اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به راپور مرکزاطلاع رسانی فلسطین، فرستاده ویژه ترمپ، ۹ شرط را برای محمود عباس مطرح کرد که یکی از آن‌ها کاهش حقوق کارمندان نوارغزه بود.

پایگاه اطلاعاتی صهیونیستی تیک دبکا افزود که این درخواست گرینبلات همچون دوایی تلخ برای عباس بود.

به گفته این پایگاه اطلاعاتی، محمود عباس پس از دیدار با گرینبلات راهی امان شده و با ملک عبدالله پادشاه اردن دیدار کرد و یک روز قبل از آن نیز دونالد ترمپ و مقامات ارشد دولت امریکا پذیرای معاون پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، وزیر دفاع این کشور بودند که فرزند ملک سلمان است.

ترمپ در واشنگتن و فرستاده ویژه‌اش در امان مسئولان عربستان سعودی را در جریان ۹ شرطی که امریکا از طریق گرینبلات برای عباس تعین کرده بود، قرار دادند.

به قول دیگر، راهکار سیاسی ترمپ برای ایجاد یک راه حل سیاسی منطقوی ـ عربی در چوکات مذاکرات سازش به شیوه‌ای کاملا بر عکس مذاکرات جاری در دوره بارک اوباما (که چوکات آن گسترده نبود و جان کری وزیر خارجه دولت اوباما در نهایت نیز موفق به احیای روند مذاکرات سازش بین طرفین فلسطینی و صهیونیستی نشد) آغاز شد.

۹ شرطی که گرینبلات در دیدار با عباس مطرح کرد بدین شرح است:

نخست: فلسطینیان باید بدون هیچ پیش شرطی به میز مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی بازگردند.

دوم: فلسطینیان باید با پیشنهاد اسراییل برای ورود نه فقط امریکا بلکه کشورهای عربی همچون مصر، عربستان سعودی، امارات و اردن به مذاکرات سازش موافقت کنند.

به گفته منابع خبری، این آخرین خواسته از نظر عباس است، زیرا هیچ کدام از روسای کشورهای ذکر شده عباس را قبول ندارند و این امر عجیبی نیست، زیرا در تاریخ ۱۴ مارچ گذشته جیسون گرینبلات با عباس در رام الله دیدار کرد و در همان روز نیز اجلاس مخالفان عباس در پاریس به هماهنگی محمد دحلان رهبر برکنار شده فتح برگزار شد و در پی آن برخی مسئولان فلسطینی دبی و شیخ زاید آل نهیان را به تامین منابع مالی اجلاس پاریس به ارزش یک ملیون یورو متهم کردند.

سوم: فلسطینیان حق ندارند نسبت به تصمیماتی که در مراحل اولیه مذاکرات سازش اتخاذ می‌شود، اعتراض کنند، زیرا شهرک سازی رژیم صهیونیستی به طور کامل متوقف نمی‌شود اما در کنار آن شهرک جدیدی نیز احداث نخواهد شد.

چهارم: دولت امریکا از امروز دیگر بیانیه‌های تشکیلات خودگردان در محکومیت عملیات‌های مقاومتی را نمی‌پذیرد، بلکه این تشکیلات باید برای توقف این عملیات‌ها وارد عمل شود، زیرا دولت امریکا می‌خواهد حتی در نظام آموزشی فلسطین نیز شاهد تغییراتی اساسی باشد تا جایی که اسامی سَرَک‌هایی که به نام شهدا نیز نامگذاری شده‌اند، تغییر یافته و به هیچ وجه در رسانه‌های فلسطینی نیز اشاره‌ای به عملیات‌های مقاومتی نشود.

پنجم: نیروی‌های امنیتی فلسطینی باید شیوه‌های مبارزاتی خود با مقاومت را تغییر دهند، زیرا دولت امریکا صرفا به بازداشت افراد مظنون که قصد اجرای عملیات‌های ضد صهیونیستی را دارند و آزادی آنان پس از مدتی اکتفا نمی‌کند، بلکه امریکا می‌خواهد این افراد به دقت تحت استنطاق قرار گیرند تا مشخص شود طراح اصلی این عملیات‌ها چه کسی بوده است و آنها به دستور چه کسانی تصمیم به اجرای این عملیات‌ها گرفته و سلاح و مواد منفجره را از کجا دریافت کرده‌اند و باید تمامی کسانی که به هر شیوه‌ای در این عملیات‌ها دست دارند، بازداشت شده و مورد محاکمه قرار گیرند.

ششم: تشکیلات خودگردان باید پرداخت حقوق ماهیانه به خانواده‌های شهدا و اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی را متوقف کند.

هفتم: تشکیلات خودگردان باید دست به تغییرات و اصلاحاتی در سرویس‌های امنیتی خود بزند تا جلوی دو شیفت کاری برخی عناصر این سرویس‌ها که دو حقوق نیز دریافت می‌کنند، گرفته شود.

هشتم: تشکیلات خودگردان باید تحویل اموال و مستوفیت‌ها به نوار غزه را متوقف کند، زیرا این مساله موجب تامین مصارف مالی حماس می‌شود و اکنون ۵۲ فیصد از بودجه تشکیلات خودگردان در اختیار نوار غزه قرار می‌گیرد.

نهم: دولت امریکا به ریاست جمهوری دونالد ترمپ به حمایت از راه حل تشکیل دو کشور ادامه می‌دهد.