اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از وعده هایی که رییس جمهور اشرف غنی قبل و بعد از انتخابات به مردم افغانستان داده بود معلوم می شود که بنابر فشارهای مافیای داخلی و مهم تر از همه خارجی که در راس آن جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و.. واقع است به ناکامی مواجه می شود. اشرف غنی در مصاحبه های متعدد خویش گفته بود که ساختار دولت کدام شرکت سهامی نیست. در این شکی نیست که رییس جمهور غنی یک شخص وطن پرست و پاک است ولی متاسفانه بنا بر فشار هایکه چه از داخل وبه خصوص ازطرف خارج وارد میشود موصوف را در حالت دفاعی و یا بهتر ګفته شود در حالت ناتوانی قرار داده است.

 

از انتخابات و پیروزی غنی به صفت رییس جمهور نزدیک به ده ماه سپری می شود ولی تا حال به تشکیل یک کابینه موفق نگردیده اند. در این راستا علت واضح است که افغانستان فعلآ دو زمامدار دارد که یکی خود اشرف غنی است که از طرف مردم افغانستان به اکثریت آرا انتخاب شده و شخص دوم عبدالله عبدالله است که از طرف جان کری وزیر امور خارجه امریکا متحده انتصاب شده است.

 

اگر بتاریخ انتخابات ممالک دیگر جهان مرور کنیم هیچ وقت دیده نشده که شخص بازنده به صفت رییس اجرایی و یا صدراعطم برگزیده شود. قابل تذکر است وقتی که در دور دوهم انتخابات آمریکا کاندید جمهوریخواه اقای میت رامنی در مقابل رییس جمهور اوباما شکست خورد، حتی معاونت ریاست جمهوری را چه میکنی که یک پست عادی هم به میت رامنی داده نشد. حیثیت و موقعیت افغانستان برای آمریکا مانند لابراتوار است، هر تجربه که در جای دیگر نتواند در اینجا بسیار به آسانی ان را عملی می کند. مثل مشهور است که می گوید: این زور لاله است که انگور در تاکها است.

پیشنهاد بعدی:  غیرت داشته باشید، پاکستان را تحریم کنید!

 

آمریکا قصدآ و عمدآ چنین عمل خاینانه را مرتکب شد که یک شخص بازنده را به اصطلاح “خار بغل” در پهلوی اشرف غنی سنجاق نماید. امریکا این عمل خاینانه را وحدت ملی عنوان کرد، بلکه این عمل باید تضاد ملی نامیده شود. در اینجا سوال پیدا می شود که آمریکا چرا شخص بازنده را که عبدالله باشد به صفت رییس اجرایی تعبیه کرد؟ باید گفته شود که کشورهای امپریالستی بخصوص آمریکا می خواهد که افغانستان یک رهبری ضعیف و تقسیم شده داشته باشد که همیشه محتاج فرامین دیکته شده قصر سفید واشنگتن باشد.

 

مثل دیگری است که می گوید: سگ ها در بین خود دشمن، ولی در مقابل فقیر یکی است. آمریکا، روسیه و ایران با هم اختلافات زیاد دارد ولی در مورد افغانستان با هم نظر مشترک دارد، به این اساس جان کری به مشوره شوروی، ایران، پاکستان و هند و تقریبآ تمام ممالک اروپای عبدالله را بصفت رییس اجرایی برگزید.

 

همچنان می گوید که در یک اتاق صد فقیر زندگی می توانند بکنند ولی در یک مملکت دو پاچا با هم کنار نمی تواند بیایند. در زمانهای قدیم متل چهار کلاه را شنیده بودیم ولی اکنون افغانستان توسط شش کلاه اداره می شود یعنی اشرف غنی، پشتون با دو معاون اش هر یک جنرال دوستم ازبک، سرور دانش هزاره. رییس اجرایی عبدالله تاجک پنجشیری با دو معاون اش هر یک انجنیر محمد خان پشتون یک شخص عاطل، باطل، خنثی، بی معنی و به اصطلاح یک نان خور اضافی. شخص دوم محمد محقق هزاره، یک شخص شدیدآ فعال و ضد پشتون. در این ساختار بوضوح دیده می شود که پشتون ها در اقلیت و اقوام دیګر در اکثریت مطلق هستند بخصوص پنجشیریها و هزاره ها.

