اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وزارت دفاع کشور می گوید برنامه دارد تا در تمام ولسوالی های سرحدی ولایت ننگرهار اقدامات محاربه ای را بر ضد مخالفان مسلح، بخصوص گروه داعش انجام دهد. این وزارت می گوید به خاطر نگه داری دایمی ولسوالی کوت و دیگر مناطق ولایت ننگرهار که از وجود افراد وابسته به گروه داعش پاکسازی شده است عملیات تصفیه ای و تدابیر نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد داشت. سوال اینجا است که این گروه در افغانستان چه فعالیت هایی را انجام می دهد؟برای چه بوجود آمده و توسط چه کسانی بوجود آمده است؟

 

زلمی وردک، آگاه مسایل نظامی در گفتگو با نگاه گفت: سلسله داعش در افغانستان، توسط استخبارات منطقه و فرامنطقه تشکیل شده و ظهور پیدا کرده است. استخبارات منطقه و فرامنطقه از طریق این گروه جدید در پی دست یافتن به اهداف استراتژیک خود در منطقه هستند. آنها را تجهیز می کنند، سلاح و برنامه به آنها می دهند تا به داخل افغانستان بیایند و حملات تروریستی برنامه ریزی شده را انجام دهند.

 

وی، در خصوص مناطقی که داعش در آنجا نفوذ کرده است، بیان داشت: جنگ در هلمند جنگ مواد مخدر است که گفته می شود داعش در آنجا ریشه دوانده و گسترده شده است. حادثه دهمزنگ نشان می دهد که این گروه در مرکز و در پایتخت کشور نیز رخنه پیدا کرده است. همانطور که مشاهده می شود در بدخشان و در شمال نیز نفوذ کرده و روزبروز گسترش می یابد.

 

وردک، زمینه گسترش داعش را از بی تفاوتی های حکومت دانست و ابراز کرد: سه سال متوالی مردم فریاد می زدند که داعش در فلان منطقه آمده است، داعش در اینجا جایگزین شده است، داعش سربازگیری می کند و حتی فیلم های مستند ویدیویی آن در رسانه ها پخش می شد، اما حکومت آن را انکار می کرد و ادعا می کرد که داعشی در افغانستان وجود ندارد و این خبرها را پروپاگاندا می دانست. تا اینکه این بی تفاوتی های حکومت باعث شد که آنها حضور خود را پررنگ نمایند و حالا فعالیت های بزرگی انجام دهند و مردم را قتل عام کنند.

 

وی، ادامه داد: قبل از اینکه گروهی درکشوری جایگاه پیدا کند و ریشه بدواند، از بین بردن آن آسان است. متاسفانه رهبران حکومت افغانستان و باداران آنها اجازه دادند که داعش در افغانستان ریشه بدواند و قدرت پیدا کند، مرکز داشته باشند و سربازگیری کنند و زمینه را برای فعالیت این گروه مساعد کردند. وگرنه با این تعداد زیاد از سربازان خارجی و سیصدهزار نیروهای امنیتی افغانستان چگونه این گونه گروه ها در افغانستان رشد می کنند؟

 

وی، با بیان اینکه متاسفانه در حکومت افرادی وجود دارند که برای منافع خارجی ها کار می کنند و منافع مردم افغانستان را نمی خواهند، افزود: اگر در افغانستان عدالت به وجود بیاید این افراد که از خون مردم تغذیه کرده و صاحب جاه و مقام و جایگاه شده اند به محکمه کشانده می شوند بنابراین آنها کوشش می کنند که در افغانستان ناآرامی باشد و کانال های ناآرامی را در اینجا باز می کنند. این افراد هم برای وجود و گسترش گروه های افراطی مانند داعش کار می کنند.

 

این آگاه نظامی، تمویل کنندگان داعش را کشورهای غربی و بزرگ دانست و گفت: این ابر قدرت های جهان هستند که اینگونه گروه ها را به وجود می آورند تا بتوانند استراتژی خود را پیاده بسازند و خود را به کامیابی استراتژی خود برسانند. آنها افغانستان را میدان جنگ قرار داده اند و مردم آن را قربانی کرده اند.

 

زلمی وردک در خصوص وظیفه حکومت در مقابل این گروه دهشت افکن بیان داشت: حکومت مسوولیت دارد تا کشور را برای مردم امن کند. بنابراین در مقابل داعش باید برنامه های جدی داشته باشد تا بتواند افغانستان را از این فلاکت بیرون بیاورد اما متاسفانه حکومت نه اراده و نه توانایی برای این کار دارد. پیوسته حرف می زند اما عمل وجود ندارد. تا زمانیکه حکومت حرف های خود را به اثبات نرساند، آبادی و آسایش برای مردم وجود ندارد و تباهی همچنان دامن گیر مردم خواهد بود.

موضوع : اخبار