اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از گذشت چندین ماه از جنگ فاریاب سرانجام جنرال دوستم با پیروزی از میدان جنگ بیرون آمد. در حال حاضر تمام ساحه های این ولایت از وجود طالبان پاکسازی شده است. این در حالی است که طی 13 سال گذشته جنگ ها در این مناطق و اطراف آن ادامه داشته است اما با حضور جنرال دوستم معاون اول رییس جمهور جنگ سنگین فاریاب پس از چند ماه با پیروزی نیروهای کشور پایان یافت.

 

عنایت بابر فرهمند عضو مجلس نمایندگان افغانستان در مورد چگونگی پیروزی جنرال دوستم در میدان جنگ فاریاب در برنامه خط کابل گفت: فاریاب در حالت سقوط قرار داشت و ممکن بود یک فاجعه بزرگ انسانی رخ بدهد اما در حال حاضر ساحات مربوط به فاریاب کاملا از وجود مخالفان مسلح پاک سازی شده است.علیرغم گفته های برخی افراد مبنی بر استفاده از معاملات در خاموشی آتش جنگ هیچ گونه معاملاتی در میدان جنگ فاریاب صورت نگرفته است. تنها مساله ای که سبب روشن نگه داشتن آتش جنگ طی 13 سال گذشته شده بود عدم هماهنگی و مدیریت سالم در مناطق جنگی بوده است. خوشبختانه با استفاده از تجربه جنرال دوستم نیروهای موجود در منطقه و نیروهای کمکی درست رهبری و هماهنگ شدند و ساحه را پاک سازی کردند.

 

وی افزود: براساس اظهارات معاون اول رییس جمهور جنگ توسط استخبارات پاکستان اداره می شده است که برای ثابت کردن این ادعا اسناد و شواهد وجود دارد. برای مثال یکی از جنرال های سابق استخبارات پاکستان در منطقه حضور داشت و جنگ در 15 ولایت کشور را رهبری می کرد و به طالبان محلی آموزش ساختن بمب و انتحاری را می داد که خوشبختانه در این عملیات ها کشته شد. برخی ادعا می کنند که مردم عادی به جای طالبان کشته شدند اما برای رد این موضوع جمعی از نمایندگان مجلس و دیگر مقام ها از نزدیک ساحه را مشاهده کردند که عدم صدق این موضوع مشخص شد.هیچ گونه انتقام گیری در این مناطق صورت نگرفته است وکسانی که این ادعاها را می کنند از جاهای دیگر برنامه می گیرند و سناریوهای خیالی را راه اندازی می کنند تا مانع پیشرفت حکومت وحدت ملی شوند.

 

این نماینده مردم در خانه ملت در مورد انتخاب ولایت فاریاب توسط دوستم برای مبارزه با مخالفان گفت: جنرال دوستم 2 طرح را در 2 دوره تاریخی افغانستان پیش کش کرد. یکی در دوره آقای کرزی بر این اساس که گروه دفاعی خاص ایجاد شود که متاسفانه در آن زمان رد شد و دیگری بعد از تحلیف ریاست جمهوری که در اولین جلسه شورای امنیت جنرال دوستم پیشنهاد داد تا پیش از آغاز فصل بهار عملیات هایی علیه مخالفان به خصوص در قندوز صورت گیرد اما به تعلیق افتاد. بلاخره شورای امنیت به این نتیجه رسید که دشمن رو به گسترش ساحه حاکمیت خود در بدخشان، قندوز و فاریاب است.

 

عنایت بابر فرهمند عملکرد جنرال دوستم در فاریاب را قومی ندانست و گفت: این برداشت همان کسانی است که این جنگ را نسل کشی می دانند. این سخنان مردود است به این دلیل که اگر فاریاب سقوط کند میدان جنگ به تونل سالنگ و بدخشان کشیده خواهد شد. فاریاب دروازه شمال است و این عملیات ها با موافقت رییس جمهور و شورای امنیت ملی این امر صورت گرفت. اگر رییس جمهور با جنگ فاریاب موافق نبودند در شورای امنیت ملی فیصله صورت نمی گرفت. دلیل این که طرح اول وی در حکومت وحدت ملی نیز مورد موافقت صوت نگرفت وجود ستون پنجم است. افرادی برای مغشوش ساختن رییس جمهور و دولت تلاش می کنند. افرادی مانند امرخیل آمدند و ذهنیت رییس جمهور را مغشوش ساختند که ملیشه سازی صورت می گیرد اما پس از آغاز عملیات ها هم رییس جمهور و هم مردم افغانستان مطمین شدند که جنرال دوستم به خاطر ملیشه سازی نمی رفته است و برای تامین امنیت در منطقه می جنگد.

موضوع : اخبار