اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اشرف غنی با شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل می توانست نگاه جهانیان را معطوف سیاست تروریست پروری پاکستان در قبال افغانستان کند اما این فرصت نیز مانند هزاران فرصت دیگر از میان رفت…

 

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از حمایت پاکستان از تروریستان به شدت انتقاد کرد و گفت: پناهگاه های امن گروه های هراس افکن در پاکستان است و حملات اخیر در کشور از آن طرف خط دیورند، در پاکستان طرح ریزی و سازمان دهی شده بود.

 

دانش در حالی با انتقاد تند از سیاست پاکستان در قبال افغانستان در بزرگترین گردهمایی سران کشورهای جهان سخن می گفت که پس از برکناری دولت طالبان هیچ یک از دولتمردان با دانستن این حقیقت که تمامی نارامی ها از سوی این کشور سازماندهی می شود، اقدام عملی صورت نداده اند و تنها دست به انتقاد زده اند.

 

دانش در این مجمع تنها دوباره به بازگویی سخنانی پرداخت که هم جامعه جهانی و هم مردم افغانستان پی برده اند که فقط در حد شعار است و هنوز هم رهبران حکومت وحدت ملی نتوانستند بعد از دو سال، مشکلات خود را حل کند چه برسد به معضلات امنیتی و اجتماعی کشور.

 

اگر معاون دوم رییس جمهور با افتخار از رسیدن به شفافیت در انتخابات افغانستان سخن می گوید، باید بیان می داشت که پس از کشمکش های دوساله، تنها مفاد از عهدنامه سیاسی حکومت وحدت ملی است که آن هم ناقص به امضا رییس جمهو رسید و هنوز هم از شفافیت برخورد نمی باشد.

 

مبارزه با مواد مخدر که جز اولین تعهدات رییس جمهور پس از پیروزی در انتخابات بوده است همین که هنوز افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر است و تصاویر هرروز زیر پل های پایتخت خود نشان از مبارزه خیالی غنی و مسوولان مربوطه دارد.

 

هر چند دانش از دستاوردهای مثبت حکومت برای نشست بروکسل سخن گفت اما دولت با کدام عملکرد مثبت در جهت امنیت و خودکافیی داخلی به این نشست شرکت می کند.

 

معاون دوم رییس جمهور با تمام تلاش خود در مجمع سازمان ملل در پی جلب توجه جهان به اقدامات حکومت وحدت ملی صورت داد اما سیاست داخلی و خارجی رییس جمهور چنان با شکست مواجه شده است که نه تنها جامعه بین المللی بلکه مردم افغانستان نیز از حمایت چنین دولتی ناامید شده اند.

 

رییس جمهور طی دو سال فرصت داشت به مفاد توافقنامه صلح عمل کند و حداقل امنیت نسبی کشور را حفظ نماید نه اینکه حتی در داخل حکومت نیز با چالش و بی اعتمادی روبرو شود و نتواند برای چند روز پایتخت را برای شرکت در مهم ترین نشست بین المللی ترک کند.

 

معاون دوم رییس جمهور که از سازماندهی پاکستان در حملات دهمزنگ و دانشگاه کابل دست به انتقاد می زند و از جامعه جهانی می خواست به افغانستان در این زمینه کمک کند باید جواب دهد اگر انتحاری، یک گردهمایی مسالمت آمیز را به خاک و خو می کشد و مرکز آموزشی را به رگبار می بندد، دولت در کجایی این ناامنی ها نقش دارد؟ نیروهای امنیتی چه مسوولیتی در قبال مردم دارند؟ سازمان اطلاعاتی افغانستان مشغول چه کاری است؟

 

وقتی خود رییس جمهور ناقض حقوق خبرنگاران و رسانه ها است و دست به حکومت نظامی در امن ترین ولایت افغانستان می زند، چگونه دم از آزادی اطلاعات و رسانه ها به میان می آورد.

 

رییس جمهور برای دومین بار درحالی حاضر به شرکت در نشست سازمان ملل نشد که کرزی در مدت 14 سال حاکمیت خود هر ساله در این مجمع شرکت و با رهبران جهان ملاقات می کرد و سیاست خارجی موفق تری نسبت به غنی داشت.

 

گفتی است که باراک اوباما، رییس جمهور امریکا برای آخرین بار در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد و بان کی مون که در پایان سال 2016 پس از 10 سال سمتش را به عنوان دبیر کل سازمان ملل ترک می کند، مجمع عمومی به طور منظم دوره های اجلاس سالیانه خود را در سپتامبر تا دسامبر یا ژانویه تشکیل می دهد و هر 193 عضو سازمان ملل در جلسه شرکت دارند.

موضوع : اخبار