیم و تمام کشورهای دنیا تقریبا از فرهنگ ما پایین تر بودند و افغانستان با شعورترین مردم بود که وجود بزرگان دانش و هنر نشانی بر این مدعا است. اما متاسفانه در طی این چهار دهه تمام انسانیت از بین رفته و تنها راه حل این است که تطبیق قانون شود که مردم بفهمند ما تا ابد نمی توانیم دست به جیب کشورهای دنیا بکنیم.

 

افغانستان در تمام طول مدت تاریخ یک تخته خیز برای پیشرفت و ترقی کشورهای دنیا بوده است. باید برای تربیت مجدد فرهنگ سازی و تطبیق قانون شود. ما برای تطبیق قانون کاری نمی توانیم بکنیم چون قراردادها با تقاضاهای وزارت خانه ها انجام می شود و ما متخصص نداریم و اگر هم متخصص بیاوریم شاید مثل تمام متخصصین کیفیت نداشته باشد. ما باید متخصصین داخلی خود را تست کنیم و به کار بگیریم چرا که متخصصین خارجی فقط نقطه عطف شان این است که خارجی هستند. متخصصین ما در اروپا و امریکا مشغول به کار هستند اما در افغانستان نه ! چرا که مردم ما خود را باور ندارند و دنبال خارجی ها هستند.

 

لذا یکبار دیگر یادآور می شویم که اگر دولت وحدت ملی بخواهد اشتباهات کرزی را تکرار نکند، باید از متخصصین داخلی استفاده کند تا هم به جامعه آسیب نرسد و هم حکومت بی فایده معاش ندهد.