اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهوراشرف غنی بجای شنیدن صدای معترضین و پیگیری خواسته هایشان، به آنها دستور سکوت داد!

در پی انفجارهای هفته گذشته و برگزاری تظاهرات و تحصن اعتراض‌آمیز در کابل، ریاست جمهوری افغانستان دیروز جدی‌تر از روزهای گذشته به معترضان کابل هشدار داده است که به تحصن و تجمع در پایتخت پایان دهند. ظاهراً وساطت نماینده گان ولسی جرگه نیز بین مردم و رییس جمهور نیز نتیجه‌ای نداده است.

در کشمکش‌های بین معترضان و حکومت، احزاب سیاسی نتوانسته‌اند نقش سازنده‌ای ایفا کنند. برخی از این احزاب با استفاده از آب گل‌آلود و نزدیک شدن به ارگ ریاست جمهوری برای شعله‌ور شدن این اختلافات تلاش می‌کنند و برخی هم در انتظار اینکه چه‌کسی برنده خواهد شد یکی به نعل و یکی به میخ می‌زنند.

گفته می‌شود که معترضان به ناامنی‌های کابل موسوم به جنبش رستاخیزتغییر خواستار کناره‌گیری حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و سایر مقامات ارشد امنیتی شده‌اند.

از سوی دیگر، می‌توان گفت که کشمکش‌های اخیر بین حزب جمعیت اسلامی و ارگ ریاست جمهوری و تجمع معترضان در شهر کابل، احزاب و جریان‌های سیاسی را تا حدودی به دو جناح حامی و مخالف اشرف غنی تقسیم کرده است و برخی از احزاب هم با رعایت جانب احتیاط از این کشمکش‌ها به‌دور مانده و از هیچ جناحی حمایت نمی‌کنند.

با این وجود، صبغت‌الله مجددی رییس شورای احزاب جهادی و ملی در واکنش به کشمکش‌های معترضان و حکومت با برگزاری نشست خبری اعلام کرد که دولت باید خواسته‌های مشروع معترضان را بپذیرد ولی برکناری مقامات ارشد حکومتی مناسب نیست.

وی با رعایت جانب احتیاط از یک طرف از حکومت می‌خواهد خواسته‌های به‌اصطلاح مشروع معترضان را بپذیرد و از طرف دیگر از موضع اشرف غنی مبنی بر عدم برکناری مقامات ارشد امنیتی حمایت می‌کند.

رییس شورای احزاب جهادی و ملی افغانستان تصریح کرد که نظام فعلی در کشور نتیجه‌ فداکاری ملیون‌ها شهید و جانباز افغان است پس حکومت نیز از حقوق و خواسته‌های مردم نباید چشم‌پوشی کند و برای حل‌وفصل اختلافات و مواجهه با چالش‌های موجود اجماع ملی صورت گیرد.

صبغت‌الله مجددی اظهار داشت: شورای احزاب جهادی و ملی اعتراض را حق قانونی مردم می‌داند و از خواسته‌های مشروع آنها حمایت می‌کند اما در پیامی به معترضان گفت: به‌عنوان یک کلان و ریش‌سفید از شما می‌خواهم تا خیمه‌های تحصن خود را که باعث مزاحمت در کابل شده است، بردارید و خواسته‌های خود را از طریق مذاکرات با ارگ ریاست جمهوری دنبال کنید.

برخی می‌گویند که مخالفان اشرف غنی خاصتا احمدضیا مسعود و عطامحمد نور اعتراض‌های اخیر علیه ریاست جمهوری را سازماندهی کرده‌اند.

این در حالی است که پس از تلاش ناکام برای هدف قرار گرفتن رهبران اقوام تاجک در مراسم خاکسپاری پسر معاون مشرانوجرگه انگشت اتهام به‌سوی حنیف اتمر مشاور امنیت ملی نشانه گرفته شد.

مخالفان رییس‌جمهور از فعالیت‌‌های مشاور امنیت ملی نگرانند و خواستار برکناری وی هستند، اما حنیف اتمر از متحدان رتبه یک اشرف غنی محسوب می‌شود که به نظر می‌رسد رییس‌جمهور راضی به برکناری وی نخواهد شد.

حال باید منتظر ماند؛ آیا وساطت برخی احزاب مانند شورای احزاب جهادی و ملی افغانستان یا هیئت 34نفره ولسی جرگه بین حکومت وحدت ملی و معترضان نتیجه‌ای خواهد داشت یا خیر؟

 

 

موضوع : اخبار