اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اشرف غنی که هنوز سیاست مشخص و روشنی درخصوص سوق دهی کابل به سمت برخی قدرت ها و یا کناره گیری منفک از دیگر قدرت ها در منطقه اتخاذ نکرده است اینک راهی واشنگتن شده است.

 

ایران، چین، پاکستان، هند، روسیه، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ارمنستان، ترکیه، عربستان، قطر در منطقه و نیز بسیاری از کشورهای اروپایی جزو کشورهای هدف و مقصد های ازقبل تعیین شده ای هستند که می بایست با سیاست دیپلماتیک آنان را چینش و گزینش کرد.

 

این امر در رویه ای خلاف جهت عرف جهانی در حکومت وحدت ملی در حال انجام است به گونه ای که پس از ماه ها سپری شدن از تحلیف ریاست جمهوری اشرف غنی و ریاست اجرایی عبدالله در بدنه ارگ، همچنان کشورهای تاثیرگذار تر در حاشیه اند و کشورهای دورتر در بطن!

 

به عبارتی دیگر غنی به بهانه غم شریکی با بلا دیدگان برفکوچ در پنجشیر و بدخشان و سالنگ سفر خود را به تهران لغو و تا اطلاع ثانوی به تعلیق می اندازد در حالی که اینک آهنگ سفر به کاخ سفید و دیدار با مقامات یانکی را می نوازد.

 

مهره چینی سیاه و سفید در امور سیاست خارجی توسط عبدالله و اشرف غنی در جهان سیاستی که نمی بایست دشمنی و دوستی را کاملا از یکدیگر منفک دانست نمی تواند به نفع افغانستان 2015 تا 2025 باشد.

 

بدین ترتیب روا نیست که هند و ایران همچنان در انتظار تعیین خط مشی جدید حکومت جدید وحدت ملی با دولت های خود بمانند و در مقابل چندین سفر غربی اروپایی و امریکایی بصورت فشرده تدارک دیده شود.

 

درحالی عبدالله در یک سفر غیررسمی به هند رفته است که گویی وی و اشرف غنی شطرنج بازی می نمایند و اگر بنا باشد هریک جداگانه به کشورهایی که خود رابطه بهتری با انان دارند سفر نمایند که پس وحدت ملی کجا نمود می یابد؟ مگر نه اینکه عرصه سیاست خارجی نمایش یک بام و دو هوا نیست و می بایست پیش از تقسیم قدرت فکری به حال خط مشی دیپلماتیک منطقه ای و بین المللی می شد.