اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محترم حامد کرزی رییس جمهوری پیشین کشور در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان بی سی یکباره دیگر پرده از حقایقی برداشت که در ده دوازده سال اول حکومت خود جرات بیان آنها را نداشت. هرچند که در سال پایانی حکومتداری خود به برخی از توطئه ها و دروغ های غرب اشاره کرد ولی اکنون که از سوی غربیها در معرض اتهام است، به گونه ای دیگر این موضوع را مطرح کرده است. متن این گفتگو به شرح زیر است:

 

محترم حامد کرزی گفت: ظهور دولت به اصطلاح اسلامی عراق و سوریه یا همان داعش نتیجه مستقیم رویدادهای عراق است. تهاجم آمریکا به عراق، سقوط رژیم و بعد هرج و مرجی که به خشونت های فرقه ای انجامید، نتیجه مستقیم آن است.

 

حامد کرزی ادامه داد: داعش در افغانستان حضور ندارد چون پشتیبان لازم در افغانستان ندارد و تاجایی که به افغانستان مربوط می شود، دولت اسلامی عراق و شام (داعش) شعاری بیش نیست. غوغای رسانه ای بسیاری در این باره جریان دارد، اما فعلاً هیچ مدرک عینی از حضورشان در افغانستان وجود ندارد. این بدان معنی نیست که داعش به افغانستان راه پیدا نخواهد کرد. ممکن است روزی فرا رسد که پرچم سفید طالبان به پرچم سیاه داعش تغییر یابد. افراد ممکن است باقی بمانند، اما تغییر نام به راحتی انجام پذیر است. ظهور داعش در افغانستان به آن شکلی که در عراق و سوریه شاهدیم نیازمند حمایت و سازمان دهی است که فعلاً چنین حمایتی در افغانستان وجود ندارد. کرزی همچنین به صراحت اعلام کرد حامی طالبان یقیناً ایران نیست، چون ایران با داعش می جنگد.

 

رییس جمهور پیشین کشور افزود: با تصمیم روز سه شنبه باراک اوباما برای کاستن از سرعت خروج نیروهای ناتو از افغانستان مخالف است. کاخ سفید اعلام کرد نه هزار و هشتصد نیروی آمریکایی تا پایان ۲۰۱۵ در افغانستان خواهند ماند. براساس طرح اولیه قرار بود تا پایان سال جاری تعداد نیروهای آمریکایی به پنج هزار و پنجصد تن کاهش یابد.

 

وی گفت: آمریکا سیزده سال در افغانستان بود تا با القاعده و افراط گرایی مبارزه کند. امروز دقیقاً همان جنگ سیزده سال پیش در جریان است. جنگ با تروریزم نتوانست به تروریزم در افغانستان و پاکستان پایان دهد. به بیان دیگر یکصد و پنجاه هزار سرباز آمریکایی مستقر در افغانستان و پاکستان تروریزم را شکست نداند، حالا چگونه ده هزار نیرو می توانند این شبه نظامیان را شکست دهند؟

 

حامد کرزی تصریح کرد: صرف حضور نیروها تغییری در اوضاع نخواهد داد و می بایست در سیاستها تغییر داد.

 

کرزی در پایان ادعای مقام های آمریکایی و منابع اطلاعاتی درباره بیماری ذهنی خود را رد کرد و آن را نمونه ای از تبلیغات رسانه ای برای مخدوش کردن چهره خود توصیف کرد و گفت: این کار در افغانستان نتیجه عکس می دهد، چون هرچه بیشتر به من حمله شود نزد مردم محبوب تر می شوم.

 

رییس جمهور سابق کشور همچنین احتمال بازگشتش به صحنه سیاسی را منتفی دانست و گفت: کار خود را انجام داده است و بازگشت او به منزله شکست شخص او و افغانستان خواهد بود. اکنون می بایست نسل جدیدی از افغانستانی ها بر سر کار آیند و روسای جمهور ادامه دهنده فرایند سیاسی پیروی از قانون اساسی باشند نه ایستایی و در جازدن.

موضوع : اخبار