اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در طی چهارده سال جنگ و خونریزی مردم افغانستان با داشتن امید به آینده روشن زندگی کردند اما هنوز هم آینده ای تاریک و مبهم در انتظار است. هر روز جهان داد از حمایت نیروهای افغان می زند اما همچنان نیروهای افغانستان بدون تجهیزات و سلاحهای سنگین این جوانان سرزمین ما هستند که به شهادت می رسند و بر اثر توطئه بیگاناگان جان شیرین خود را از دست می دهند. پس از چهارده سال مبارزه با طالبان آمریکا و ناتو حالا نام دیگری برای تروریزم پیدا کرده اند، داعش. حالا رییس جمهور غنی گفته است که افغانستان به گورستان داعش مبدل خواهد شد. آیا نیروهای افغانستان تجهیز شده اند تا بتوانند خود را در برابر این دسایس محافظت کنند؟

 

موسی فریور استاد دانشگاه، در برنامه «آماج» گفت: اوضاع عمومی افغانستان، هرسال نسبت به سال گذشته به جای اینکه بهتر شود به طرف وخامت بیشتر می گراید. گویا ارباب قدرت جهانی تصمیم ندارد که مردم افغانستان، روز خوبی ببینند. مردم افغانستان باید به نحوی در تشویش و دلهره به سر ببرند. با این حال، اعتماد ملی روز به روز با شکست مواجه می شود. نسل جوان به جای اینکه برای آبادانی افغانستان استفاده شوند، در شرایطی قرار گرفته اند که باید به سرزمین های دیگرفرار کنند و طعمه نهنگ های دریاها شوند.

 

وی، در خصوص برخورد غرب در قبال دولت در افغانستان بیان داشت: از طرفی دیگر، تبلیغات بسیار گسترده و دامنه داری که توسط رسانه های غربی، علیه نظامی که خودشان در افغانستان به وجود آورده اند، مردم را دچار سراسیمگی فکری می سازد که غرب و آمریکا دنبال چه چیزی است؟ آیا می خواهد به تقویت نظام موجود در افغانستان بپردازد یا آن را هر روز مورد حمله خود قرار می دهد و دولت را در نزد افکار عامه جهانی بی هویت تر و بی اعتبار تر می سازد.

 

فریور، سخن اشرف غنی مبنی بر مبارزه جدی علیه داعش را بی پایه دانسته و افزود: مشخص نیست اشرف غنی با چه اعتمادی می گوید که افغانستان را گورستان داعش خواهد کرد، این شعار بسیار سنگین است و دولت های مقتدرتری نسبت به افغانستان نتواسته اند با آن مقابله کنند. اشرف غنی با کدام اعتماد ملی و با کدام پشتوانه جهانی می تواند بر پدیده داعش غلبه کند.

 

استاد دانشگاه، وعده های غرب برای افغانستان را وعده های دروغین خوانده و ابراز داشت: اگر اشرف غنی و عبدالله به وعده های دروغین سردمداران آمریکا دلخوش کنند، که گفته اند ما از نظام موجود حمایت می کنیم، نیازمندی های قوای امنیتی افغانستان را برآورده می سازیم، باید بدانند که چهارده سال گذشته است و عکس این وعده ها اتفاق افتاده است. غربی ها عمداً سناریویی ساختند تا در اینجا یک دولت نیم بند، فوق العاده ضعیف، لرزان و آسیب پذیر، به وجود آید. دولتی نیاید که سربلند کند و به عنوان یک دولت متساوی الحقوق با سری بلند در مجامع جهانی حرف بزند و ادعای حق کند. سناریوی غرب در اینجا حفظ یک دولت بی ثبات است تا در مرزهای افغانستان ناامنی ادامه پیدا کند. بدین ترتیب اهداف کلانی که آمریکا و غرب در منطقه دارند که تسویه حساب با رقبای منطقه ای و جهانی اش است، محقق شود.

 

وی، در خصوص دلیل اتفاقات اخیر در حوزه رسانه، گفت: تهاجمی بی محابا و بسیار خطرناک فرهنگی، بر علیه شعایر دینی، مقدسات و باورهای دینی پذرفته شده و معتبر جامعه ما جریان دارد، این به صورت طبیعی عکس العمل ایجاد می کند. این موضوع تبر بهانه مخالفان مسلح دولت را تیز تر می کند. این تهاجم فرهنگی، با سوء استفاده از نام آزادی بیان و آزادی رسانه ها، روزبه روز اعتبار این دولت نیم بند را در نزد افکار عامه خدشه دار می سازد، فاصله را بین ملت و دولت بیشتر می کند. وقتی که این فاصله بیشتر شد، فضای بی اعتمادی میان ملت و دولت به وجود می آید و اینجا است که مخالفان مسلح هم از این وضعیت نا به هنجار می توانند بیشترین استفاده را کنند. غرب هم دقیقا همین برنامه ریزی را کرده است، فاصله افتادن میان ملت و دولت، قدرت گرفتن مخالفان مسلح در افغانستان، ایجاد شدن ناامنی و حضور بیشتر آنها به عنوان منجی در کشور ما. اگر می خواهیم که مخالفان مسلح قدرت بیشتری نگیرند، باید از ترویج فحشا و برنامه های مستهجن توسط رسانه ها جلوگیری کنیم و به نام آزادی بیان و آزادی رسانه ها اجازه ندهیم که این تهاجچم فرهنگی به کشور وارد شود که متاسفانه اولیای امور ما این ظرفیت و توان را ندارند.

موضوع : اخبار