اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اشرف غنی به عنوان رییس جمهور وعده های زیادی برای اجرای توافقنامه داد اما در حال حاضر وی نقش رییس جمهور منتخب مردم را بازی می کند و خود را به عنوان رییس جمهور مشروع محق می داند که تمام صلاحیت ها را در دست داشته باشد!

 

موضع گیری های اخیر جنرال دوستم نشان می دهد که حکومت وحدت ملی به لحاظ سیاسی پارچه و پارچه و پراکنده است. جنرال دوستم دو روز قبل در پایگاه خود در جوزجان، در شمال افغانستان اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رییس اجرایی این کشور را به قوم گرایی و منطقه گرایی متهم کرد.

آصف آشنا آگاه مسایل سیاسی گفت: با توجه به عمل هایی که در حکومت وحدت ملی وجود دارد ما تا دولت و ملت شدن راه درازی در پیش داریم و ما داریم آن را با همین افت وخیزها سپری می کنیم.

 

وی افزود: نفس آنچه جنرال دوستم به عنوان مساله انحصار قدرت و تمامیت خواهی و همه چیز را در یک نهاد جمع کردن درباره حکومت گفته است کاملاً درست است. تمام آن چیزهایی که جنرال دوستم اشاره کرده است، حقایقی است که ما نمی توانیم آن را انکار کنیم. به این موضوع نه تنها جنرال دوستم پرداخته بلکه یار دیگر انتخاباتی اشرف غنی، احمدضیا مسعود هم قبلا به این مسایل پرداخته است و همچنین سر و صدای شریک قدرت اشرف غنی در ریاست اجرایی ماه های قبل از رسانه ها بر آمد چرا که آنها نتوانستند مشکلات را در درون رفع کنند.

 

آشنا ادامه داد: رییس اجرایی در آن زمان گفت که با ما به عنوان مسافران درون حکومت برخورد می شود و درطول سه ماه هیچگونه دیداری با ما انجام نمی شود. اگر از لایه های درونی حکومت وحدت ملی بیرون بیاییم، جریان های سیاسی اپوزیسیونی عین همین انتقادها را بر تیم ارگ دارند که اینها فرصت، قدرت وثروت را انحصار کردند بیرون از جریان های سیاسی حرکت های مدنی و سیاسی علیه این جریان راه اندازی شد. جدی ترین نمونه آن اعتراض میلیونی جنبش روشنایی علیه بی عدالتی که در تصمیم گیری های حکومت وحدت ملی در افغانستان تجربه شده است، بود. تمام این مسایل را که کنار هم بگذاریم یک چیز را نشان می دهد و آن این است که آنچه را که دوستم می گوید مصداق های عینی بسیار دارد و اعتراضی است که جانب ارگ نمی تواند آن را انکار کند.

 

وی، با بیان اینکه این حکومت بر اساس تواقنامه سیاسی بوجود آمد، افزود: اشرف غنی به عنوان رییس جمهور وعده های زیادی برای اجرای توافقنامه داد اما در حال حاضر رییس جمهور در حال بازی کردن نقش رییس جمهور منتخب توسط مردم را بازی می کند و خود را به عنوان رییس جمهور مشروع محق می داند که تمام صلاحیت ها را در دست داشته باشد. در حال حاضر مراجع تصمیم گیری در افغانستان به دست عده ای مشخص است و ما در دوره حکومت وحدت می وضعیتی را سپری می کنیم که هیچگونه مشروعیتی در آن وجود ندارد. بازی سیاسی اشرف غنی سبب شده است که پارلمان افغانستان مشروعیت خود را از دست دهد. اگر وی در راه اصلاحات انتخاباتی مانعی خلع نمی کرد و اصلاحات انتخاباتی بر اساس توافقنامه سیاسی اجرا می شد ما امروز یک پارلمان مشروع داشتیم. اشرف غنی از نفس داشتن یک پارلمان مشروع احساس خطر می کرد. همین کارها و دیکتاتوری های وی باعث شده است که اطرافیان اشرف غنی در ارگ یکی یکی شروع به انتقادهای چنین شدید کنند و عدم توجه رییس جمهور به این افراد باعث شده است که آنها انتقادهای خود را رسانه ای کنند.

موضوع : اخبار