پیشنهاد بعدی:  استقبال از توافق اولیه تهران و واشنگتن اما...

 

وعده هایی که از طرف رییس جمهور اشرف غنی در مورد تعیین اشخاص ورزیده به مردم افغانستان سپرده شده بود که وزرای کابینه و روسای اداره های مهم باید اشخاص باشد که اراسته با تعـلیـمات عــالــی، باتجربه، وطنپرست ، مبرا از تعصبات سمتی، قومی، زبانی، نبودن سابقه جنایات، رشوتخوری، فساد اداری، خویشخوری وغیره و غیره باشد ګماشه میشوند. ولی در این روزها در مطبوعات افغانستان دیده می شود که اشرف غنی به آرمانهایی که دراین زمینه داشت بنابر مداخلات و در اندازی رییس اجرایی عبدالله به یک بن بست نامعلوم مواجه شده است.

 

از جانب دیگر اخبار تازه که افغان جرمن انلاین از پژواک نقل قول کرده یک پاراگراف مهم آن در اینجا بطور نمونه بشما تقدیم است:” معاون مرستیال یکتن از افراد نزدیک به رییس جمهور اشرف غنى، به آژانس خبرى پژواک گفت که معرفى کابینه، تنها به اراده رییس جمهور و رییس اجرایی نیست، بلکه حلقاتى در هردو طرف وجود دارند که بخاطر سهیم شدن درحکومت تلاش مى کنند.” اقای معین مرستیال به ادامه گفتار خود اضافه میکند و می گوید: گروه ها، احزاب و افراد مختلف در اطراف رییس جمهور و رییس اجرایی، تقاضاهاى زیادى دارند که باید در حکومت سهیم شوند اما افرادى که از سوى این حلقات معرفى می شوند، برابر به معیارها نیستند که رییس جمهور تعیین کرده و این، باعث تاخیر در معرفى کابینه شده است.

 

گرچه آقای معین مرستیال این حلقات چه داخلی و یا خارجی باشد بطور مشخص واضح نکرده ولی در مورد حلقات داخلی باید گفته شود که حزب جمعیت اسلامی، اتحاد شمال و ستمی های شورای نظار، حزب جنبش ملی به سرکردگی دوستم، محمد محقق عضو حزب وحدت، و سرور دانش سابق معاون کریم خلیلی عضو حزب وحدت در مورد تعین اشخاص برای کابینه شدیدا با هم در اختلاف اند. به احتمال قوی باید گفته شود که سیاسون آمریکا، انگلیس، ایران، روسیه، پاکستان و به گمان غالب هندوستان در این موضوع دخیل هستند.

پیشنهاد بعدی:  تهديدات لشكر جنگوي براي افغانستان

 

از جانب دیگر به اصطلاح آوازه های سر چوک حاکی است که تدابیر یک کودتا براه انداخته خواهد شد و داکتر عبدالله توسط هوادارانش که اتحاد نامقدس شمال است قدرت را غصب خواهد کرد. به احتمال قوی دراین کودتا حزب جمعیت اسلامی به سرکردگی عطا نور والی بلخ، حزب جنبش به سرکردگی دوستم و حزب وحدت به سرکردگی کریم خلیلی که اعضای برجسته آن محمد محقق و سرور دانش هستند با یک دیگر دست همکاری داده و حکومت منتخب رییس جمهور غنی را سرنگون خواهد کرد.

 

ناگفته نباید گذاشت که در این دسایس سازمانهای استخباراتی پشت پرده سهم خواهد گرفت.

 

از خدای متعال خواهانم که دسایس دشمنان افغانستان چه داخلی و یا خارجی باشد تحقق ناپذیر باشد و آرمان های شوم خود را بگور ببرند. و من الله توفیق

 

 

پاچا

موضوع : اخبار