اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کرزی به معنای تمام یک سیاستمدارهوشیار است و می تواند سرمشقی برای رییس جمهور غنی باشد تا حداقل سیاست مواجهه با لحظات حساس را یاد گیرد.

حامد کرزی که زمانی نه چندان دور و با حمایت امریکا از یک مرد گمنام به فرد اول افغانستان تبدیل شد، توانست با استعداد سیاستمداری خود 15 سال بر افغانستانی حکومت کند که در چند دهه اخیر هیچ دولتمردی به مانند وی نتوانسته بود با وجود خیانت ها و تفرقه ها بر تخت ریاست بنشیند.

 

بار دیگر رییس جمهور سابق این استعداد سیاستمداری خود را در مراسم گرامیداشت پنجمین سال ترور برهان الدین ربانی به رخ همگان کشید و زمانی که سیاف از مجاهدین حمایت می کرد و برخی با شعار “مرگ بر کرزی” درصدد برهم زدن مراسم بود با رفتن به پشت تریبون با خوشرویی همیشگی، مردم رابه آرامش دعوت کرد.

 

کرزی در سخنرانی خود با اشاره به امضای صلح با حزب اسلامی افغانستان گفت: زمانی که گلبدین حکمتیار را برادر خطاب می کردم، همه مرا دشنام می دادند.

 

وی که سیاستمدار لحظات دشوار است با زیرکی تمام شعارهای “مرگ بر کرزی” را تلاش امریکا برای بی ثباتی افغانستان دانست و با لبخند به تکرار این شعار پرداخت که خنده حضار را در پی داشت و بار دگیر مانع برهم خوردن مجلس شد.

 

این سیاستمدار کارکشته که حاضرین را به هوشیاری در عمل دعوت می کرد از فردایی گفت که طالبان به میز مذاکره می آیند که همان سیاست دولت های افغانستان را نشان می دهد که هرچند برخی در گذشته دشمن خطاب می شدند اما اکنون در بدنه حکومت حضور دارند که تازه ترین نمونه آن امضای تواقنامه صلح با حکمتیار است.

 

وی با اشاره به عکس منتشر شدهِ ماه گذشته در فیسبوک از یک پیرمرد که بر سر دو قبر کنار هم (یکی از نیروهای امنیتی و یکی طالب) نشسته است این پیام را به مردم داد که هم طالب و هم دیگر مردم از یک ملت هستند و باید با احتیاط دست به مخالف زد.

 

کرزی در پایان سخنرانی با در آغوش کشیدن یکی از شعاردهندگان گفت که افغانستان سرزمین آزادی بیان است و ما همواره برادر می مانیم و بار دیگر بیان کرد که تمامی نفاق ها از سوی امریکایی است که طی این سال ها همواره بر مرگ کرزی شعار می داده است.

 

کرزی همانند یک کارگردان نمایشی عمل می کند که توانایی اجرای هر ایده ای را در دولت دارد و روز گذشته نیز توانست از شعارهای بر ضد خود در جهت منفعتش استفاده کند.

 

فردی که از یک مرد گمنام به فرد اول حکومت افغانستان رسید، با زیرکی از افراد قدرتمند در جهت اهداف خود در کشور استفاده کرد و اکنون نیز همانند دوران ریاست جمهوری از اهداف خود می گوید، می تواند سرمشقی برای رییس جمهور غنی باشد تا حداقل سیاست مواجهه با لحظات حساس را یاد گیرد.

 

کرزی به معنای تمام یک سیاستمدار هوشیار است و هر چند که نمی تواند بر سیاهی های سیاست وی در دو دوره ریاست جمهوری چشم پوشید اما به تمامی دولتمردان و مردم نشان داد که نمی توان به راحتی وی را از صحنه سیاسی حذف کرد و یا نادیده گرفت.

موضوع : اخبار